Reklama

Wiadomości

Prasa zagraniczna

Bieg Świętych

Po raz 14. rozegrano w tym roku Bieg Świętych ulicami Rzymu. 1 listopada 10-kilometrową trasę przebiegło 2,5 tys. zawodników. Bieg rozpoczął się i zakończył na placu św. Piotra. W imprezie uczestniczyli także zawodowcy, m.in. mistrz olimpijski na 100 m Marcell Jacobs i była mistrzyni świata w skoku w dal Fiona May.

AVVENIRE.IT
Jest przeciw

Czy zakazywanie używania języka rosyjskiego na Ukrainie jest słuszne? Rządzący w tym kraju politycy są za. Stojący na czele najważniejszej katolickiej archidiecezji u naszych wschodnich sąsiadów abp Mieczysław Mokrzycki jest temu przeciwny. Nie dlatego, że wspiera Putina, ale z tego powodu, iż zakaz uderza w sporą część kochających swoją ojczyznę i tak samo cierpiących Ukraińców. Metropolita lwowski rozumie, że jest to gest obrony i protestu przeciwko rosyjskim zbrodniom, ale zauważa, iż większość uchodźców, którzy szukali schronienia w bezpieczniejszej części swojego kraju, przeważnie mówi po rosyjsku. Jest też przeciwny restrykcjom wymierzonym w Cerkiew Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie. Podkreśla, że ukraińscy wierni tego Kościoła nie są winni temu, iż Kreml rozpoczął wojnę, ani temu, że patriarcha Moskwy „wziął ślub z wojną”. Jakiekolwiek uderzenie czy to w język, czy we wspólnotę religijną spotęguje cierpienia Ukraińców i pogłębi podziały, których Ukraina zwłaszcza teraz nie potrzebuje.

REUTERS
Możliwe negocjacje

Papież Franciszek 7 listopada przyjął na audiencji zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp. Światosława Szewczuka. O wyjątkowości tego spotkania świadczy fakt, że to pierwszy wyjazd duchownego poza granice Ukrainy od 24 lutego, czyli od początku wojny. Może ono świadczyć o tym, że coś drgnęło na polu dyplomatycznym, bo na pewno okolicznością pozwalającą na wyjazd nie była sytuacja na froncie. Trwający od kilkunastu tygodni ostrzał infrastruktury krytycznej Ukrainy przez Rosję sprawił, że sytuacja w Kijowie jest bardzo trudna i mówi się o konieczności ewakuacji całego miasta. Z przecieków z Białego Domu wynika, że nawet USA podpowiadają stronie ukraińskiej możliwość negocjacji i odstąpienia od twardego stanowiska, iż dopóki Putin jest u władzy – rozmów nie będzie. Arcybiskup Szewczuk nie odrzucił drogi negocjacji, ale podkreślił, że nie będą one możliwe, jeśli Rosja będzie postrzegać Ukrainę jako rosyjską kolonię, którą trzeba podbić.

Reklama

CNA
Brakuje komunikantów

Na Kubie może zabraknąć komunikantów. Wpływ na to ma przede wszystkim kryzys ekonomiczny – Kubańczycy nie mają czym płacić za pszenicę, którą muszą importować. Poza tym na światowym rynku brakuje jej z powodu wojny na Ukrainie oraz trudności ze zbiorami i z eksportem. Już dziś na Kubie są kłopoty z dostępnością pszenicy, a tylko z białej mąki można wypiekać komunikanty, materię konieczną do ważnego celebrowania Mszy św. Karmelitanki z Hawany wydały komunikat, że nie mogą ich dalej wypiekać, ale zapewniły, że gdy tylko zdobędą mąkę, przystąpią do wypieku.

THE TIMES OF ISRAEL
Teokracja w Izraelu?

Po raz pierwszy w historii Izraela zdarzyło się, że w koalicji, która obejmie władzę po wygranych wyborach, większość posłów będzie reprezentować partie ultrareligijne. Zjednoczony Judaizm Tory, Sefardyjska Partia Strażników Tory i Religijny Syjonizm zdobyły w sumie 33 mandaty, podczas gdy prawicowa, ale bardziej umiarkowana pod względem religijnym Partia Likud Beniamina Netanjahu zdobyła ich 31. Łącznie daje to 64-osobową większość w 120-miejscowym Knesecie. Co to oznacza? Czy Izrael stanie się państwem teokratycznym? Komentatorzy polityczni nie idą tak daleko w przewidywaniach, niemal pewne jest jednak cofnięcie liberalnych reform dotyczących np. środowisk LGBT, które są wdrażane przez sąsiednią koalicję. Mówi się także, że rządząca koalicja będzie się starała ograniczyć władztwo sędziów i raczej zostaną cofnięte reformy certyfikowania potraw koszernych, które poprzednicy chcieli przekazać w ręce władz publicznych zamiast rabinów.

2022-11-15 12:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prasa zagraniczna

Więcej ...

Jerozolima: zniszczono rzeźbę Chrystusa

2023-02-02 14:16

Adobe Stock

W Jerozolimie doszło do kolejnego aktu wandalizmu w chrześcijańskich miejscach świętych. Dziś w godzinach porannych na jerozolimskim Starym Mieście do kaplicy Skazania na Śmierć wszedł żydowski mężczyzna, zrzucił stojącą na filarze figurę Jezusa i rozbił Jego twarz, poinformowała franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej.

Więcej ...

Warmińsko-mazurskie/ Sanktuarium w Stoczku Klasztornym na liście Pomników Historii

2023-02-03 07:27

pl.wikipedia.org

Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym oficjalnie wpisane na listę Pomników Historii. "To niezwykłe dzieło barkowej architektury o znaczeniu artystycznym, historycznym i symbolicznym ważnym nie tylko dla regionu, ale i kraju" - powiedziała PAP kierownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Olsztynie Iwona Liżewska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim