Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ekstremalnie dla Boga

Zdjęcie z trasy zagłębiowskiej św. Jakuba

Jakub Masłowski

Zdjęcie z trasy zagłębiowskiej św. Jakuba

Co roku w Wielkim Poście tysiące ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk wyruszają w nocy, w samotności, w ciszy i skupieniu na swoją Ekstremalną Drogę Krzyżową liczącą 40, a często i więcej kilometrów. Rusza 14. edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hasło tegorocznej EDK brzmi: „Tylko dla romantyków. Idę, bo szukam nadziei”

Fenomen wydarzenia

Pomysł był odpowiedzią na kryzys męskości i kryzys konsumpcjonizmu, który nam dogadza i zaspokaja każde nasze potrzeby. – EDK nie dogadza, ale wymaga. Proponuje przekraczanie własnych ograniczeń. Między innymi i to miał na myśli podczas ŚDM w Krakowie papież Franciszek zwracając się do młodzieży, aby wstała z kanapy i założyła buty. Po co zakładamy buty? Aby wyjść. Wychodzimy z ciepłego domu, sprzed monitora, opuszczamy swoistą strefę komfortu. Idziemy do świata. EDK jest jednym z tych możliwych pretekstów do wyjścia – opowiada lider rejonu Czeladź, koordynator liderów okręgu EDK Śląsk Dariusz Kosiński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dlaczego w nocy? Bo noc owiana jest tajemnicą, często boimy się ciemności. Noc, właśnie przez to, że jest ciemno, pomaga nam odciąć się od zgiełku dnia codziennego, skraca perspektywę, wiele rzeczy niknie w jej mroku, a podkreślone zostają takie, których za dnia nie zauważamy. Tak jak latarnia uliczna w dzień jest przeszkodą na chodniku, a w nocy oddaje sens swojego trwania.

Reklama

Dlaczego samotnie? Z tym samotnie to bardziej chodzi o skupienie i ciszę. W grupie, nawet najmniejszej, trudno zachować skupienie. No bo jak tu nie zagadnąć towarzysza wędrówki: jak się czuje, czy poczęstuje się batonikiem, co u dzieci…, a pamiętasz jak szliśmy do…, czy daleko jeszcze…, i mnóstwo innych życzliwości ze strony zagadującego. A tu chodzi o to, żeby spotkać się z Bogiem, który przemawia do nas w ciszy.

Czy to znaczy, że nie można iść grupą? Oczywiście, że można, ale zalecamy, aby te grupy nie przekraczały 10 osób z uwagi na przepisy ruchu drogowego. Taka większa grupa mogłaby zostać potraktowana jako zorganizowane przejście, a takowe wymaga, zgodnie z prawem, odpowiedniego zgłoszenia na miesiąc przed wydarzeniem. A te grupy tworzą przecież się ad hoc po wyjściu z kościoła. Dlaczego aż 40 km? To akurat proste, bo to daleko, na co dzień nie pokonujemy takich dystansów. Podoba mi się interpretacja jednego z liderów: „Jezus pościł 40 dni, zatem my ofiarujemy 1 km za każdy dzień Wielkiego Postu”. – EDK jest też ofertą dla takiego zapracowanego, zagonionego na co dzień człowieka. Jest to jednak przede wszystkim oferta dla ludzi, którzy chcą przekroczyć swoje ograniczenia, przyzwyczajenia, ale i dla tych, którzy chcą nadgonić zmarnowany czas.

Wymowne przesłanie

Społeczność EDK wpisuje się w proces budowy Kościoła XXI wieku. Pierwsi chrześcijanie nie mieli kościołów, mediów, uczelni, wykształconych księży, czy też pieniędzy, ale ich grono stale się rozrastało. Dzięki łasce Boga byli tak wspaniałymi ludźmi, że inni chcieli spędzać z nimi czas i być tacy, jak oni. Ich siłą było to, kim byli. Byli pięknymi, wartościowymi ludźmi. Taki ma być Kościół XXI wieku. Tegoroczne hasło EDK to: „Tylko dla romantyków. Idę, bo szukam nadziei” szczególnie to podkreśla. – Zapraszam na szlak. W naszej diecezji sosnowieckiej EDK tradycyjnie odbędzie się w Bydlinie, Czeladzi, Jaworznie i Przegini. W tym roku powstał nowy rejon – w Dąbrowie Górniczej. Szczegóły na edk.org.pl – zachęca Dariusz Kosiński.

Podziel się:

Oceń:

2023-03-15 08:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

60 tys. Polaków wyruszyło w Ekstremalnych Drogach Krzyżowych

Archiwum Niedzieli Przemyskiej

Około 60 tys. osób przeszło trasy tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (EDK). W modlitwie, ciszy i skupieniu, wierni pokonują wielokilometrowe trasy, by móc w pełni przeżywać Wielki Post.

Więcej ...

Odnaleźć człowieka

Niedziela toruńska 33/2016, str. 7-8

Anna Głos

Za pierwsze zarobione pieniądze nabyć butelkę kosztownego alkoholu. Po pracy wypić piwo, oglądając jednocześnie jego reklamy ze sympatycznymi zwierzakami. Na weselu podać wódkę, bo tak zarządziły mama z teściową. Opić narodziny pierwszego syna i wnuka. Niektórzy nazywają to tradycją.

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj