Reklama

Porady

Psycholog radzi

Gdy mama nie chce pomocy...

Niedziela Ogólnopolska 38/2022, str. 51

Adobe Stock

Twoja matka, twój ojciec, a może ciocia wciąż opierają się opiece domowej i nie chcą, abyś im pomógł.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec, który coraz słabiej widzi i wolno reaguje, nie zamierza przestać jeździć po mieście swoim samochodem. Ciotka odmawia pomocy domowej, mimo że chodzi z nieumytymi włosami i w brudnych ubraniach. Takich przykładów jest wiele. Co zrobić?

Ta sytuacja jest szczególnie trudna dla starszej osoby we wczesnych stadiach upośledzenia funkcji poznawczych. Uspokajające słowa i pełne miłości gesty mogą im pomóc poradzić sobie z przerażającą utratą funkcji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warto pamiętać, że jest to normalne, iż członkowie rodziny doświadczają gniewu, bezradności, frustracji i poczucia winy, próbując pomóc nieustępliwej starszej osobie.

Eksperci doradzają w skrajnych przypadkach konsultację z psychologiem, aby przekonać trudnego rodzica.

A jeżeli pomaganie starszej mamie jest powodem konfliktu w rodzinie, warto podjąć terapię rodzinną lub indywidualną. Nim jednak dojdzie do stresujących sytuacji, poznaj kilka sposobów, jak pokonać obiekcje ukochanej osoby:

1. Zacznij wcześnie

Najlepiej byłoby, gdybyś przedyskutował z całą rodziną możliwe opcje opieki na długo przed wystąpieniem kryzysu zdrowotnego – jest to niezwykle relaksujące. Jak najwcześniej i świadomie szukaj okazji do zadawania starszym bliskim pytań dotyczących tej kwestii.

2. Bądź cierpliwy

Reklama

Zadawaj pytania otwarte i zawsze dawaj swoim bliskim czas na przemyślenie i udzielenie odpowiedzi. Zacznij rozmowę ze zrozumieniem.Możesz powiedzieć: tato, jak to jest opiekować się mamą 24 godziny na dobę? Bądź też świadomy, że odpowiedzi mogą być powtarzalne i nie na temat.

3. Wierć głębiej

Zadawaj pytania, aby dowiedzieć się, dlaczego twoja bliska osoba w podeszłym wieku odmawia pomocy – wtedy możesz stopniowo znajdować rozwiązanie dostosowane do jej potrzeb. Czy to brak prywatności, obawa o przejęcie budżetu, utrata samodzielności lub decyzyjności? Aby zbudować zaufanie, słuchaj uważnie i nie bagatelizuj uczuć starszej osoby.

4. Zgłaszaj sugestie

Jeśli to możliwe, od samego początku zaangażuj starszego w wybór. Przeprowadźcie wspólnie rozmowy, jak ma wyglądać dzień, o której porze najbardziej potrzebna jest pomoc, kto i za co będzie odpowiedzialny. W ten sposób twój bliski będzie się czuł traktowany poważnie i będzie zaangażowany w podejmowanie decyzji.

5. Podkreślanie pozytywów

Jeśli ukochana osoba cierpi na demencję, czasem skuteczna jest mniejsza ilość informacji. Można powiedzieć, że będziesz tej osobie towarzyszyć głównie w miłych czynnościach, np. na spacerze, koncercie. Kilka razy powtarzaj o przygotowaniu ulubionego posiłku, bądź bardzo wyrozumiały i serdeczny. Jest to bowiem trudny czas zarówno dla osoby, która traci własną tożsamość, jak i dla tej, która obserwuje, jak choroba postępuje.

6. Nie bój się pomocy

Czasami rodzicowi łatwiej jest porozmawiać z osobą postronną niż ze swoim dzieckiem, dlatego nie wahaj się poprosić o pomoc pracownika socjalnego, lekarza, pielęgniarkę, księdza, jeśli ukochana osoba potrzebuje wsparcia.

7. Zwolnij!

Jeśli to możliwe, wprowadzaj zmiany pomału. Zacznij od krótkich wizyt domowych i po prostu rozmawiaj o aktualnej sytuacji. Ważne jest, aby rozmowy na temat wprowadzenia zmian, pomocy były naturalne, a nie wymuszone sytuacją.

8. Zaakceptuj ograniczenia i ciesz się lepszymi momentami

Ostatnia rzecz: dopóki nasi ukochani seniorzy nie narażają siebie lub innych, powinni podejmować własne decyzje. Dzięki akceptacji z naszej strony każda sytuacja będzie pozytywnie wpływać na nasze nastawienie i pomoże nam towarzyszyć im w trudnym czasie.

Autorka jest psychologiem, prezesem Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Higieny Psychicznej

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2022-09-13 14:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

5 oznak, że potrzebujesz przerwy

Niedziela Ogólnopolska 26/2023, str. 44

Adobe Stock

Brak motywacji, zmęczenie, drażliwość... Istnieje wiele sygnałów, które wysyłają ciało i umysł, aby zasygnalizować, że przerwa jest pilnie potrzebna.

Więcej ...

Open Doors: w 78 krajach prześladowanych jest 380 mln chrześcijan

2025-07-11 20:33

Adobe Stock

Z szacunków organizacji Open Doors wynika, że obecnie w 78 krajach prześladowanych jest 380 mln chrześcijan. Według Światowego Indeksu Prześladowań w 2025 r. w 50 krajach poziom prześladowań jest wysoki bądź ekstremalnie wysoki. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Korea Północna, drugie - Somalia, trzecie - Jemen.

Więcej ...

Nawrocki apeluje do Zełenskiego o pełnoskalowe ekshumacje na Wołyniu

2025-07-12 07:17

PAP/Wojtek Jargiło

Prezydent elekt Karol Nawrocki zaapelował w Chełmie do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o możliwość podjęcia pełnoskalowych ekshumacji na Wołyniu. Jak podkreślił, ofiary ludobójstwa nie wołają o zemstę, a o „krzyż”, „grób” i „pamięć”, a on jest zobowiązany „mówić ich głosem”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką