Reklama

Niedziela w Warszawie

Kościół jest dla wszystkich

Kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz

Bardzo bym chciał, żeby te miesiące kampanii oraz wybory pomogły Kościołowi w Polsce w znalezieniu optymalnego – bo idealnego nigdy nie będzie – miejsca w życiu społecznym – powiedział kard. Kazimierz Nycz w rozmowie z KAI.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszym wywiadzie, jakiego metropolita warszawski udzielił po wyborach, poruszono tematy głębokich podziałów w polskim społeczeństwie oraz wyzwań stojących obecnie przed Kościołem w naszym kraju. Prowadzący rozmowę – redaktor Tomasz Królak – zapytał też o ocenę nowej sytuacji politycznej, m.in. w kontekście zapowiadanych podczas kampanii planów usunięcia lekcji religii ze szkół i zliberalizowania prawa chroniącego życie dzieci nienarodzonych. Co o takich planach sądzi kard. Nycz?

– Nie wierzę w to, że jakikolwiek przyszły rząd tak łatwo i szybko zdecyduje, żeby Kościół zamknąć do getta i salek parafialnych. To już było za komuny i myślę, że nam to wystarczy. Natomiast obecność lekcji religii – tak jak ma to miejsce we Włoszech czy Niemczech – lekcji bardziej o religii niż religii jako takiej, jest według mnie czymś wręcz koniecznym – powiedział metropolita warszawski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ochorna życia

Jeśli chodzi o aborcję, to hierarcha zapewnił, że Kościół nie przestanie głosić nauki o godności dziecka poczętego. – Będzie więc przestrzegał przed tym wszystkim, co prowadzi do instrumentalnego traktowania życia – czy to u jego początku czy też u kresu – podkreślił.

Według kardynała wynik wyborów zmieni sytuację w kraju. Nie na tyle jednak „żeby Kościół mógł powiedzieć, że teraz będzie tragedia”.

Głównym zadaniem Kościoła jest prowadzenie ludzi do Boga i ono pozostaje niezmienne od okoliczności politycznych, społecznych czy gospodarczych. Kardynał przypomniał, że w pluralistycznym społeczeństwie ważnym zadaniem kapłanów jest to, aby „być w swojej posłudze apolitycznym”.

– Nie wolno bowiem Kościołowi wiązać się za mocno – czy w ogóle – z jakąś jedną opcją polityczną. Dlatego, że jest dla wszystkich i takie związki czy też przyzwolenie na to, by się dać przywiązać, okazują się potem kosztowne – wyjaśnił metropolita i dodał, że w kontekście wyborów chciałby, żeby pomogły one odnaleźć „twórczy, inspirujący sposób głoszenia nauki Kościoła na tematy społeczne”.

Reklama

– Wręcz marzę o takim Kościele, który umie i chce z ludźmi rozmawiać. Jest świadomy do kogo idzie i z kim rozmawia, ale czyni to, a przy tym potrafi zrozumieć argumenty drugiej strony – powiedział kard. Nycz.

Wyzwanie na dekady

Inspirujący i twórczy sposób głoszenia nauki Kościoła jest konieczny m.in. dlatego, że widać coraz mniejsze oddziaływanie wartości ewangelicznych na decyzje polityków. Nawet na osoby nazywające siebie politykami chrześcijańskimi.

– Nie dotyczy to tylko polityki, tutaj widzimy to najostrzej. Polityka w dzisiejszej Polsce (i w ogóle życie społeczne) idzie obok głoszonej przez Kościół nauki o miłości społecznej – ocenił hierarcha i powiedział, że w tej sprawie każdy – biskup, ksiądz czy świecki – powinni uderzyć się we własne piersi.

Wynik wyborów potwierdził głęboki podział społeczny. Jego zmniejszenie to wyzwanie dla rządzących, ale również dla Kościoła. Według kardynała Kościół może tylko współuczestniczyć w procesie zasypywania podziałów.

– Niech do tego na pierwszym miejscu zabiorą się politycy, a potem ludzie kultury, nauki a więc, w pewnym sensie, przywódcy tego społeczeństwa. Oczywiście Kościół też w ten proces powinien się włączyć – powiedział kard. Nycz i zaznaczył, że podołanie wyzwaniu pojednania to „praca na dziesiątki lat”. /Oprac. AT

Podziel się:

Oceń:

2023-10-30 18:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz do środowiska akademickiego: między wiarą i rozumem nie ma sprzeczności

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Możecie z ufnością wchodzić w nowy rok akademicki - powiedział w piątek kard. Kazimierz Nycz w czasie mszy św. inaugurującej nowy rok na Politechnice Warszawskiej. Hierarcha podkreślił jednocześnie, że między wiarą i rozumem nie ma sprzeczności. Jak zaznaczył, to są dwa źródła dane człowiekowi przez Boga.

Więcej ...

Odbyło się spotkanie Zespołu Roboczego KEP ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii z przedstawicielami MEN

2024-05-16 11:54

KEP

15 maja br. Zespół Roboczy Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Strona kościelna przedstawiła wątpliwości odnoszące się do projektu zmian w Rozporządzeniu o nauczaniu religii.

Więcej ...

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania