Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Parafia – ważne ogniwo

Księża i wierni dbają o świątynię parafialną

Ewa Barczyk

Księża i wierni dbają o świątynię parafialną

Kiedy w 2022 r. wieś Zadroże organizowała huczny jubileusz 750-lecia lokacji ks. Roman Patyk, proboszcz parafii św. Marcina, aktywnie włączył się w organizację obchodów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla wszystkich było to oczywiste, bo ta parafia wciąż dba nie tylko o duchowe potrzeby mieszkańców, ale również pełni ważną funkcję w codziennym życiu zadrożańskiej społeczności.

Parafia w Zadrożu (gmina Trzyciąż, pow. olkuski) została ustanowiona prawdopodobnie w 1275 r., jako filia parafii w niedalekiej Skale, a plebanem w obu miejscach był ks. Aleksy Zendowski. Z historycznych źródeł można dowiedzieć się, że na przestrzeni stuleci we wsi funkcjonowało kolejno pięć kościelnych budynków. Ten istniejący do dzisiaj, murowany, o wiele większy niż cztery poprzednie drewniane, oddano do użytku w 1908 r. Tablica poświęcona pamięci jego budowniczego, ks. Władysława Gielniewskiego, który był w Zadrożu proboszczem przez 48 lat, do dziś zdobi ścianę w prezbiterium kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ocalona przeszłość

Wiele faktów z historii parafii zachowało się dzięki pracy ks. Jana Wiśniewskiego, historyka z zamiłowania i regionalisty, który podczas kilkudniowego pobytu w parafii zadrożańskiej dokonał przeglądu ksiąg i dokumentów, a także spisał ustne opowieści, ocalając je dla potomności. Wraz z opisami dziejów parafii w okolicznych miejscowościach historia parafii w Zadrożu znalazła miejsce w cennej dla współczesnych miłośników historii pozycji wydawniczej pt. Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Olkuskiem, wydanej w 1933 r. i wznawianej po wojnie.

Dbają o pamięć

Współczesna parafia w Zadrożu z dumą wspomina i dba o pamięć przeszłości. Zwiedzając świątynię łatwo poznać, że kolejni gospodarni proboszczowie, przy życzliwym wsparciu parafian, na przestrzeni lat bardzo dbali zarówno o kościół, jak i parafialne zabudowania. W kościele zachowało się wiele zabytkowych elementów wyposażenia. W ostatnim dwudziestoleciu XX wieku, kiedy proboszczem był dobrze wspominany przez najstarszych parafian ks. Kazimierz Ostrowski, dokonano poważnych remontów: wymieniono stare poszycie dachowe na nowe z blachy miedzianej, a kościół został otynkowany i wymalowany. O świątynię i jej otoczenie dba też od lat – przy dobrej współpracy z pochodzącym z Zadroża długoletnim wójtem gminy Trzyciąż Romanem Żelaznym – następca ks. Ostrowskiego ks. Roman Patyk, który m. in. przeprowadził remont plebanii i kontynuuje prace rewitalizacyjne.

Reklama

Kochanowski wciąż aktualny

Parafia w Zadrożu aktywnie włącza się w życie społeczne wsi, a parafianie chętnie uczestniczą w życiu Kościoła. Funkcjonuje tu kilkanaście Róż Różańcowych, modląca się za kapłanów wspólnota Margaretek, aktywnie działają liczna służba ołtarza i pięknie śpiewająca schola parafialna Mocni Sercem oraz zespół Adoramus. Aktywnego życia duchowego i społecznego może pozazdrościć zadrożańskiej społeczności niejedna wspólnota z większych, miejskich środowisk. Tu życie zdaje się biec wolniej, choć zdecydowanie nie można powiedzieć, że nienowocześnie. Ludzie znają się i szanują, ich wiara jest wciąż żywa, a cytaty z pieśni Kochanowskiego „Wsi spokojna, wsi wesoła! Który głos twej chwale zdoła? Kto twe wczasy, kto pożytki, może wspomnieć zaraz wszytki?” choć z pewnością nabrały nowego sensu, wciąż w jakiś sposób nie straciły na aktualności.

Trzymają się wiary

– Temu, że wciąż trzymamy się wiary i Kościoła, z pewnością sprzyja praca i postawa naszych duszpasterzy na czele z ks. Patykiem, który jest rozmodlonym kapłanem i dobrym człowiekiem. Czujemy na co dzień, że księża są dla nas przewodnikami w wierze, ale też wspierają parafian, służąc kiedy trzeba pomocą i włączając się aktywnie w życie naszej wsi. Z pewnością jest nam łatwiej trwać przy Bogu w takich okolicznościach, niż gdyby drzwi kościoła i plebanii były dla nas zamknięte, jak to się czasem zdarza – tłumaczą parafianie z Zadroża.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-13 13:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Religijne i patriotyczne

Wymiar religijny diecezjalnego świętowania będzie korespondował również z patriotycznym – podkreśla ks. Lech

Archiwum

Wymiar religijny diecezjalnego świętowania będzie korespondował również z patriotycznym – podkreśla ks. Lech

O tegorocznym świętowaniu 30-lecia istnienia diecezji sosnowieckiej – z ks. Przemysławem Lechem, dyrektorem Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej, rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej