Reklama

Niedziela Małopolska

Poznać, zrozumieć i przekazywać

Uczestnicy konferencji zamykającej obchody jubileuszu PTT

MFS/Niedziela

Uczestnicy konferencji zamykającej obchody jubileuszu PTT

Powołanie teologa wiąże się z Chrystusem – Drogą, Prawdą i Życiem – powiedział do świętujących stulecie Polskiego Towarzystwa Teologicznego abp Marek Jędraszewski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W lutym 2023 r. zainaugurowano obchody 100. rocznicy powstania Polskiego Towarzystwa Teologicznego (PTT). Zadaniem organizacji (jej historię można poznać na: ptt.net.pl) było ożywienie obumarłego w czasie zaborów ruchu naukowo-teologicznego i zainteresowanie nim najszerszych kręgów duchowieństwa.

Dziękczynienie i podsumowanie

„Czas jubileuszu stulecia Polskiego Towarzystwa Teologicznego skłania do wyśpiewania Panu Bogu dziękczynnego Te Deum. Chcemy w nim zawrzeć wdzięczność wszystkim, którzy należeli do tej organizacji i przyczyniali się w różny sposób do jej rozwoju (…)” – napisał ks. prof. Kazimierz Panuś, prezes PTT (od 1996 r.) we wstępie do książki 100 lat Polskiego Towarzystwa Teologicznego 1924 – 2024.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Aktualnie PTT liczy 957 członków (stan z 31 grudnia 2023 r.), a na terenie Polski istnieje 17 oddziałów terenowych. W ramach jubileuszu zorganizowano debaty, których celem było przybliżenie różnych stron współczesnej rzeczywistości Kościoła i teologii w Polsce. We wspomnianej, jubileuszowej publikacji znajdują się materiały z tych konferencji.

Reklama

Finał obchodów jubileuszu odbył się 22 lutego w Krakowie, w auli Wyższego Seminarium Duchownego AK, gdzie odbyło się najpierw walne zebranie PTT, a następnie teologowie uczestniczyli w konferencji naukowej pt. „Historyczny rozwój i wkład Polskiego Towarzystwa Teologicznego w teologię polską”. O powstaniu i początkach PTT w środowisku lwowskim przypomniał zebranym ks. prof. dr hab. Józef Wołczański, a działalność pierwszych oddziałów organizacji w okresie międzywojennym przybliżył ks. dr Wacław Umiński CM. Z kolei ks. prof. dr hab. Józef Marecki przedstawił historię rozwoju i zasięgu oddziałów i sekcji PTT w okresie powojennym, a o czasopismach towarzystwa wygłosiła referat dr hab. Evelina Kristanova. Natomiast perspektywy rozwoju organizacji przedstawił ks. prof. dr hab. Kazimierz Panuś.

Finał

Na zakończenie obchodów w uniwersyteckiej kolegiacie św. Anny, przy ołtarzu św. Jana Kantego – patrona PTT, została odprawiona Msza św. celebrowana przez abp. Marka Jędraszewskiego, który sprawował honorowy patronat nad jubileuszowymi uroczystościami. – Powołanie teologa wiąże się z Chrystusem – Drogą, Prawdą i Życiem – drogą ciągłego przewyższania siebie w zdążaniu do prawdy, która ma także wymiar moralny – przypominał w homilii metropolita krakowski i zaznaczył: – A wszystko po to, by odkrywał najgłębsze przesłanie Ewangelii – przesłanie życia, bo do pełni życia zdążamy. A zdążając do pełni życia, mamy święty obowiązek wchodzenia w sprawy tego świata, niezależnie od tego, czy będą kierowane wobec nas oskarżenia o wtrącanie się w politykę, bo trzeba bronić życia, każdego życia – od początku, od zaistnienia do naturalnej śmierci; by jednocześnie pokazywać z wiarą pokorną, a przez to pełną mocy, że śmierć nie jest kresem. Śmierć jest przejściem do pełni szczęścia, do pełni prawdy, do pełni dobra.

W rozdziale Perspektywy rozwoju PTT we wspomnianej, jubileuszowej publikacji jej autorzy przekonują, że cele założycieli organizacji są aktualne. Zaznaczają: „Mamy służyć Wiekuistej Prawdzie, troszcząc się o podniesienie poziomu myślenia religijnego. Prawdę Chrystusową zawartą w Ewangelii winniśmy głębiej poznać, lepiej zrozumieć i przekazywać ją współczesnym komunikatywnym językiem”.

Podziel się:

Oceń:

2024-03-06 09:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: każdy z nas ma swoje Emaus

Abp Marek Jędraszewski

Piotr Drzewiecki

Abp Marek Jędraszewski

Każdy człowiek ma swoje Emaus, do którego musi w życiu dążyć – mówił abp MarekJędraszewski podczas uroczystości odpustowych w kościele Najświętszego Salwatora na krakowskimZwierzyńcu. Metropolita krakowski podkreślał, że „zdążanie do Emaus” odbywa się wewspólnocie Kościoła, która świadczy o tym, że Chrystus żyje.

Więcej ...

Pełzająca wojna z katechetami. Czy będzie strajk nauczycieli religii?

2024-05-18 07:06
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

W obliczu tych niepokojących zmian coraz więcej środowisk związanych z systemem oświaty zaczyna wyrażać swoje niezadowolenie.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

2024-05-18 19:30

Mat.prasowy

Co zrobić, żeby w ciągu dnia dusza nie zemdlała z głodu? Czy modlitwa może być jak proca? I co to właściwie ma wspólnego z przekąską i przystawką? Zapraszamy na dziewiętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnej modlitwie aktami strzelistymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów