Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Przebadaj się

Adobe Stock

Rowery, domowe bieżnie i karty podarunkowe to niektóre z nagród, jakie można wylosować po wzięciu udziału w programie „Profilaktyka 40 plus”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nagrody są zachętą do zgłoszenia się na badania, ale najważniejszym bonusem jest sprawdzenie podstawowych wskaźników dotyczących stanu naszego zdrowia. Badania są wykonywane bezpłatnie, może z nich skorzystać każdy pacjent, który ukończył 40. rok życia. Górnej granicy wieku nie ma, obowiązuje jedynie zasada, że w programie można wziąć udział tylko jeden raz.

Do zrobienia badań potrzebne jest e-skierowanie, które można uzyskać na trzy sposoby: logując się do swojego Internetowego Konta Pacjenta, dzwoniąc pod nr infolinii: 22 735 39 53 lub zgłaszając się do przychodni POZ, która bierze udział w programie. W każdym z tych wariantów trzeba najpierw odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących stanu zdrowia. Następnie otrzymamy skierowanie w formie elektronicznej. Pakiet badań laboratoryjnych w ramach programu profilaktycznego obejmuje: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, próby wątrobowe, poziom kreatyniny, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, sprawdzenie obecności krwi utajonej w kale. Pakiet dla mężczyzn jest poszerzony o badanie antygenu PSA. Niektóre z badań wykonywane są tylko w przypadkach, gdy istnieją czynniki ryzyka określonych chorób. Obok badań laboratoryjnych wykonywane są także: pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie i obliczenie wskaźnika masy ciała – BMI oraz ocena miarowości rytmu serca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po odpowiedzi na pytania ankietowe i otrzymaniu elektronicznego skierowania zgłaszamy się na badanie w wybranej placówce, która bierze udział w programie. Trzeba mieć ze sobą dowód osobisty i być na czczo, co oznacza, że ostatni posiłek powinien być spożyty najpóźniej 12 godz. przed badaniem. Można jedynie, a nawet jest wskazane, pić czystą wodę. Jeżeli skierowanie obejmuje badanie moczu i kału, próbki trzeba dostarczyć w jednorazowych pojemnikach, zakupionych w aptece. Wyniki badań dostępne są na Internetowym Koncie Pacjenta lub w placówce, w której zostały wykonane. Nawet jeżeli – naszym zdaniem – wyniki będą dobre, należy je skonsultować ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Jeżeli wyniki będą odbiegać od normy, potrzebna będzie dalsza diagnostyka lub wizyta u specjalisty.

Program „Profilaktyka 40 plus” będzie trwał do końca 2023 r., jednak osoby, który chciałyby wziąć udział w losowaniu, powinny pamiętać, że termin rejestracji kończy się 31 maja. Im wcześniej się zgłosimy, tym będziemy mieć więcej szans na nagrody, ponieważ losowania będą się odbywać w sześciu turach – od 15 lutego do 7 czerwca. Do losowania można zarejestrować się przez IKP, infolinię lub w placówce medycznej biorącej udział w programie. Zgłosić się mogą również osoby, które badania w ramach programu wykonały już wcześniej. Organizatorzy przewidzieli także specjalny sposób premiowania uczestników. Za wypełnienie wstępnej ankiety pacjent otrzymuje 1 los, za wykonanie badań – 5 losów, a jeżeli badania zostaną wykonane w ciągu 30 dni od otrzymania skierowania, liczba losów zostanie podwojona. W sumie można otrzymać 12 losów. Szczegóły programu i regulamin loterii promocyjnej „Profilaktyka 40 plus” znajdują się na stronie: www.gov.pl/profilaktyka.podajdalejzdrowie.pl .

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-02-14 13:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Domowe sposoby na ukąszenia komarów

James Jordan / photo on flickr

Po łagodnej zimie i ostatnich obfitych deszczach bardzo ożywiły się komary. Ich ukąszenia są bardzo dokuczliwe. Podajemy kilka sposobów, jak złagodzić swędzenie.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst