Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Niedziela Radiowa w Potoku Górnym

Parafia w Potoku Górnym to „wspólnota wspólnot”

Joanna Ferens

Parafia w Potoku Górnym to „wspólnota wspólnot”

Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej gościło w Parafii św. Jana Chrzciciela w Potoku Górnym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia w Potoku Górnym, której początki sięgają II połowy XVI wieku, erygowana została przed 1581 r., w tym roku również powstał pierwszy kościół, ufundowany przez króla Stefana Batorego. Z kolei barokowy kościół rzymskokatolicki św. Jana Chrzciciela został zbudowany w latach 1743-54.

Najtragiczniejsze czasy dla parafii Potok Górny, oprócz zarazy cholery z 1777 r., to okres II wojny światowej, gdyż Potok Górny został dwukrotnie spacyfikowany. Tu warto wspomnieć osobę sługi Bożego ks. Błażeja Nowosada, ówczesnego proboszcza parafii, który zginął śmiercią męczeńską z rąk Ukraińców i spoczywa na miejscowym cmentarzu. Ks. Błażej Nowosad nie chciał opuszczać parafian pomimo wcześniejszych ostrzeżeń o zbliżającym się oddziale ukraińskim. Został zamordowany w sposób okrutny, m.in. zdzierano mu skórę z pleców i wyrywano paznokcie. Mimo tych okrutnych tortur, nie wydał swoich parafian, za co na koniec zabito go strzałem w głowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafia w radiu

Wszystkich zebranych, a szczególnie dzieci przeżywające rocznicę swojej I Komunii Świętej witał proboszcz, ks. Piotr Sobczuk. – Trwamy w oktawie Bożego Ciała i dziękujemy Panu Bogu za dar Eucharystii i za to, że możemy się codziennie posilać Jego Ciałem. I właśnie dziś w tę radość wpisuje się, drogie dzieci, wasza rocznica, kiedy właśnie rok temu, po raz pierwszy, przyjęliście do swojego serca Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Miło mi także powitać ks. Dariusza Babiaka, który na co dzień pracuje w parafii św. Krzyża w Zamościu i pracowników Katolickiego Radia Zamość. Pragnę również powitać wszystkich radiosłuchaczy i diecezjan, a także zaprosić do wspólnej modlitwy, jaką zanosimy w kościele św. Jana Chrzciciela w Potoku Górnym – powiedział.

Wierny powołaniu

Reklama

Słowo Boże wygłosił ks. Dariusz Babiak, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, który zwrócił szczególną uwagę na postać sługi Bożego ks. Błażeja Nowosada, który jest przykładem wierności Bogu i wartościom, które wyznawał. – W waszej parafii szczególnie czcicie i modlicie się o beatyfikację sługi Bożego ks. Błażeja Nowosada, a czynicie to dlatego, gdyż wiecie, że on się nie poddał, że wytrwał w swoim powołaniu i swoim sumieniu do końca. Dziś byłby może uznawany za zdrajcę, ktoś by powiedział, że takie były czasy, jednak on się nie poddał. Jest to postać bardzo mi bliska, gdyż pochodzę z tej samej parafii w Wożuczynie, co ks. Błażej. Dzisiaj trzeba nam na nowo na niego spojrzeć, że to był ten, który zachował twarz i sumienie. I dziś każdy z nas staje przed wyborem: czy pójść za Panem Bogiem, a może wybrać inną drogę? – podkreślał.

Wdzięczność i zaproszenie

Słowa podziękowania w stronę pracowników Katolickiego Radia Zamość skierował proboszcz parafii w Potoku Górnym, ks. Piotr Sobczuk, który także zaprosił wszystkich czytelników zamojsko-lubaczowskiej edycji „Niedzieli” do odwiedzenia tego miejsca. – Bardzo dziękuję wszystkim przedstawicielom naszej diecezjalnej rozgłośni za dzisiejszą posługę w naszej parafii. Serdecznie wszystkich zapraszam do Potoka Górnego, aby zobaczyć naszą piękną, barokową świątynię. Pozdrawiam wszystkich moich parafian i mieszkańców diecezji, życzę obfitości łask Bożych i Bożego błogosławieństwa – mówił.

Podziel się:

Oceń:

2023-06-27 09:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Młodzież z Łaszczówki Bogiem silna

Silni Bogiem od młodości

Ewa Monastyrska

Silni Bogiem od młodości

Katolickie Radio Zamość gościło w ramach tzw. Niedzieli Radiowej w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Łaszczówce.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Ludzie o wielkim sercu

2024-05-04 15:21

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Z okazji wspomnienia św. Floriana w Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...