Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Muzyczna Ewangelia

Beskid SoundProject Orchestra wykonuje niecodzienne koncerty

Natalia Gołuch

Beskid SoundProject Orchestra wykonuje niecodzienne koncerty

Publiczność znów może wysłuchać niecodziennych brzmień w wykonaniu Beskid SoundProject Orchestra pod batutą Sebastiana Niemczyckiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trwa 7. edycja odbywających się od stycznia 2017 r. Niecodziennych Koncertów Kolęd (NKK) im. Łukasza Ząbka. Muzycy zagrali pierwszy koncert w Nowy Rok w parafii św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach, wprowadzając słuchaczy w bożonarodzeniową atmosferę. Następny – w uroczystość Objawienia Pańskiego w archiopactwie cysterskim w Jędrzejowie. Tradycyjnie zakończą go w bazylice w Rychwałdzie. – Wydarzenie ma w sobie coś niesamowitego, bowiem przyciąga tłumy ludzi, a wykonawcami jest ponad 50-osobowa orkiestra wraz z chórem i solistami. Są to jedyne koncerty, w których widzimy 100% składu orkiestry oraz zaproszonych gości. Dlatego mówimy, że są to koncerty #niecodzienne, ponieważ wydarzenie nie dzieje się codziennie, a tylko w niedziele i święta, raz do roku. Poza tym, gdy szukaliśmy pomysłu, jak nazwać festiwal, to rzuciliśmy hasło: ,,niecodzienne”. I tak już zostało – mówi „Niedzieli” Sebastian Niemczycki, pomysłodawca, organizator i kierownik artystyczny cyklu NKK. Zauważa po latach, że nie ma w tej nazwie nic przypadkowego. – #Niecodzienne to ludzie, to czas, to miejsce. Różnica jest taka, że #niecodzienne można zorganizować wszędzie, ale nie wszędzie będzie #niecodziennie. Na wynik festiwalu składają się ludzie: słuchacze, publika, wierni, którzy przychodzą wraz z nami słuchać muzycznej Ewangelii – precyzuje.

Co roku muzycy rozpoczynają przygotowania zaraz po zakończeniu wcześniejszej edycji, planując miejsca, skład, kolędy, patronów. Pierwsze próby odbywają się we wrześniu. Przy okazji 7. edycji zaczęli je jednak późno – dopiero w grudniu – ze względu na wcześniejszy bogaty okres koncertowy. – Festiwal warto organizować z kilku względów. Na pewno dlatego, że bez tego projektu po prostu nie da się żyć. Znany żywiecki muzyk śp. Grzegorz Studencki senior, który posługiwał jako organista, powiedział kiedyś w wywiadzie: ,,Byłbym chyba chory, jakbym nie poszedł zagrać w niedzielę na Sumie w kościele”. Choć przygotowania pochłaniają mnóstwo czasu, to – parafrazując jego słowa – gdybym nie zrobił festiwalu, to chyba bym się rozchorował. Drugim ważnym aspektem jest możliwość postawienia sobie i muzykom poprzeczki – co roku musimy przecież przygotować coś nowego. Najważniejsze natomiast kryje się na końcu – to czas spotkań z naszą #niecodzienną rodziną, która cały rok czeka na festiwal – precyzuje S. Niemczycki. Festiwal odbywa się pod patronatem „Niedzieli”. Patronat honorowy objął m.in. bp Roman Pindel.

Następne koncerty odbędą się: 8 stycznia, godz. 19 – parafia św. Floriana Żywiec-Zabłocie; 15 stycznia, godz. 19.30 – parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa Bielsko-Biała; 22 stycznia, godz. 18 – parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa Pietrzykowice; 29 stycznia, godz. 18 – bazylika św. Mikołaja Rychwałd – tutaj dodatkowo wystąpi Michał Matuszewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2023-01-03 13:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: czy faktycznie czekamy na Boże Narodzenie w naszym życiu?

Mazur/Episkopat.pl

„Po co wracamy co roku do tej odległej historii? Czy ona nam coś jeszcze mówi poza tym, że są to piękne rodzinne święta? Czy faktycznie czekamy na Boże Narodzenie w naszym życiu? Czy chcemy, by w to życie wszedł Bóg i po swojemu je poukładał?” – pytał w czwartą niedzielę Adwentu w Rogowie abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Animatorzy i liderzy Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze

2024-05-18 09:30

materiał parsowy

W piątek, 17 maja 2024 roku, odbyło się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne i formacyjne liderów i animatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Było to przygotowanie do sobotniego Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy na Jasnej Górze.

Więcej ...

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28
dr. Błażej Poboży

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów