Reklama

Wiadomości

Społeczeństwo mówi dość skompromitowanej klasie politycznej

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Andrzej Duda, prezydent elekt, zabrał głos w związku z ostatnimi zmianami w rządzie. W jego ocenie kolejne rekonstrukcje niewiele mogą już zmienić.

Nie sposób nie zabrać głosu, nie odnieść się do ostatnich wydarzeń, do ostatnich wstrząsów, jakie mają miejsce w rządzie, w partii rządzącej. Wstrząsy są nazywane eufemistycznie rekonstrukcją. To nie pierwsza rekonstrukcja, nie pierwsza związana z tą aferą. Można tylko wyrazić zdumienie, budzące mój osobisty niepokój, niepokój człowieka, który w sercu sprawy publiczne, że ta afera taśmowa jest czymś, co w polskiej przestrzeni publicznej i prawnej istnieje od roku, zaś z rekonstrukcją, zmianami personalnymi mamy do czynienia dopiero dziś. I to niestety także pokazuje jakość polityków rządzącego obozu, pokazuje, że to nie jest coś co mieściłoby się w standardach państwa prawa, w którym rządzą ludzie czujący odpowiedzialność za działanie państwa, odpowiedzialność przed wyborcami — mówił Andrzej Duda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodał, że „to nie pierwsza afera”.

Gdy przypomnimy sobie, co działo się w ciągu 8 lat, gdy przypomnimy sobie aferę stoczniową, czy hazardową, informatyczną. Nie było żadnej odpowiedzialności w tych sprawach. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że w Polsce nie dzieje się w dobrze, że kredyt zaufania wobec tej ekipy został wyczerpany. Kolejne rekonstrukcje nie przyniosły tak oczekiwanych zmian w funkcjonowaniu państwa, w podejściu do spraw publicznych. Cóż można powiedzieć, kiedy słychać, że Ministerstwo Gospodarki miało pieniądze na naprawę górnictwa, ale nic nie zrobiono dla górnictwa. To pokazuje jak w soczewce, jak to funkcjonowało na przestrzeni lat. Kolejne rekonstrukcje nie przynoszą zmian dla społeczeństwa. To pokazuje, że wyczerpał się zasób zaufania, ale i zasób kadrowy, zasób ludzi, którzy byliby w stanie zmienić coś — tłumaczył prezydent elekt.

Dodał, że „wierzy, że będzie można naprawiać państwo, działać dla jego dobra, że znajdą się u władzy ludzie, którzy chcą dbać o dobro wspólne, o dobro narodu, o godne reprezentowanie RP”.

Reklama

Sądzę, że już najwyższy czas, by skończyły się afery, byśmy nie byli kompromitowani, również w przestrzeni międzynarodowej. To kompromituje klasę polityczną, rząd, prokuraturę. To jasno pokazuje, że zmiana, jakiej dokonała PO w 2009 roku, rozdzielając funkcję prokuratora generalnego i ministra przyniosła szkodę a nie pożytek. Chcę jako prezydent-elekt powiedzieć jedno: Polsce są potrzebne dobre zmiany, Polska i Polacy ich potrzebują. Ale przede wszystkim potrzebują dobrej polityki — wskazywał prezydent.

Dodał, że chce zaapelować do klasy politycznej i rządzących.

Chciałbym, żeby to wszystko odbyło się bez wstrząsów, na zasadach państwa demokratycznego. Proszę, by w tych ostatnich miesiącach nie dokonywać istotnych zmian ustrojowych, które zmieniałyby kształt funkcjonowania państwa, które nie będą służyły sprawom państwowym, ale doraźnym korzyściom władzy, by zabezpieczyć przyszłość wobec niezadowolenia społecznego, bo społeczeństwo mówi „dość skompromitowanej klasie politycznej”. Wierzę, że dobre zmiany są możliwe. Kolejne rekonstrukcje nie przyniosą dobrych rozwiązań. Tak sądzę po doświadczeniach. Jako państwowiec wierzę, że jesteśmy w stanie naprawiać wspólnotę odbudować kraj, wspólnotę. To, co dzieje się w państwie, nie służy budowaniu wspólnoty, nie służy temu, by dla dobra wspólnego naprawiać państwo — kończył swoje wystąpienie Andrzej Duda.

Podziel się:

Oceń:

2015-06-11 14:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Majdan w Sejmie

Mateusz Wyrwich

Więcej ...

90-lecie parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie

2024-06-16 08:10

Katarzyna Artymiak

Więcej ...

Wadowice: 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-06-16 23:24

Archidiecezja Krakowska

Byśmy zawsze trzymali się - jak Dzieciątko Jezus - dłoni Maryi i żeby to trzymanie się Jej dłoni było centrum naszego życia, najważniejszym motywem naszego codziennego postępowania - niezależnie co się stanie, wracać do Matki i trzymać się Jej rąk ciągle na nowo - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której dokonał papież Jan Paweł II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...