Reklama

Rodzina

Komunikacja prawdziwym wyzwaniem

Adobe Stock

Wokół tyle konfliktów, które prowadzą do narastających napięć, że w konsekwencji nawet prowadzenie zwykłej rozmowy między rodzicami czy nauczycielami a dziećmi staje się często niemożliwe.

W 2021 r. Akademia Jagiellońska (wtedy jeszcze jako Kolegium Jagiellońskie) przeprowadziła w dwóch turach Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej. Przedsięwzięcie to odbywało się pod patronatem ministra edukacji i nauki dr. hab. Przemysława Czarnka, prof. KUL, oraz rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka. Spotkało się ono z wielkim zainteresowaniem, i to zarówno środowisk naukowych, jak i środowisk edukacyjnych i społecznych zaangażowanych w działania edukacyjne. Dzięki wsparciu medialnemu (m.in. TVP, Polskiego Radia, Niedzieli) niezwykle aktualne treści poruszane podczas kongresu mogły dotrzeć do szerokich rzesz odbiorców.

Kongres odbywał się pod hasłem „Wychowanie trwa wiecznie”, a jego problematyka była skoncentrowana na tym, jakie ma być wychowanie chrześcijańskie wobec współczesnych uwarunkowań społeczno-kulturowych. Wskazywaliśmy, że w obliczu różnorakich wyzwań i problemów, które niesie nam współczesność, kluczowe miejsce w niezbędnej odbudowie świata zajmuje właśnie edukacja chrześcijańska. Wychowanie jest procesem kształtowania osobowości człowieka i stąd ma tak fundamentalne znaczenie. Z perspektywy chrześcijańskiej proces wychowawczy stanowi bowiem klucz nie tylko do otwarcia człowieka na Boga, ale również do przygotowania go do odpowiedzialnego życia jako człowieka wolnego.

Zachęceni sukcesem ubiegłorocznego kongresu postanowiliśmy kontynuować nasze działania. W dniach 29-30 listopada organizujemy kolejną edycję Kongresu Pedagogiki Chrześcijańskiej. Tym razem dzieło to podejmujemy we współpracy z Tygodnikiem Katolickim Niedziela, dlatego kongres odbędzie się w Częstochowie.

Podczas tej edycji wydarzenia pragniemy skoncentrować się nad innym, niezwykle ważnym w dzisiejszych czasach zagadnieniem: komunikacji w rodzinie i w szkole. Nie jest tajemnicą, że problem ten stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań, które kształtują oblicze dzisiejszych rodzin i szkół. Skutki pandemii, tocząca się w naszym sąsiedztwie wojna, agresywne formy indoktrynacji ze strony ekstremistycznych ideologii, a także szerzące się różnorakie uzależnienia to tylko część spośród zjawisk, które mają wpływ na sytuację w rodzinie i w szkole. Wszystkie te czynniki wpływają bezpośrednio na relacje osobowe w rodzinie oraz w szkole. Dzieci i młodzież poddawane wielorakim oddziaływaniom tracą zaufanie do swoich rodziców i nauczycieli. Mają także rosnące problemy w relacjach między sobą, a to rodzi konflikty i kryzysy, które prowadzą do narastających napięć. W konsekwencji nawet prowadzenie zwykłej rozmowy między rodzicami a dziećmi oraz między dziećmi a nauczycielami staje się często niemożliwe.

Reklama

Towarzyszy temu wiara we wszechmoc tzw. pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Niezależnie jednak od wielu problemów organizacyjnych czy personalnych w zdecydowanej większości przypadków reakcja tego rodzaju jest podejmowana zbyt późno i odnosi się już zwykle do skutków, a nie do przyczyn problemów.

Wielkim wyzwaniem staje się też ofensywa środowisk ekstremalnych i progresywnych, które za głównego przeciwnika obrały sobie tradycyjną rodzinę. W celu przeprowadzenia dzieła zniszczenia jej roli i znaczenia wybrały one drogę agresywnego oddziaływania na szkołę i nauczycieli. Wzmaga to napięcia i prowadzi do jeszcze większych rozterek wśród dzieci oraz młodzieży z jednej strony, a z drugiej – wśród rodziców i nauczycieli.

Żeby stawić czoła tym wyzwaniom, potrzebne są przemyślane i adekwatne strategie, ogrom wskazanych problemów wymaga już bowiem reakcji w takiej właśnie, strategicznej skali. Uświadomienie sobie potrzeby przygotowania takich działań jest głównym celem naszego przedsięwzięcia. Chcemy o tych trudnych problemach rozmawiać – nie po to jednak, by wyliczać kolejne problemy. Spotykamy się przede wszystkim po to, by rozważać, jak działać, aby skutecznie zapobiegać skutkom opisanych zjawisk i sytuacji.

Mamy nadzieję, że podczas naszych kongresowych debat i refleksji tematyka ta zostanie podjęta i otworzy to drogę do dalszych – niezbędnych – przemyśleń i działań.

Więcej informacji i szczegółowy program na: www.niedziela.pl , www.aj.torun.pl

2022-11-15 12:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak się dogadać?

Kamila Tereszkiewicz

W parafii św. Józefa w Zielonej Górze odbyły się warsztaty o komunikacji.

Więcej ...

Franciszek w Kinszasie: ubóstwo i odrzucenie obrazą człowieka

2023-02-02 10:04

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ubóstwo i odrzucenie są obrazą człowieka – powiedział papież Franciszek spotykając się w nuncjaturze apostolskiej w Kinszasie z przedstawicielami niektórych dzieł charytatywnych działających w Demokratycznej Republice Konga.

Więcej ...

Łódź: Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-03 10:00

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim