Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 4/2023, str. 5

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Częstochowska Rewolucjonistka

Tak nazywali Jasnogórską Królową Rosjanie, a Polacy uważali Ją za swoją Opiekunkę i duchową Hetmankę. Jasna Góra modlitwą uczciła pamięć walczących za wolność w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego – największego zrywu niepodległościowego XIX wieku. Warto wiedzieć, że jasnogórski klasztor odegrał ważną rolę w zmaganiach o wolność i budzeniu świadomości narodowej Polaków.

W latach bezpośrednio poprzedzających powstanie udział Jasnej Góry zaznaczył się w tzw. rewolucji moralnej, m.in. przez organizowanie patriotycznych nabożeństw. W jasnogórskiej drukarni wydawano książki z patriotycznymi pieśniami i hymnami. W takim duchu, często z chorągwiami z polskimi orłami, przychodziły pielgrzymki. W 1861 r. potajemnie odsłonięto pomnik o. Augustyna Kordeckiego na wałach jasnogórskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Na osiemdziesięciu siedmiu paulinów, którzy w 1861 r. stanowili prowincję polską, ok. czterdziestu było czynnie zaangażowanych w działania niepodległościowe – przypomina o. Grzegorz Prus, paulin, historyk zakonu. Za to byli aresztowani, skazywani na więzienie i zsyłkę, niektórych zamordowano. Zamknięto wiele paulińskich klasztorów, a te, które pozostawiono, znalazły się pod całkowitym nadzorem władz carskich. Na Jasnej Górze zlikwidowano aptekę i drukarnię.

O wydarzeniach powstania styczniowego przypominają tutaj liczne pamiątki, wśród nich: pierścienie, krzyże i brosze wykonywane przez więźniów cytadeli warszawskiej i zesłańców syberyjskich, a także krzyż ostatniego komendanta powstania z 1863 r. – ks. gen. Stanisława Brzóski.

Zaangażowanie białych zakonników w dążenia niepodległościowe nie skończyło się z chwilą stłumienia powstania. Już po nim paulini chronili młodych powstańców zagrożonych więzieniem lub zesłaniem m.in przez wystawianie im metryk z późniejszą datą urodzenia. Zdziesiątkowani mnisi wciąż budzili w narodzie nadzieję na odzyskanie wolności.

Reklama

Konkurs na Wieczernikową Choinkę rozstrzygnięty

Na Jasnej Górze odbył się finał XV Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Oddano aż 27 tys. głosów do urn i ok. 3 tys. on-line. Konkurs przebiegał pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”. Dzieci przygotowały wiele ozdób nawiązujących do pokoju, solidarności i miłości. Dominowała kolorystyka biało-czerwona, nawiązująca do polskiej flagi, i niebiesko-żółta, która przypomina o walczącej Ukrainie. Na bombkach znalazły się napisy polskie i ukraińskie. Jak przyznali nauczyciele, konkurs stał się dla uczniów piękną lekcją empatii. Wzięło w nim udział czterdzieści placówek: trzynaście przedszkoli, dwadzieścia pięć szkół i dwa ośrodki szkolno-wychowawcze.

Na najwyższym stopniu podium stanęła Szkoła Podstawowa nr 48 im. Armii Krajowej w Częstochowie (choinka nr 23). Pierwsze miejsce w głosowaniu on-line organizowanym przez Radio Jasna Góra zajął Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Bogumiłku (choinka nr 22). Drugie miejsce zajęli debiutanci – najmłodsi z Terapeutycznego Przedszkola „Jurajskie Dzieci” w Częstochowie, którzy udekorowali choinkę nr 5. Z kolei dla zdobywców trzeciego miejsca – uczniów Szkoły Podstawowej im. Synów Pułku w Węglowicach (choinka nr 24) – to już kolejny finał na podium. Przystrojone konkursowe drzewka pozostaną na Jasnej Górze prawie do końca lutego.

Jasnogórski flesz

• 23-26 stycznia – sympozjum rekolekcjonistów, ojców duchownych i spowiedników;

• 27-29 stycznia – jasnogórskie rekolekcje eucharystyczne;

• 29 stycznia – obchody jubileuszu 20-lecia Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”.

Rubrykę redagują:

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-01-16 18:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzień 11. – Jasna Góra coraz bliżej

Ks. Krzysztof Hawro/Niedziela

Przed nami kolejny dzień wędrówki. Każda z grup wyruszyła z miejsc noclegowych by połączyć się na szlaku z innymi pielgrzymami.

Więcej ...

Warszawa: Ksiądz z Osiedla zaprasza na dyskoteki ewangelizacyjne pod Most Świętokrzyski

2024-04-26 09:08

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Rafał Główczyński, salwatorianin prowadzący na YouTube kanał Ksiądz z osiedla, organizuje dyskoteki ewangelizacyjne, które odbywać się będą w każdą sobotę pod Mostem Świętokrzyskim w Warszawie. Pierwsza w tym roku już w najbliższą sobotę.

Więcej ...

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego