Reklama

Zdrowie

Dietetyk radzi

Buraki ćwikłowe

Niedziela Ogólnopolska 41/2024, str. 62

Adobe Stock

Jednym z najbardziej popularnych warzyw w Polsce, a jednocześnie prawdziwą bombą zdrowotną jest burak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Burak ćwikłowy to zarówno jednoroczne, dwuletnie, jak i trwałe odmiany uprawne. Należy do rodziny szarłatowatych. Część jadalną stanowi korzeń spichrzowy, a jego kształt zależy od odmiany. Burak pochodzi z Azji Zachodniej, a obecnie rozpowszechniony jest na całym świecie. W Polsce występuje ponad pięćdziesiąt odmian buraka ćwikłowego, o kształcie zarówno owalnym, jak i okrągłym. Produkcja tego warzywa sięga w Polsce 240 tys. t rocznie.

Średni burak po obraniu osiąga wagę 100 g. Taka jego ilość zawiera ok. 18 kcal. Warzywo dostarcza składniki mineralne takie jak: żelazo, wapń, potas, magnez oraz cynk, miedź, mangan i kobalt. W buraku znajduje się spora ilość witaminy C.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Korzystne właściwości zdrowotne warzywo to zawdzięcza zawartości antocyjanów oraz flawonoidów, głównie betaniny i choliny. Są to barwniki, którym przypisuje się właściwości przeciwnowotworowe. Szacuje się, że zawartość betaniny wynosi ok. 128 mg/100 g, a choliny – 6 mg/100 g.

Ważnym składnikiem zdrowotnym zawartym w burakach są azotyny. Mają zdolność obniżania ciśnienia krwi, chronią przed uszkodzeniami niedokrwienno-reperfuzyjnymi, a także obniżają poziom cholesterolu LDL.

Reklama

Dzięki przeciwutleniaczom, w szczególności betalainie, burakowi przypisuje się właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. Działa on także przeciwstresowo. Spożywanie buraków może chronić przed chorobami degeneracyjnymi. Prawdą jest również, że buraki wykazują działanie krwiotwórcze. Zawierają jednak żelazo niehemowe, które jest znacznie mniej przyswajalne niż żelazo hemowe, zawarte w produktach zwierzęcych, w związku z tym przyswajalność żelaza z buraków wynosi maksymalnie 5%. Z tego względu nie można oczekiwać, że burak będzie skutecznym sposobem na anemię.

Buraki są zalecane dla osób z otyłością, nadkwasotą żołądka oraz z nadciśnieniem tętniczym.

W porównaniu z innymi warzywami burak zawiera znaczne ilości sacharozy, dlatego osoby z cukrzycą powinny zwracać uwagę na ilość oraz częstość spożywania tego warzywa. Nie zaleca się go również osobom z dną moczanową, kamicą nerkową oraz niedociśnieniem.

Buraki są cennym składnikiem diety. Można je spożywać w formie surowej, gotowanej czy pieczonej. Są popularnym składnikiem surówek oraz sałatek, spożywamy je także w formie soku.

Podziel się:

Oceń:

2024-10-08 14:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

List Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego

Grażyna Kołek/Niedziela

Od kilku tygodni obserwujemy zjawisko, którego zdaje się nie było nam dane doświadczyć od co najmniej wieku. Świat został ogarnięty pandemią nieznanego dotąd wirusa, który spowodował śmierć tysięcy ludzi, a setki tysięcy zainfekował. Codzienny przekaz mediów dostarcza nam przerażające obrazy i napełniające lękiem statystyki.

Więcej ...

Pokolenie Z przełamuje samotność – rusza letnia Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja!

2025-07-18 16:32

Fundacja Świętego Mikołaja

Już za kilka dni, 31 wyjątkowych młodych liderów z całej Polski spotka się w w Collegium Marianum w Pelplinie, by rozpocząć intensywną, 10-dniową szkołę letnią w ramach jubileuszowej, dziesiątej edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Motywem przewodnim tegorocznej Akademii jest przeciwdziałanie samotności młodych ludzi poprzez budowanie autentycznych relacji i wspólne działanie na rzecz innych.

Więcej ...

Jasnogórska wieża nie tylko dla odważnych

2025-07-18 16:52
Jasnogórska wieża

BPJG

Jasnogórska wieża

Ma ponad 106 metrów wysokości i prowadzi na nią ponad pół tysiąca schodów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Wiara

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat