Reklama

Niedziela Przemyska

Miłość większa niż śmierć

W uroczystościach w Markowej wziął udział kard. Marcello Semeraro

Kl. Gabriel Patrylak

W uroczystościach w Markowej wziął udział kard. Marcello Semeraro

Rodzina Józefa i Wiktorii pokazała siłę miłości, o wiele większą niż siła śmierci. Pokazała, że miłość, przeżywana na miarę Chrystusa Ukrzyżowanego, prawdziwego Samarytanina ludzkości, jest rewolucją większą niż jakakolwiek ideologia – mówił kard. Marcello Semeraro.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nawiązując do odczytanej Ewangelii kard. Semeraro wskazał na wyznanie setnika, który uznał w Chrystusie Syna Bożego: „Prawdziwie, ten człowiek był Synem Bożym! . To wyznanie wiary jest zatem wciąż aktualne. Tajemnica Chrystusa, który z miłości do nas i dla naszego zbawienia pozwolił się przybić do krzyża, porusza dziś nasze serca i staje się naszą własną tajemnicą, wyznaniem naszej wiary – zauważył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, który przewodniczył uroczystej Mszy św. w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. rodziny Ulmów.

Dobrze tu wrócić

Hierarcha wyraził także radość z faktu ponownej obecności w Markowej, nawiązując do beatyfikacji, która miała miejsce 10 września 2023 r.: – Bardzo się cieszę, że mogę powrócić dzisiaj do tego szczególnego miejsca. Po raz pierwszy spotkaliśmy się 10 września ubiegłego roku, kiedy to reprezentując Ojca Świętego Franciszka, przewodniczyłem tutaj, w Markowej, obrzędowi beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z ich siedmiorgiem dzieci. Dzisiejsza uroczystość jest jakby kontynuacją tamtego święta i radości. Jestem wdzięczny władzom kościelnym i cywilnym za to, że w tym szczególnym dniu zechciały mnie tu ponownie gościć. Właśnie dzisiaj, kiedy w liturgii Kościoła poprzez Niedzielę Palmową wkraczamy w klimat Wielkiego Tygodnia, przeżywamy 80. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionych Samarytan z Markowej – mówił kard. Semeraro, nawiązując do Narodowego Dnia Pamięci o Polakach Ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wybierali wiarę

W słowie podziękowania abp Adam Szal wskazał, że uroczystość ma charakter historyczny. – Przejdzie do historii, ponieważ Port Lotniczy w Rzeszowie-Jasionce otrzymał imię bł. rodziny Ulmów oraz ponieważ spotkaliśmy się tutaj, wspominając uroczystość z 10 września ubiegłego roku. Sięgamy także pamięcią w historię, w te czasy odległe – 80 i więcej lat. Patrzymy na te czasy, które wówczas – okres międzywojenny i okres II wojny światowej – były trudne, nacechowane różnego rodzaju niebezpieczeństwami – mówił abp Szal.

Reklama

W uroczystości wzięli udział również bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski, abp Józef Michalik, emerytowany metropolita przemyski, Stanisław Jamrozek i Krzysztof Chudzio – biskupi pomocniczy archidiecezji przemyskiej oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Wcześniej odbyły się uroczystości nadania imienia bł. rodziny Ulmów lotnisku w Rzeszowie-Jasionce, a także uroczystości 80. rocznicy śmierci rodziny Ulmów odbywające się w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. W tych wydarzeniach brał udział prezydent RP Andrzej Duda.

Podziel się:

Oceń:

2024-03-29 10:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Markowa: Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przejmie opiekę nad byłym grobem Rodziny Ulmów

Cmentarz w Markowej

Maria Szulikowska

Cmentarz w Markowej

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Markowej przejmie opiekę nad byłym grobem wojennym Rodziny Ulmów. Oficjalne przekazanie odbędzie się w sobotę, 1 lipca, o 17.00 na cmentarzu parafialnym w Markowej. W wydarzeniu wezmą udział: dr Mateusz Szpytma - zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej wraz z metropolitą przemyskim abp Adamem Szalem i ks. Romanem Chowańcem - proboszczem parafii pw. św. Doroty w Markowej. Doczesne szczątki Rodziny Ulmów zostały ekshumowane i po beatyfikacji zostaną złożone w miejscowym kościele.

Więcej ...

Św. Florian - patron strażaków

Karol Porwich/Niedziela

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Więcej ...

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48
ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...