Reklama

Niedziela Kielecka

Tajemnica serc

Msza św. na rozpoczęcie Drogi Krzyżowej

KD

Msza św. na rozpoczęcie Drogi Krzyżowej

Ideą Wielkiego Postu jest wejść w Mękę Chrystusa, aby spotkać Boga i przeżyć osobiste nawrócenie – mówił bp Andrzej Kaleta do uczestników Nocnej Drogi Krzyżowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Blisko 500 osób wyruszyło na IX Nocną Drogę Krzyżową z kościoła w Kielcach-Dąbrowie do sanktuarium Świętego Krzyża, zorganizowaną przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji kieleckiej. Na całonocną, trudną wędrówkę pobłogosławił ich bp Andrzej Kaleta, który sprawował w ich intencji Mszę św. Ks. Szymon Górski proboszcz parafii, witając uczestników, życzył im, aby ta droga była „przestrzenią, w której doświadczą obecności Jezusa i jak najlepszych owoców nabożeństwa”.

– Krzyż jest znakiem miłości Boga do człowieka. Tym znakiem rozpoczynamy każdą modlitwę. Krzyż prowadzi nas do nieba, do którego wszyscy jesteśmy powołani, w tym prostym geście, spotyka się ludzka słabość z wszechmocą Boga. Krzyż jest symbolem miłości. Tej nocy na nowo chcemy go zobaczyć, przyjąć i uczynić z niego sens także naszego życia. Chcemy wyruszyć w stronę Świętego Krzyża nie sami, ale z Bożą łaską, nieba nie da się osiągnąć samemu, potrzebujemy Boga i bliźnich – mówiła przedstawicielka KSM do zgromadzonych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Kaleta mówił: – Trzeba opuścić swoją strefę komfortu i powiedzieć: Panie, jestem tutaj, nie dlatego, że chcę się sprawdzić, jestem tutaj, bo chcę się z Tobą spotkać, chcę Ci coś powiedzieć, usłyszeć Twoje słowo. Wielki Post nazwał „podróżą powrotną do Boga”. – Wszystko, co nas oddala, jest wezwaniem do powrotu, do wyjścia z niewoli zła i grzechu ku wolności, ma skłaniać do jasnego rozeznania na czym mi tak naprawdę w życiu zależy. W Wielkim Poście nie chodzi o te zewnętrzne znaki, ale chodzi o decyzję, która sięga głębi naszych serc, mojego sumienia. Wyjaśniał, że „to wszystko co oddala od Boga domaga się uzdrowienia i wolności”.

– To, co będziecie przeżywać, stanie się tajemnicą waszych serc – powiedział Biskup. – Ta wędrówka to próba samozaparcia, walki ze słabościami fizycznymi, ale i pośród utrudzenia radość z pokonania samego siebie i głęboka wiara, że codziennie podejmowany trud godziwego życia ma sens, jeśli przeżywany jest w jedności z Jezusem – powiedział.

Reklama

Biskup zwrócił uwagę na konflikty, które nas otaczają, na „okrucieństwo wojny toczącej się na Ukrainie, podziały i zamieszanie w naszej Ojczyźnie”. Tłumaczył, że „współczesny człowiek w Polsce często ma zamęt w głowie i w sercu, widzi podważanie do niedawna istotnych wartości życia”. Dlatego, zachęcał do podjęcia osobistego nawrócenia, bo „Wielki Post to czas łaski, a Chrystus ma moc kruszyć twarde serca i skłonić człowieka do pojednania”. Mówił, że „Bóg daje siłę zmęczonemu i pomnaża moc bezsilnego, jeśli wezwie Jego imienia”. Pątników prosił o modlitwę o pokój na świecie i w Ojczyźnie.

Rozważania do tegorocznego nabożeństwa napisał ks. Tomasz Chowaniec. W organizację włączyli się świętokrzyscy przewodnicy jak i wolontariusze z buskiej służby medycznej.

Podziel się:

Oceń:

2024-03-13 08:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wspólnoty siłą Bielin

Uroczytości ku czci św. Józefa przed pandemią gromadziły tłumy wiernych

Archiwum parafii Bieliny

Uroczytości ku czci św. Józefa przed pandemią gromadziły tłumy wiernych

Palmy misyjne, wtorki ku czci św. Józefa, terenowe Drogi Krzyżowe, konkursy papieskie – trudno byłoby o tyle akcji, gdyby nie podejmujące je wspólnoty i ich opiekunowie – księża i katecheci.

Więcej ...

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53
Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

2024-05-08 21:09

Mat. prasowy

Czy Jezus gorszy się wypaleniem? Co zrobić z kryzysem powołania? Gdzie na nowo odnaleźć odwagę, radość i siłę do obowiązków? Zapraszamy na dziewiąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że przy Maryi da się zacząć od nowa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku