Reklama

Niedziela Przemyska

W trosce o człowieka

Jesteśmy z potrzeby czynienia dobra

Archiwum Caritas AP

Jesteśmy z potrzeby czynienia dobra

Bardzo często, kiedy koncentrujemy się na swoich sprawach, na karierze, to zapominamy, że są wokół nas ludzie, którzy wymagają pomocy – zaznaczył dr hab. inż. Ryszard Pukała.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wolontariat w trosce o człowieka” to tytuł konferencji naukowej, którą zorganizowali: Caritas Archidiecezji Przemyskiej i Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Oddział w Przemyślu. Wydarzenie odbyło się 17 stycznia w Jarosławiu, a następnego dnia w Sanoku.

– Pomoc drugiemu człowiekowi, to z jednej strony szlachetne, ale z drugiej strony bardzo trudne. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile osób, które wymagają pomocy, znajduje się w naszym otoczeniu. Bardzo często, kiedy koncentrujemy się na swoich sprawach, na karierze, na własnych priorytetach, to zapominamy, że są wokół nas ludzie, którzy wymagają pomocy. Którzy często są niezdolni do tego, żeby móc normalnie funkcjonować nie tylko w społeczeństwie, ale we własnym życiu. Konferencja ta chce zwrócić uwagę na te problemy, które się pojawią, ale także, by zaangażować młodzież, która wchodzi na dorosłą drogę życiową i angażuje się w przedsięwzięcia związane z wolontariatem – mówił podczas otwarcia konferencji prof. ucz. dr hab. inż. Ryszard Pukała, prorektor ds. studenckich Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W konferencji wzięła udział także Dorota Nowak-Manuchnik, p.o. Podkarpackiego Kuratora Oświaty, która życzyła uczestnikom wydarzenia, aby ten rok był rokiem wolontariatu i pomocy. – Nie wyobrażam sobie, żeby nie wykorzystać potencjału, jaki jest w młodych ludziach, żeby nieść pomoc innym. Zawsze w oświacie dbaliśmy o to, żeby kształcić młodego człowieka, żeby czuł potrzebę pomagania. Ale tego nie trzeba za bardzo kształcić, bo każdy młody człowiek ma wewnętrzną potrzebę pomagania. Każdy z nich uważa, że może zdobywać świat i jednocześnie pomagać innym. Nie byłoby tego, gdyby nie wspaniali nauczyciele, którzy angażują się, żeby kształtować młodych ludzi. Konferencje takie są bardzo ważne, ale są tylko wynikiem tego, co i tak państwo robicie – powiedziała Nowak-Manuchnik.

Reklama

Z kolei Magdalena Kmieciak-Pobuta, pełnomocnik przemyskiej Caritas ds. Wolontariatu podkreślała, że konferencja jest okazją do spotkania i konstruktywnej rozmowy, wymiany doświadczeń. – Chcemy pokazać dobre praktyki już istniejących kół wolontariatu i zachęcić wszystkich do tego, aby wzięli udział w warsztatach, które planujemy w tym roku zorganizować dla opiekunów Szkolnych Kół Caritas, ale nie tylko, bo także dla innych kół wolontariackich – mówiła pełnomocnik przemyskiej Caritas. Natomiast Krystyna Wróblewska, dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, podkreśliła, że wolontariat to przede wszystkim otwartość na drugiego człowieka. – Dla mnie wolontariat to otwarte serce. Jestem przekonana, że wszyscy obecni na tej sali przyszli tutaj dlatego, żeby coś więcej dowiedzieć się o wolontariacie. W każdej szkole wolontariat jest obecny w różnej formie. Mamy Szkolne Koła Caritas, organizowane są akcje, zbiórki, działają różne organizacje. Ale tak naprawdę ważne jest to, żebyśmy mieli świadomość pomagania, tego otwartego serca – zachęcała pani dyrektor.

Ponieważ konferencja odbyła się w dwóch miejscach – w Jarosławiu i w Sanoku, pozwoliło to na dotarcie do większej liczby zainteresowanych działalnością charytatywną i zaangażowaniem w wolontariat.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-23 14:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowy czas radości

Niedziela przemyska 3/2024, str. VI

W spotkaniach wzięło udział blisko 600 osób

Archiwum Caritas AP

W spotkaniach wzięło udział blisko 600 osób

W Birczy i w Niebocku odbyły się spotkania świąteczno-noworoczne dla osób starszych, chorych i samotnych.

Więcej ...

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

2024-04-15 13:17

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 1-8.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst