Reklama

Wiadomości

Bezpieczeństwo i ochrona klimatu

stock.adobe.com

Transformacja energetyczna jest dla człowieka, a nie człowiek dla transformacji – powiedział prezydent Andrzej Duda na szczycie COP27 w Egipcie. Podkreślił także, że dziś zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest równie ważne, jak ochrona klimatu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent Andrzej Duda wygłosił bardzo ważne przemówienie na szczycie klimatycznym ONZ – COP27, który odbywa się w egipskim Szarm el-Szejk. Stwierdził, że dziś nasza transformacja jest znacznie utrudniona, m.in. z powodu zbrodniczej agresji Rosji na Ukrainę, bo ta wojna uderza także w politykę klimatyczną.

Problemy te dotyczą szczególnie krajów, w których jest okres zimowy i ludzie potrzebują ogrzać mieszkania, co jest dziś dużym wyzwaniem dla wielu krajów europejskich, w tym Polski. – W moim kraju (...), jestem o tym przekonany, znacznie więcej pytań będzie mi zadawanych o to, jak poradzić sobie ze wzrastającymi kosztami energii, jak poradzić sobie z kosztami ogrzewania w tym roku, jak uregulować chociażby opłaty za prąd, niż czy udało nam się osiągnąć w tym roku cele klimatyczne – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prezydent przypomniał o zasadzie sprawiedliwej transformacji, która została przedstawiona po raz pierwszy w 2018 r. podczas COP24 w Katowicach. Zaznaczył, że ta zasada obecnie musi uwzględnić problem, który został wywołany przez rosyjską agresję na Ukrainę i gigantyczne perturbacje na rynku energetycznym. – Dzisiaj bombardowane są elektrownie na Ukrainie, węzły cieplne – po co? Po to, żeby wywołać kryzys, także humanitarny, po to, żeby wywołać kolejną falę kryzysu uchodźczego z Ukrainy do Polski, do krajów Europy Zachodniej. Te wszystkie wydarzenia w oczywisty sposób godzą w politykę klimatyczną, dlatego musimy tę trudną sytuację dzisiaj także uwzględniać – podkreślił prezydent RP.

Podczas dyskusji z przywódcami innych państw mówiono, że biedniejsze kraje domagają się rekompensaty od tych bogatszych, najbardziej zanieczyszczających środowisko, za straty i zniszczenia spowodowane zmianami klimatycznymi. Zdaniem prezydenta RP w polityce klimatycznej jest bardzo wiele niesprawiedliwości, bo niektóre kraje już od początku prowadzenia polityki klimatycznej były w lepszej sytuacji niż np. Polska. Część z nich była zabezpieczona w niskoemisyjne źródła energii, takie jak elektrownie atomowe, podczas gdy polska energetyka oparta jest na węglu. – Dziś mówi się o tym, że od węgla trzeba odchodzić. A to wymaga olbrzymiej transformacji; dla nas, dla naszej gospodarki, dla naszego kraju jest to duże wyzwanie. Dlatego transformacja musi przebiegać w sposób racjonalny i sprawiedliwy, tak, by sprzyjała człowiekowi, a nie utrudniała mu życie, czyniła go biednym, bez pracy, bez dostępu do źródeł ogrzewania albo ze źródłami ogrzewania, które będą tak drogie, że zwykłej rodziny nie będzie na to stać – podkreślił Andrzej Duda.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-11-15 12:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież spotyka Michaela Haddada, działacza na rzecz klimatu

„75 proc. jego ciała zostało sparaliżowane, kiedy miał sześć lat. Ale wola życia nie ulegała nigdy paraliżowi” – to zdanie odnosi się do Michaela Haddada, Libańczyka, profesjonalnego atlety i ambasadora dobrej woli ONZ w problematyce środowiskowej, którego papież Franciszek spotkał wczoraj na zakończenie audiencji ogólnej.

Więcej ...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego

2024-04-25 15:40

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

- Pokój wam wszystkim, którzy trwacie w Chrystusie – słowami z 1 Listu św. Piotra Apostoła bp Artur Ważny pozdrowił wszystkich zebranych na auli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W spotkaniu, które odbyło się przed południem 25 kwietnia br. wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in.: kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie,...

Kościół

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie,...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...