Reklama

Niedziela Wrocławska

Ikona świętości

2024-04-16 14:14

Niedziela wrocławska 16/2024, str. I

Arcybiskup Józef Kupny święci ikony św. Józefa

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Arcybiskup Józef Kupny święci ikony św. Józefa

Na wrocławskim Ołtaszynie coraz bardziej szerzy się kult św. Józefa. Podczas Eucharystii w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego poświęcona została ikona św. Józefa, która będzie odwiedzać rodziny parafii Wniebowzięcia NMP.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poświęcenia dokonał abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Podczas Mszy św. udzielony został także sakrament bierzmowania. – W Wielkim Poście w czasie rekolekcji wielkopostnych naszą wspólnotę nawiedziła ikona św. Józefa w ramach peregrynacji, która odbywała się w parafiach archidiecezji wrocławskiej, gdzie działają wspólnoty Rycerzy Kolumba. A od dziś kopia tej ikony będzie nawiedzać rodziny Rycerzy Kolumba i parafian, aby przy niej wypraszać łaski u św. Józefa i trwać na modlitwie. W czasie kiedy ikona będzie przebywała w danym domu, my jako parafia w tym czasie w kościele, będziemy omadlali rodzinę, która będzie gościła ikonę, a każda z tych rodzin otrzyma pamiątkę nawiedzenia ikony – mówi ks. Mariusz Sobkowiak, proboszcz parafii, który także na początku Eucharystii wyraził słowa wdzięczności za posługę abp. Józefowi Kupnemu, a delegaci wspólnoty parafialnej wręczyli ordynariuszowi archidiecezji wrocławskiej ikonę św. Józefa oraz 41 róż – jako liczbę lat kapłaństwa.

Podczas homilii metropolita wrocławski skierował słowo do młodych, przyjmujących sakrament bierzmowania. Zwrócił uwagę na odwagę w wyznawaniu wiary, powołując się na pierwsze wspólnoty chrześcijańskie. Do pomocy w dawaniu odważnego świadectwa wiary potrzeba darów Ducha Świętego. – Proszę was, abyście mocno wierzyli, żebyście dawali świadectwo wiary i byli otwarci na moc i dary Ducha Świętego.

W ramach wspomnianej peregrynacji ikony św. Józefa po archidiecezji wrocławskiej, gościli ją m.in. Rycerze Kolumba z parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu. Obecnie ikona znajduje się w parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu. Uroczyste wprowadzenie ikony nastąpiło w niedzielę 14 kwietnia podczas Eucharystii, a słowa radości z tego wydarzenia wyraził ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz milickiej parafii. Natomiast od 15 kwietnia trwa w tej parafii Nowenna do św. Józefa. Każdego dnia o 17.45, czyli tuż przed Mszą św., gromadzą się Rycerze Kolumba, aby modlić się przez wstawiennictwo świętego patrona. Nowenna zakończy się 23 kwietnia, by dzień później o godz. 17 mogła się odbyć Droga Krzyżowa ze św. Józefem. 25 kwietnia o godz. 18 sprawowana będzie Eucharystia z aktem zawierzenia Kościoła Katolickiego w Polsce, naszego narodu, diecezji, parafii i rodziny św. Józefowi. Na drugi dzień także o godz. 18 odbędzie się Msza św. pożegnalna z ikoną. Natomiast 27 kwietnia ikona zostanie przewieziona do kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej (filia parafii św. Michała Archanioła w Miliczu), gdzie nastąpi zakończenie peregrynacji, a ikona wróci do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Robot da Vinci

Niedziela Ogólnopolska 13/2016, str. 36-37

We Wrocławiu znajduje się jedyny robot
da Vinci w Polsce. Prof. Wojciech
Witkiewicz przy konsoli da Vinci

Agnieszka Bugała

We Wrocławiu znajduje się jedyny robot da Vinci w Polsce. Prof. Wojciech Witkiewicz przy konsoli da Vinci

Stolica Dolnego Śląska gościła światowej sławy chirurgów z kilku krajów Europy i USA. W dniach 4-5 marca 2016 r. we Wrocławiu odbył się II Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej i I Polsko-Włoskie Sympozjum Chirurgii Robotowej w Onkologii

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania