Reklama

W wolnej chwili

Prawnik wyjaśnia

Kiedy można stracić mieszkanie komunalne?

Niedziela Ogólnopolska 49/2023, str. 56

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy miasto może mi wypowiedzieć umowę najmu lokalu komunalnego, gdy jestem właścicielem innego lokalu?

Odpowiedź eksperta
Lokal z gminnego (miejskiego) zasobu lokali komunalnych może być użytkowany przez określone osoby tylko w zgodzie z zapisami umowy najmu. Uporczywe naruszanie takiej umowy może spowodować reakcję właściciela, czyli urzędu gminy (miasta), który w pierwszej reakcji wzywa pisemnie do przestrzegania warunków najmu i zaprzestania dalszego naruszania postanowień umownych. Dopiero brak reakcji ze strony lokatora może zapoczątkować wszczęcie procedury, która w końcu doprowadzi do wypowiedzenia umowy ze strony właściciela. Inaczej – lokator, który jest stroną umowy, straci prawo do zajmowanego lokalu komunalnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ze względu na to, że mieszkanie komunalne należy do zasobów danej gminy, nie jest ono własnością jego lokatora. Osoba korzystająca z takiego mieszkania może z niego korzystać jedynie w celu zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych. Niemożliwe jest więc sprzedanie takiej nieruchomości, dziedziczenie jej czy też dokonanie w niej drastycznych modyfikacji.

Prawo do mieszkania komunalnego nie jest przyznawane bezwarunkowo na stałe. Gmina może je cofnąć, jeżeli strona wynajmująca nie postępuje zgodnie z zasadami wyznaczonymi w umowie najmu.

Gmina może wypowiedzieć umowę, jeżeli najemca zalega z czynszem przez trzy okresy rozliczeniowe. Nieobecność w lokalu to kolejny powód – jeżeli dana osoba wynajmuje mieszkanie komunalne, ale nie pojawiła się w nim przez 12 miesięcy, to wypowiedzenie umowy przez gminę będzie bardzo prawdopodobne.

Odpowiadając na pytanie czytelnika – w większości przypadków nabycie prawa do innej nieruchomości wiąże się z wypowiedzeniem umowy najmu przez gminę. Eksmisji będą podlegać wówczas nie tylko główny najemca, lecz także inne osoby wymienione w treści najmu. W tych przypadkach gmina wzywa do dobrowolnego oddania lokalu.

Reklama

W ogóle aby się ubiegać o mieszkanie komunalne, nie można mieć innego lokalu mieszkalnego. Osoba będąca właścicielem lokalu mieszkalnego nie może zatem starać się np. o wykup lokalu komunalnego.

Są jednak pewne wyjątki od wyżej opisanej reguły. Istnieje takie orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, zgodnie z którym podstawowymi kryteriami są wysokość dochodów i warunki mieszkaniowe. Okazuje się więc, że tymczasowe nabycie nieruchomości wcale nie przekreśli szans lokatora na dalsze przebywanie w mieszkaniu komunalnym.

Ustawodawca dość ogólnie określił przesłanki wypowiedzenia umowy najmu mieszkań z gminnego zasobu komunalnego. Wskazano więc kryteria, którymi jednostki samorządu terytorialnego (np. gminy) winny się kierować w temacie wynajmowania przez nie mieszkań z takiego zasobu. Niekiedy okazuje się niezbędne wystąpienie przez najemcę na drogę sądową, by przed sądem udowodnić bezzasadność wypowiedzenia umowy najmu.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-11-28 12:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mało jest pięknie

Dominic's-pics-Foter.com--CC-BY

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...