Reklama

Niedziela Legnicka

Ratownik kultury i noblisty

O wystawie opowiedział dyrektor Janusz Skowroński

Bartosz Bigaj

O wystawie opowiedział dyrektor Janusz Skowroński

Podczas poświątecznych wędrówek i odwiedzanych miejsc warto zajrzeć do Muzeum Miejskiego – Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obok stałych ekspozycji, mówiących m.in. o mieszkańcu domu nobliście Gerharcie Hauptmannie, dostępne są wystawy czasowe. Jedną z nich jest wystawa pt. Profesor Stanisław Lorentz. Ten, który uratował Jana Matejkę i... Gerharta Hauptmanna.

Znalezisko

– Tytuł jest nieprzypadkowy, bo prof. Lorentz, który tu, na Dolny Śląsk, przyjechał w lipcu 1945 r. , dowiedziawszy się, że w wiosce Hain (dzisiejsza Przesieka), która wtedy jeszcze nie miała polskiej nazwy, są złożone dzieła Jana Matejki i nie tylko jego, bo było tam ponad 70 skrzyń, po 2 dniach pobytu dowiedział się, że tutaj mieszka także wspomniany noblista. Przybył do niego i odwiedził go. Wśród odzyskanych dzieł znalazły się obrazy Jana Matejki: Rejtan – Upadek Polski, Unia Lubelska i Batory pod Pskowem. Wystawa zawiera całą dokumentację w tej sprawie – mówi Janusz Skowroński dyrektor muzeum. – Przedstawia historię odkrycia ostatniego miejsca przechowywania obrazów i ich transportu do Warszawy. Obalamy przy tej okazji wszelkie mity na ten temat. Pokazujemy listy, telegramy, pamiątki, ciekawostki w tej sprawie. Np. wspomniana wioska Hain, najpierw krótko nosiła nazwę Matejkowice, na pamiątkę odkrycia w niej obrazów Jana Matejki. Dzisiaj znamy ją jako Przesiekę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W obronie noblisty

Spotkanie z noblistą zaowocowało tym, że prof. Lorentz w gorącym okresie powojennym zapewnił Hauptannowi i temu miejscu nietykalność w postaci Listu Żelaznego, który miał prawo wypisywać i był on umieszczany na budynkach i miejscach, które stanowiły wartość dla kultury. List informował, że dane miejsce nie podlega rekwizycji, gdyż jest pod opieką rządu polskiego.

Wystawa

– Do tej wystawy przygotowywaliśmy się 3-4 lata – wspomina dyrektor Skowroński – Miałem okazję poznać córkę prof. Lorentza p. Alinę Kowalczykową (która niestety zmarła już w ubiegłym roku), a udostępniła nam archiwum po swoim ojcu. Zobowiązałem się też wobec niej, że te materiały będą pokazane. Podobnie jak zbiory zdjęć i dokumentów udostępnione przez p. Andrzeja Straszaka, syna Zdzisława, sekretarza starosty Wojciecha Tabaki, który brał w tym udział. Archiwalia pochodzą również z jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu i Muzeum Regionalnego w Lubaniu. Co ciekawe, relację profesora Lorentza z pobytu w Karkonoszach w 1945 r. udostępniamy do wysłuchania na smartfonach w jęz. polskim i niemieckim. Wystawie towarzyszą też dwa interesujące filmy dokumentalne: Stanisław Lorentz (z 1968 r.) i Gerhart Hauptmann i Polacy. Nieznane relacje (z 2019 r.).

Reklama

Losy obrazów

Dziś obrazy: Rejtan i Batory po Pskowem można oglądać w murach Zamku Królewskiego w Warszawie, a Unię Lubelską – na Zamku w Lublinie. – Zachęcam i zapraszam do odwiedzenia naszego muzeum, by zapoznać się z kartami historii dotyczącymi naszej kultury. Na pewno będzie to duchowa uczta dla pasjonatów historii – zaprasza dyrektor.

Muzeum jest otwarte w godz. 9-16, a od 1 maja – do godz. 17.

Podziel się:

Oceń:

2023-04-19 08:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski do nowych diakonów: bądźcie mądrzy mądrością Boga, a nie świata

2024-05-11 16:37

Karol Porwich/Niedziela

– Dzisiaj bardzo potrzeba mądrych diakonów w tym świecie takim rozbitym, relatywnym. Bądźcie mądrzy mądrością Boga, mądrością Bożych przykazań, a nie mądrością tego świata. Bądźcie mądrzy mądrością Kościoła, a nie jakąś własną mądrością – powiedział bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Ukraina: papieska korona dla Matki Bożej w Fastowie

2024-05-12 15:33

Grażyna Kołek

W przededniu rocznicy objawień fatimskich papieską koronę otrzymała figura Matki Bożej w Fastowie. W tym ukraińskim mieście leżącym nieopodal Kijowa działa dominikański Dom św. Marcina de Porres, stanowiący jeden z największych hubów humanitarnych w tym ogarniętym wojną kraju. Maryjna figura powstała dwa lata po objawieniach w Fatimie i przechowywana jest w miejscowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, ważnym punkcie modlitwy o pokój na Ukrainie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania