Reklama

Turystyka

Warto zobaczyć

Małe jest piękne

Niewielkie polskie miasta i miasteczka, gdzie życie się nie spieszy. Zapraszamy na jesienne spacery po sielskich miejscach pełnych zabytków.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Byczyna

Miasto na Opolszczyźnie, o którym pisał w swoich kronikach Jan Długosz, rozsławiła zwycięska bitwa doprowadzająca do osadzenia na tronie Polski króla Zygmunta III Wazy. Wśród średniowiecznej zabudowy i prawie kilometrowych murów miejskich, które są niemal w całości zachowane, centrum stanowi rynek miejski z ratuszem. Jest tu i ewangelicki kościół gotycki św. Mikołaja z XIV wieku, i barokowy kościół Świętej Trójcy z XVIII wieku.

Gród Rycerski pod Byczyną przyciąga amatorów średniowiecznych walk na Międzynarodowe Festyny Rycerskie. A na nich odbywają się pokazy walk rycerskich, jarmarki rękodzieła, koncerty zespołów muzyki średniowiecznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reszel

To urocze XIII-wieczne miasteczko na Pojezierzu Mrągowskim w województwie warmińsko-mazurskim. Zachwyca średniowiecznymi uliczkami, wzdłuż których wznoszą się Zamek Biskupów Warmińskich – perła średniowiecznej architektury obronnej, kościół farny świętych Piotra i Pawła z zabytkową wieżą widokową, gotyckie mosty nad Sajną. Warto się wybrać na 6-kilometrowy trakt pielgrzymkowy do Świętej Lipki, z rozsianymi po bokach przydrożnymi barokowymi kapliczkami. A u celu – sanktuarium maryjne, słynące z niezwykłych koncertów organowych.

Supraśl

Reklama

Pośród Puszczy Knyszyńskiej to jedno z najpiękniejszych podlaskich XV-wiecznych miast. Tutejszy numer jeden to prawosławny monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa, w którym mnisi i dziś funkcjonują zgodnie z regułami św. Bazylego Wielkiego. W jego murach znajduje się muzeum ikon, którego wnętrze niemal zaprasza do innego świata. W okazałym pałacu Buchholtzów, rezydencji niemieckiej rodziny fabrykanckiej, dziś mieści się liceum plastyczne. Supraśl to także jedno z najmłodszych polskich uzdrowisk. Warto wspomnieć, że m.in. tu był nagrywany film U Pana Boga za miedzą.

Kórnik

Badania pokazują, że ślady osadnictwa na terenie dzisiejszego miasta w sercu Wielkopolski sięgają VII-VI wieku przed Chr. Pierwsze wzmianki o samym Kórniku pochodzą zaś z XII stulecia. Wśród turystycznych atrakcji na czoło wysuwa się średniowieczny zamek z Biblioteką Kórnicką, uznawaną za najstarszą w Polsce. Warto zobaczyć rynek z kolorowymi kamienicami i neobarokowy ratusz z kurem piejącym w południe, XVIII-wieczną wagę miejską – najstarszą kamienicę przy kórnickim rynku i... Ucho Igielne, czyli przejście prowadzące z rynku do nieistniejącej już synagogi. Kościół Wszystkich Świętych natomiast został wpisany do rejestru Pomników Historii Polski.

Stary Sącz

Położony u stóp Beskidu Sądeckiego, na dawnym Szlaku Bursztynowym, jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Jego dzieje są nierozerwalnie związane z węgierską księżniczką – św. Kingą, żoną Bolesława Wstydliwego. To ona w 1280 r. założyła tu klasztor klarysek, który działa do dziś! Ten największy tutejszy zabytek przez położenie na wysokiej skarpie i otoczenie go murami przypomina, że mieści się tu zakon klauzurowy. W kościele Świętej Trójcy można się pomodlić przy relikwiach św. Kingi.

Średniowieczny rynek jest otoczony kamieniczkami, spośród których warto zwrócić uwagę na Dom na Dołkach, czyli dawny areszt, a dziś – Muzeum Regionalne.

Podziel się:

Oceń:

2024-09-17 14:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego warto odwiedzić Zwierzyniec?

archiwum Edyty Wolanin

Jeżeli chcecie przeżyć coś niesamowitego, jeżeli chcecie odpocząć aktywnie, jeżeli chcecie zobaczyć naturę w najczystszej postaci, jednocześnie będąc w środku miasteczka, jeżeli chcecie poznać otwartych, miłych ludzi to zapraszamy do Zwierzyńca - zachęciła w rozmowie z Polskifr.fr Edyta Wolanin, burmistrz Zwierzyńca pierwszej kadencji.

Więcej ...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?

2025-07-11 20:56

Grupa Proelio

Premierowy odcinek nowej kampanii Grupy Proelio "Małżeństwo jest cudem" - "52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?". Bohaterami filmu są Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele inicjatywy Spotkań Małżeńskich, którzy od blisko 50 lat posługują małżonkom ucząc ich dialogu.

Więcej ...

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

2025-07-17 05:42
Joanna Kołaczkowska

Autorstwa Anna Bućwińska-Majer/commons.wikimedia.org

Joanna Kołaczkowska

Joanna Kołaczkowska nie żyje. ​W czwartek 17 lipca, krótko przed godziną 1 w nocy, kabaret Hrabi poinformował o śmierci swojej wieloletniej członkini, uwielbianej przez publiczność artystki, która w ostatnich miesiącach zmagała się z chorobą nowotworową. "Z ogromnym bólem i smutkiem zawiadamiamy, że odeszła Joanna Kołaczkowska... Nasza Asia" - napisali członkowie kabaretu w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Wiara

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...