Reklama

Niedziela Legnicka

Pamięć o kapelanie „Solidarności”

Z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki w bazylice bolesławieckiej

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki w bazylice bolesławieckiej

19 października obchodziliśmy 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, duszpasterza środowisk ludzi pracy i kapelana „Solidarności”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To wspomnienie uroczyście było świętowane m.in. w Legnicy, w Bolesławcu czy Bogatyni.

Legnica pamięta!

W kościele św. Tadeusza sprawowana była Msza św. z udziałem przedstawicieli „Solidarności” i opozycji antykomunistycznej z Legnicy, Głogowa, Lubina, Polkowic. Przybyli także goście z Warszawy, z Fundacji „Walczącym o Niepodległość”. Eucharystii przewodniczył ks. Marian Kopko, wieloletni duszpasterz ludzi pracy, a homilię wygłosił proboszcz ks. Stanisław Araszczuk, przed laty duszpasterz ludzi pracy w Dzierżoniowie. Obecny był także kapelan „Solidarności” bolesławieckiej – ks. Józef Gołębiowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Męczeńska śmierć kapłana wpisuje się w działanie zła w tamtych czasach. Przekonanie ludzi o świętości jego życia wyraziło się w procesie beatyfikacyjnym i w uroczystej beatyfikacji – mówił ks. Araszczuk. Wspomniał też, że kościół na Żoliborzu pełnił w tamtych czasach ważną rolę, nie tylko liturgiczną. To było miejsce spotkań, modlitwy, jednoczenia Polaków różnych środowisk.

– Ks. Jerzy zawsze mówił: „Szukajcie prawdy, trzymajcie się prawdy, to jest najważniejsze”. Był obrońcą godności ludzi pracy i wolności człowieka, heroldem papieskiego nauczania. Przesłaniem jego posługi były słowa zaczerpnięte od św. Pawła: „Nie daj zwyciężyć się złu, ale zło dobrem zwyciężaj” – przypomniał.

Reklama

Ks. Jerzy nie walczył przeciwko ludziom, ale przeciwko złu, które ludzie czynili. Ta właśnie postawa doprowadziła go do męczeńskiej śmierci. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa na polecenie swoich mocodawców w ten sposób próbowali zamknąć usta prawdzie. Ks. Jerzy, choć oddał swoje życie dla prawdy, okazał się zwycięzcą. Zaliczony został do grona błogosławionych. Stał się symbolem i natchnieniem, a także orędownikiem tych, którzy kochają prawdę, wolność i Ojczyznę.

Podczas uroczystości wybrzmiało wiele słów bł. ks. Jerzego: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”; „Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą. Wyrażać miłość i szacunek, gdy inni sieją nienawiść. Zamilknąć, gdy inni mówią. Modlić się, gdy inni przeklinają. Pomóc, gdy inni nie chcą tego czynić. Przebaczyć, gdy inni nie potrafią. Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą”; „Życie trzeba godnie przeżyć, bo jest tylko jedno. Zachować godność człowieka, to pozostać wolnym, nawet przy zewnętrznym zniewoleniu. Pozostać sobą – żyć w prawdzie – to jest minimum, aby nie zamazać w sobie obrazu dziecka Bożego” – te słowa pozostają wciąż aktualne.

Rocznica, sztandar i odznaczenia

Rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego uroczyście świętowana była także w Bolesławcu, w bazylice maryjnej. Podczas Eucharystii, której przewodniczył ks. Marek Kluwak z Polkowic, do świątyni wprowadzono i zainstalowano relikwie krwi męczennika za wiarę, które kilka miesięcy temu zostały przywiezione z diecezji białostockiej. – To jest owoc rekolekcji wielkopostnych, którym przewodniczył ks. Marek, a które poświęcił postaci ks. Popiełuszki i jego niezłomnej postawie – przypomniał proboszcz ks. Bogusław Wolański.

Reklama

Podczas Mszy św. poświęcony został nowy sztandar Stowarzyszenia Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych o Bolesławiec (Stowarzyszenie Niezłomni). Natomiast po Mszy św. nastąpiła ceremonia wręczenia Krzyży Służby Niepodległości. Otrzymali je: Piotr Roman, prezydent Bolesławca, Zygmunt Maczkowiak i Ryszard Ratajczak ze Stowarzyszenia Niezłomni. /Ks. Waldemar Wesołowski

4 dni w Bogatyni

Zostały organizowane uroczystości, które zgromadziły mieszkańców i gości, chcących uczcić pamięć kapłana, znanego z walki o prawa człowieka i wolność.

Jednym z punktów obchodów był XIII Rajd Pieszy i Rowerowy, zorganizowany przez Stowarzyszenie Sekcja Turystyki Rekreacyjnej „Bog-Tur” we współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Bogatyni. Wydarzenie zgromadziło około 50 uczestników, w tym zarówno piechurów, jak i rowerzystów. Na trasie rajdu znaleźli się m.in. burmistrz miasta Wojciech Dobrołowicz oraz przedstawiciele Związków Zawodowych z Elektrowni i Kopalni Turów. Trasa rajdu wiodła przez malownicze tereny wokół Działoszyna, a uczestnicy zakończyli swoją podróż przed kościołem św. Bartłomieja, gdzie odbyło się krótkie nabożeństwo ku czci błogosławionego kapłana. Po zakończeniu rajdu, przed pomnikiem ks. Jerzego złożono kwiaty i zapalono znicze, a orkiestra Elektrowni Turów wykonała patriotyczne pieśni, w tym hymn Polski oraz Rotę. Po uroczystościach wszyscy udali się do lokalu „Kuźnia”, gdzie czekał na nich ciepły posiłek i słodki poczęstunek.

Reklama

Kulminacją 4-dniowych obchodów była sobotnia Msza św. w intencji Ojczyzny, która została odprawiona 19 października w kościele św. Maksymiliana Kolbego. Liturgia zgromadziła wiernych, w tym liczne poczty sztandarowe oraz Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą Elektrowni Turów. W homilii proboszcz ks. Piotr Kutkiewicz, przypomniał postać błogosławionego kapłana, podkreślając jego niezłomność w walce o wolność i prawa człowieka w czasach PRL. Podczas Mszy św. zostały poświęcone 3 tablice z relikwiarzami św. Jana Pawła II, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które na stałe umieszczono w świątyni.

Niedzielne popołudnie, 20 października, przyniosło zakończenie obchodów rocznicy projekcją filmu pt. Popiełuszko – wolność jest w nas w Bogatyńskim Ośrodku Kultury. Przed projekcją, burmistrz Wojciech Dobrołowicz wręczył nagrody laureatom konkursów plastycznego i wiedzy o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, które odbyły się w ramach obchodów. Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie miejscowych szkół, którzy poprzez swoje prace plastyczne i wiedzę historyczną uczcili pamięć kapłana. Po seansie na uczestników czekał słodki poczęstunek, a w holu ośrodka kultury można było podziwiać wystawę poświęconą życiu i działalności bł. ks. Jerzego.

Obchody 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki były wyrazem wdzięczności za jego odwagę i niezłomność w obronie praw człowieka. Wydarzenia te podkreśliły znaczenie jego dziedzictwa, które do dziś inspiruje do działania na rzecz wolności i sprawiedliwości społecznej. /Andrzej Pieńkowski

Podziel się:

Oceń:

2024-11-05 14:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zostawił nam zadanie

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko podczas poświęcenia pomnika

Ryszard Wyszyński

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko podczas poświęcenia pomnika

Przychodzili go słuchać ludzie prości i wykształceni, starsi i młodzi. Choć był głęboko uduchowiony, nie przestał twardo stąpać po ziemi. Mówił do ludzi prosto z serca, w którym żył Bóg. Jemu pozostał wierny do końca. 40 lat temu zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę.

Więcej ...

Jaskinia Słowa (17 Niedziela Zwykła)

2025-07-26 09:00
Ks. Maciej Jaszczołt

Red.

Ks. Maciej Jaszczołt

Więcej ...

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa Sowińskiego – misjonarza cyfrowego

2025-07-26 19:57

Archiwum prywatne Krzysztofa Sowińskiego

Krzysztof Sowiński należy do najpopularniejszych chrześcijańskich twórców internetowych w Polsce. Głosi Ewangelię, prowadzi popularne podcasty, śpiewa w chrześcijańskim zespole i inspiruje innych do powrotu do Pana Boga. „Kościół jest piękny, kochający, pełny życia” - mówi z przekonaniem, choć lata temu jego świat zdominowany był przez uzależnienia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się...

Wiara

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia