Reklama

Wiara

Płock

Wyczekiwane spotkanie

Największe uroczystości w sanktuarium obchodzone są m.in. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego

Archiwum ISMM Płock

Największe uroczystości w sanktuarium obchodzone są m.in. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego

O miejscu pierwszego ukazania się Jezusa św. Faustynie, naocznym świadku jej pracy i przestrzeni do doświadczenia Bożego Miłosierdzia z s. Dianą Kuczek rozmawia Beata Pieczykura.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Beata Pieczykura: Jest w Płocku miejsce, gdzie ludzie doświadczają szczególnej obecności i łaski Jezusa Miłosiernego. Co wydarzyło się w tutejszym klasztorze, że tak się dzieje?

Siostra Diana Kuczek: Klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia na płockiej Starówce stał się świadkiem wyjątkowego spotkania s. Marii Faustyny Kowalskiej z Jezusem, które zapoczątkowało jej wielką, proroczą misję głoszenia światu orędzia o miłosiernej miłości Boga do człowieka. 22 lutego 1931 r. w celi zakonnej zobaczyła Jezusa, który jej powiedział: „Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie!” (Dz. 47). Ten obraz, który stanowi wizualne streszczenie orędzia, bo przypomina o miłosierdziu Boga oraz o naszej odpowiedzi wyrażającej się w ufności wobec Niego i czynnej miłości bliźniego, dziś jest znany na całym świecie. Do płockiego sanktuarium, które od 24 lat istnieje na terenie klasztoru zgromadzenia, przybywają pielgrzymi z różnych zakątków świata, aby spotkać się z miłosiernym spojrzeniem Jezusa z tego obrazu, przyjąć Jego błogosławieństwo, ujrzeć światło, które z Niego promieniuje. To spotkanie, którego najbardziej wyczekuje ludzkie serce.

Kiedy s. Faustyna przebywała w płockim klasztorze i jakie miała obowiązki?

Siostra Faustyna przebywała tu od maja lub czerwca 1930 r. do listopada 1932 r. Zasadniczo pracowała w sklepie z pieczywem, ale posługiwała też w kuchni i jeśli trzeba było, pomagała w piekarni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czy zachowały się pamiątki lub sprzęty, z których korzystała Apostołka Bożego Miłosierdzia? Co można zobaczyć w Muzeum św. Siostry Faustyny?

Sercem sanktuarium jest miejsce objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego, gdzie aktualnie stoi nowo wybudowany kościół, a dokładnie kaplica adoracji wraz z wieżą Miłosierdzia. Tam, na pierwszym piętrze, była cela naszej świętej, w której zobaczyła ona Jezusa Miłosiernego. W muzeum, w dolnej części kościoła, jest piec do wypiekania chleba z lat 30. XX wieku. To naoczny „świadek” pracy Sekretarki Bożego Miłosierdzia. Muzeum jest w trakcie tworzenia. Zamierzamy w nim udostępnić pielgrzymom eksponaty z pracowni hafciarskiej, kuchni, magla, biblioteki oraz wystroju celi zakonnej z tamtych czasów.

Reklama

W jaki sposób siostry kontynuują misję św. Faustyny i szerzą kult Bożego Miłosierdzia?

Jako duchowe córki św. Siostry Faustyny chcemy uobecniać Boże Miłosierdzie we współczesnym świecie przez świadectwo życia, czyn, słowo i modlitwę. Tutaj, w Płocku, koncentrujemy się na głoszeniu orędzia Miłosierdzia pielgrzymom i wszystkim, którzy nas zapraszają do swoich środowisk. Prowadzimy formacyjną wspólnotę Stowarzyszenia Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum”, do której mogą należeć wszyscy zafascynowani szkołą duchowości św. Faustyny, a więc podążaniem do zjednoczenia z Bogiem drogą ufności wobec Niego i miłosierdzia wobec braci i sióstr. Działamy też w przestrzeni medialnej, chcąc dotrzeć z przesłaniem miłości miłosiernej do każdego człowieka. W tym sanktuarium osoby indywidualne i grupy przeżywają swoje rekolekcje i dni skupienia, korzystając z zakwaterowania w Domu Siostry Faustyny. Czuwamy przy „oknie życia”, w którym do tej pory zostały uratowane dwie dziewczynki. Chętnie rozmawiamy z pielgrzymami o ich trudnościach i w przyszłości chcemy tu otworzyć poradnię duchową. Codziennie trwamy na modlitwie w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu, nabożeństwa Godziny Miłosierdzia o godz. 15 i Koronki do Bożego Miłosierdzia, polecając Bogu intencje małżeństw i rodzin w kryzysie, potrzeby osób, które proszą nas o modlitwę za Ojczyznę, Kościół i cały świat. Wszystkie sprawy zawierzamy Bogu za wstawiennictwem św. Faustyny, której relikwie są także w naszym sanktuarium.

Reklama

Największe uroczystości w tym sanktuarium obchodzone są: 22 lutego każdego roku, kiedy wspominamy kolejną rocznicę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy oraz w uroczystość św. Faustyny – 5 października. W tych dniach sanktuarium nawiedzają rzesze ludzi.

Dlaczego siostry rozpoczęły rozbudowę sanktuarium Bożego Miłosierdzia? Jakie prace już wykonano, a jakie są w planach? Co będzie najważniejszym elementem nowej świątyni?

Chcemy stworzyć pielgrzymom przestrzeń do doświadczenia Bożego Miłosierdzia w miejscu szczególnych spotkań Jezusa ze św. Faustyną. W tym miejscu kult Miłosierdzia Bożego w formach przez nią przekazanych zaczął się rozwijać już w 1939 r. W latach 50. ubiegłego stulecia siostry otrzymywały prośby o przesłanie obrazka z Jezusem Miłosiernym – nawet od osoby z Limy. Co roku gościmy tu pielgrzymów z siedemdziesięciu pięciu krajów świata. Są świadectwa uzdrowień, nawróceń, których ludzie doświadczają w sanktuarium. Od 2015 r. budujemy nowy kościół wraz z zapleczem gospodarczym. Stoi już budynek wraz z elewacją. Teraz przed nami prace wykończeniowe, które są bardzo kosztowne: posadzka, ołtarze i muzeum. Najważniejszym elementem nowej świątyni jest i będzie zawsze miejsce pierwszego ukazania się Jezusa Miłosiernego s. Faustynie, czyli wieża Miłosierdzia. To miejsce jest od początku pełne sacrum – mimo niewykończonej posadzki ludzie klękają na betonie i z ufnością wpatrują się w oczy Miłosiernego.

Jakie wydarzenia odbywają się w Niedzielę Miłosierdzia?

W planie są trzy Eucharystie, w tym uroczysta o godz. 12 pod przewodnictwem biskupa diecezji płockiej Szymona Stułkowskiego, oraz uroczysta modlitwa w Godzinie Miłosierdzia (godz. 15) i Koronka do Bożego Miłosierdzia i adoracja Najświętszego Sakramentu. Praktycznie cały dzień wypełniają modlitwy uwielbienia, dziękczynienia i błagania o miłosierdzie dla nas i całego świata, bo jest to dzień, w którym można uprosić wszystko, jeśli to jest zgodne z wolą Bożą. Z tym dniem, a ściślej mówiąc: z Komunią św., Jezus związał wyjątkową obietnicę: zupełnego odpuszczenia win i kar, a więc jednej z łask chrztu. Oczywiście, pod pewnymi warunkami, którymi są: czyste serce, bez przywiązania nawet do lekkiego grzechu, spełnienie warunków nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia, czyli troska o postawę ufności wobec Boga (pełnienie Jego woli) i pełnienie miłosierdzia względem bliźnich.

Reklama

W niedziele i święta Msze św. są odprawiane o godz. 8 i 17, a w dni powszednie – o godz. 6.30 i 17. Każdego dnia odbywają się: adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy – w godz. 7-16.45, modlitwa w Godzinie Miłosierdzia (pogotowie duchowe dla małżeństw w kryzysie: modlitwa o zgodę, pojednanie i miłość między małżonkami, którzy doświadczają różnego rodzaju trudności we wzajemnych relacjach) i Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz nabożeństwo eucharystyczne – o godz. 16.45. W pierwszy czwartek miesiąca trwa adoracja Najświętszego Sakramentu – w godz. 18-21. W każdy 5. dzień miesiąca jest celebrowana Msza św. zbiorowa za wstawiennictwem św. Faustyny – o godz. 17. W każdy 22. dzień miesiąca sprawowana jest Msza św. ku czci Bożego Miłosierdzia o godz. 17. Spotkania wspólnoty „Faustinum” – w 1. niedzielę miesiąca od godz. 14.15 do 18 (od września do czerwca). Do sakramentu pokuty i pojednania można przystąpić od poniedziałku do piątku w godz. 9-12 i 15-17, w soboty – w godz. 9-10.15 i 16-17 oraz niedziele – w godz. 7.30-8 i 16-17.

Nocleg w Domu Siostry Faustyny można zamówić pod nr. tel.: 793 777 931 lub przez stronę: www.milosierdzieplock.pl/pl/kontakt.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-03-29 10:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Miłosierni wobec najeźdźców kulturowych?

Krzysztof Tadej

Z chwilą wybuchu kryzysu emigracyjnego w Europie papież Franciszek zabierał głos wiele razy. Niektóre z tych wypowiedzi miały charakter spontaniczny: w postaci wywiadów udzielanych na pokładzie samolotu, wyrażanych podczas modlitwy na Anioł Pański. Były one wygłaszane w krótkiej, zwięzłej postaci. Bardziej zwarte i rozbudowane były papieskie orędzia publikowane z racji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

Więcej ...

Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

2024-05-05 10:04

Piotr Drzewiecki

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich rozpoczęli w niedzielę obchody Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich pięć tygodni później niż u katolików.

Więcej ...

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17
Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?