Reklama

Niedziela Legnicka

Na meksykańskiej ziemi

Niedziela legnicka 11/2024, str. VI

Pielgrzymi wędrowali śladami św. Jana Pawła II

Archiwum pielgrzymów

Pielgrzymi wędrowali śladami św. Jana Pawła II

Marzeniem wielu jest wyjazd na pielgrzymkę do miejsca objawień Matki Bożej z Guadalupe. Nam się udało. W dniach 7-22 lutego grupa pielgrzymów z Olszyny oraz goście pielgrzymowali po Meksyku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Guadalupe to jeden z najważniejszych obiektów kultu religijnego w Meksyku i na całym świecie. To właśnie tu, w grudniu 1531 r. Najświętsza Panienka objawiła się prostemu Indianinowi Juanowi Diego. Znakiem Jej obecności był wizerunek Maryi odbity na szacie Juana. Miejsce objawień słynie z wielu cudów, które zdarzyły się dzięki wstawiennictwu Matki Chrystusa. Tam właśnie, uczestniczyliśmy we Mszy św. przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej, sprawowanej przez naszego duchowego opiekuna ks. Bogusława Wolańskiego.

Stolica

Zwiedzaliśmy serce miasta Meksyk, jednej z największych metropolii świata, a także starożytne ruiny z pierwszych wieków naszej ery: pałac ptaka-motyla, piramidę księżyca i piramidę słońca. Odwiedziliśmy warsztat obróbki szkliwa wulkanicznego zwanego obsydianem i skosztowaliśmy lokalnych napojów na bazie liści i owoców opuncji i agawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poznawanie kraju

W mieście Taxo, słynącym z wyrobów srebra, spacerowaliśmy po krętych uliczkach, odwiedzając liczne warsztaty oferujące wyroby ze srebra i nawiedzając barokowy kościół. Nasz szlak zawiódł nas także do Puebla, które w 1979 r. odwiedził Jan Paweł II, a także do Veracruz, miasta założonego przez Hiszpanów w XVI wieku, które również odwiedził Jan Paweł II w 1990 r. W stanie Tabasco mogliśmy oglądać i podziwiać drzewa kakaowców, pnącza wanilii i inne tropikalne rośliny.

Środa Popielcowa

Reklama

Podczas pielgrzymki przeżyliśmy wyjątkową Środę Popielcową. Rankiem uczestniczyliśmy we Mszy św., podczas której ksiądz posypał nam głowy popiołem. Tak w Meksyku weszliśmy w czas Wielkiego Postu. Tego dnia zwiedzaliśmy Palenque, jedną z najbardziej widowiskowych i zarazem najbardziej tajemniczych stref archeologicznych Majów w Meksyku, a także udaliśmy się do uroczego kolonialnego miasta Campeche, którego Starówka wpisana jest na listę UNESCO.

Kolejne dni

Becal, wioska Majów w której mieszkańcy specjalizują się w wyrobie lekkich i przewiewnych kapeluszy; rybacka miejscowość Celestun, gdzie mogliśmy zobaczyć różowe flamingi, pelikany i czaple; „Żółte miasto” Izamal, z kompleksem klasztornym, na którego dziedzińcu 11 sierpnia 1993 r. Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami grup etnicznych Indian z całej Ameryki Łacińskiej; strefa archeologiczna Chichen Itza, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO; Riviera Maya, kurort skąpany w lazurowych falach Morza Karaibskiego – to kolejne miejsca, które ubogaciły naszą wiedzę o tym kraju.

Podziękowania

Dziękujemy ks. Bogusławowi za zorganizowanie pielgrzymki i opiekę duchową. Dziękujemy za codziennie sprawowaną Eucharystię, modlitwę i katechezy głoszone w czasie przejazdów do kolejno odwiedzanych miejsc. Podziękowania dla biura turystycznego „Elżbieta” z Legnicy i dla p. Pawła Kota za organizację wyjazdu. Uczestnikom pielgrzymowania serdeczne podziękowania za wspólnie spędzony czas.

Podziel się:

Oceń:

2024-03-13 08:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ponad milion Meksykanów: "nie" tzw. małżeństwom homoseksualnym

fotohansel/pl.fotolia.ocom

Ponad milion Meksykanów wyszło na ulice, by zaprotestować przeciw proponowanej tam legalizacji tzw. „małżeństw homoseksualnych”.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst