Reklama

Niedziela Lubelska

Przyjdź, Książę Pokoju

Niedziela lubelska 51/2023, str. V

Modlitwa o pokój połączyła przedstawiciel różnych wyznań

Ks. Rafał Pastwa

Modlitwa o pokój połączyła przedstawiciel różnych wyznań

Pokoju brakuje w wielu miejscach na świecie i póki go nie będzie, to nie możemy być spokojni – powiedział bp Adam Bab.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez ponad 600 lat chrześcijanie różnych wyznań i Kościołów, żydzi oraz muzułmanie zamieszkiwali zgodnie na terenie Lubelszczyzny, dopiero II wojna światowa i następujący po niej komunizm zniszczyły tę piękną symbiozę. Po 1989 r. zaczęli coraz liczniej napływać tutaj przedstawiciele różnych narodów i religii; bardzo wartościowe są ich spotkania na wspólnej modlitwie.

Duch Asyżu

Duch pamiętnego spotkania św. Jana Pawła II z czołowymi duchownymi wielkich religii (Asyż 1986) zagościł w Lublinie z inicjatywy abp. Józefa Życińskiego po raz pierwszy w czasie Jubileuszu Roku 2000. Tuż po pierwszym Kongresie Kultury Chrześcijańskiej ponad 6 tys. lublinian uczestniczyło w „Dniu Pięciu Modlitw” na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Wspólne wołanie do Boga zanosili katolicy, prawosławni, żydzi, muzułmanie i buddyści. Na polach Majdanka rozsiane są prochy ich współbraci, pomordowanych i spalonych przez Niemców. Swoistym preludium do tamtego wydarzenia było wcześniejsze misterium Jedna Ziemia – Dwie Świątynie, gromadzące głównie młodzież i nawiązujące do tradycji współistnienia dwóch kultur, żydowskiej i polskiej, w obrębie przedwojennego Lublina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Międzyreligijne spotkanie powróciło dwa lata temu w formule „Modlitwy bez Granic”, w czasie napływu tragicznych informacji o uchodźcach z Bliskiego Wschodu, ginących na granicy polsko-białoruskiej. Przedstawiciele czterech wielkich religii (katolików reprezentował bp Mieczysław Cisło) objęli swoimi wezwaniami uchodźców, ale też straż graniczną, wojska obrony terytorialnej, policjantów, wolontariuszy i lekarzy. Podczas modlitwy pojawiły się pochodnie i latarki podświetlone na zielono, jako znaki nadziei. Uczestnicy wymieniali też imiona migrantów, którzy zginęli na granicy, a także imiona dwóch żołnierzy, którzy zginęli w strefie stanu wyjątkowego.

Razem wołamy o pokój

Reklama

Na początku grudnia podobne spotkanie poprzedziło obchody Dnia Wolontariusza. Tym razem motywem przewodnim było błaganie o pokój na świecie, głównie w Ukrainie oraz w Gazie i Izraelu. Chrześcijan reprezentowali bp Adam Bab (Kościół rzymskokatolicki), ks. Grzegorz Brudny (parafia ewangelicko-augsburska w Lublinie) i ks. Stefan Batruch (parafia greckokatolicka w Lublinie). W nabożeństwie wzięli też udział Symcha Keller (judaizm) i imam Paweł Dudek (islam). Jak podkreślał przedstawiciel muzułmanów, pokój jest wartością każdej religii i każda religia mówi o pokoju tym samym językiem. Z kolei na kwestię wspólnej odpowiedzialności zwrócił uwagę bp Adam Bab. – Papież Franciszek wielokrotnie podkreśla, że aktualnie toczy się III wojna światowa w kawałkach. Pokoju brakuje w wielu miejscach na świecie i póki go nie będzie, to nie możemy być spokojni. Za pokój wszyscy musimy brać odpowiedzialność – powiedział hierarcha. Na podobne wartości zwrócił uwagę przedstawiciel judaizmu. – Tą modlitwą wysyłamy światu sygnał, że chcemy żyć w pokoju. Trzeba wciąż pamiętać o wojnie w Ukrainie, mamy też wojnę na Bliskim Wschodzie. To nie jest wojna religijna, tylko wojna fanatyków. Jeśli nie szanujemy siebie nawzajem i nie tolerujemy swojej inności, to mamy wojnę. My chcemy robić wszystko, by pokój wprowadzać. Chcemy się również o to modlić – powiedział Symcha Keller. Na potrzebę braterstwa z każdym człowiekiem wskazywali pozostali księża.

Przy Wigilii

Za tydzień będziemy świętować przyjście Chrystusa, Księcia Pokoju. Kiedy zasiądziemy w spokoju przy wigilijnych stołach, na głowy naszych sióstr i braci nad Dnieprem polecą drony lub rakiety, niespokojnie może być też nadal na Bliskim Wschodzie.

Podziel się:

Oceń:

2023-12-12 14:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mamy za co dziękować

Ikona Świętej Rodziny z lubelskiego sanktuarium

Archiwum parafii Świętej Rodziny w Lublinie

Ikona Świętej Rodziny z lubelskiego sanktuarium

Uwierzyć w Chrystusa można w różnych miejscach, ale wiarę najlepiej rozwijać i żyć nią w parafii – mówi ks. prał. Tadeusz Pajurek, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Lublinie.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

2024-05-09 22:01

Mat.prasowy

Dlaczego świat nie jest doskonały? Skąd bierze się w nas ciągła tęsknota za sprawiedliwością?

Więcej ...

Papież podkreślił znaczenie pracy mediów, roli matek i troski o środowisko

2024-05-12 13:09

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Po odmówieniu modlitwy „Regina Caeli” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty nawiązał do obchodzonego dzisiaj we Włoszech Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, wyrażając uznanie dl pracy ludzi mediów, przypomniał o roli matek i zachęcił do obejrzenia wystawy ekologicznej urządzonej w Kolumnadzie Palcu św. Piotra.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto