Reklama

Wiara

Teolog odpowiada

Jakie jest znaczenie opłatka?

Niedziela Ogólnopolska 52/2022, str. 20

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pytanie czytelnika:
Jakie jest znaczenie opłatka?

Na całym świecie wzrasta zainteresowanie polskim zwyczajem dzielenia się opłatkiem. Skąd zainteresowanie tą tradycją? Dlaczego wzbudza tak wielki zachwyt? Odpowiedź zawarta jest w znaczeniu opłatka i gestu dzielenia się nim. Skoro jest to znak pojednania, dawania siebie drugiemu człowiekowi, czyli znak miłości, to nie zaskakuje potrzeba tego gestu. Czyż współczesny mieszkaniec świata w swojej codzienności nie pragnie właśnie takiego spotkania z drugim człowiekiem?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Już w starożytności łamanie chleba miało wiele znaczeń. W tym geście, poza tym, żeby wszyscy się najedli, chodziło o uwydatnienie postawy człowieka. W czasie wieczerzy z Apostołami Jezus połamał chleb i rozdał siedzącym, wskazując, że to właśnie On jest tym chlebem, bo to On z miłości odda swoje życie dla innych. Podzieli się życiem z innymi tak, jak dzieli się chleb. Jezus ustanowił tym samym sakrament Eucharystii i kapłaństwa – po dziś dzień chleb eucharystyczny udzielany jest uczestnikom liturgii, a także przechowywany pieczołowicie w wyznaczonym do tego miejscu w kościele (tabernakulum). Pierwsi chrześcijanie nazywali zgromadzenia liturgiczne łamaniem chleba. Aby spożyć Ciało Chrystusa, chleby dzieliło się na liczne kawałki. Każdy przyjmował miłość Chrystusa, aby jako chrześcijanin w codzienności dzielić się nią przez swoje życie.

Od IV wieku, gdy liczba chrześcijan znacznie wzrosła i zaczęła zanikać praktyka częstego przyjmowania Komunii św., zrodził się zwyczaj rozdzielania chleba. Nie był to jednak chleb eucharystyczny, ale miał wyrażać jedność wspólnoty. Taki chleb diakoni i akolici roznosili po domach chrześcijan, aby w codzienności, przy stole mieli poczucie jedności wspólnoty. Taki chleb posyłali sobie nawzajem także biskupi, aby wyrażać jedność, wierność Chrystusowi i oparcie swojej działalności na Apostołach. Wysyłali ten chleb i dołączali do niego list z życzeniami oraz słowami wsparcia.

Reklama

Zwyczaj posyłania chleba z życzeniami zataczał coraz szersze kręgi. Na przestrzeni wieków, aby ułatwić tę czynność, chleb przyjmował symboliczną postać płatka wypieczonego z mąki i wody. Sama nazwa „opłatek” pochodzi od łacińskiego słowa oblatum, co znaczy „dar ofiarny”.

W Polsce zwyczaj dzielenia się opłatkiem jest wyrazem miłości, pojednania i pamięci o najbliższych. Przeżywanie Wigilii od wieków było wypełnione obrzędami, które podkreślały wymiary życia rodzinnego i społecznego. Łamanie opłatka to moment zjednoczenia nie tylko z obecnymi, ale ze wszystkimi, których z różnych powodów nie ma. Zrozumiałe jest zatem, że w Polsce tradycja dzielenia się opłatkiem jest mocno zakorzeniona, ponieważ historia naszego kraju naznaczona jest licznymi wydarzeniami, takimi jak wojny, przymusowa emigracja, internowanie, których konsekwencją było nagłe i bolesne rozdzielanie rodzin, wspólnot, społeczeństw. W wigilijny wieczór, pomimo odległości i braku wiedzy o miejscu czyjegoś pobytu, opłatek duchowo jednoczy. Warto dodać, że również dla Polaków niezwiązanych ściśle z chrześcijaństwem dzielenie się chlebem i opłatkiem od wieków jest ważnym znakiem okazywania szacunku i otwarcia na drugiego człowieka.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-12-19 16:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święta (nie) takie jak zawsze

adobe.stock.pl

Zdrowych, ciepłych, wesołych świąt. I rodzinnych – życzymy sobie nawzajem każdego roku. Niby się spotykamy, nawet porozmawiamy, zasiadamy do jednego stołu, ale czy nasze Boże Narodzenie na pewno można nazwać rodzinnym?

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania