Reklama

Głos z Torunia

Ziemia i chleb to skarb

Starości dożynek przekazują chleb

Aleksandra Wojdyło

Starości dożynek przekazują chleb

Dożynki są znakiem i tradycją, która przypomina, co jest najważniejsze w naszym życiu – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas dożynek w Radzyniu Chełmińskim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najlepsze kłosy zbóż, najpiękniejsze wieńce misternie uplecione, pierwszy chleb z nowej mąki – zawsze były przynoszone do świątyń, aby podziękować Bogu za opiekę, prosząc jednocześnie, by nikomu nie zabrakło powszedniego chleba.

Gospodarzami tegorocznych diecezjalno-powiatowo-miejsko-gminnych dożynek odbywających się 21 sierpnia w Radzyniu Chełmińskim byli: ks. kan. Zbigniew Gański – diecezjalny duszpasterz rolników, Adam Olejnik – starosta grudziądzki, Krzysztof Chodubski – burmistrz miasta i gminy Radzyń Chełmiński oraz ks. kan. Wojciech Rychert – proboszcz parafii św. Anny w Radzyniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wszystko jest darem

W średniowiecznej świątyni zgromadzili się rolnicy, aby po żniwach podziękować Bogu za plony pól, sadów, ogrodów i pasiek. Słowa powitania do kapłanów, przedstawicieli władz państwowych, parlamentarnych, samorządowych, organizacji rolniczych, stowarzyszeń oraz mieszkańców miast i wsi skierował proboszcz miejsca ks. kan. Wojciech Rychert, podkreślając, że wszystko, co mamy jest darem Boga, więc Jemu należne jest nasze pierwsze dziękczynienie.

Mszy św. dożynkowej przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. Dziękczynienie składali także duszpasterze rolników. Wśród wiernych obecni byli: doradca Prezydenta RP ds. rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, senator Ryszard Bober, poseł Zbigniew Sosnowski, wójtowie i burmistrzowie powiatu grudziądzkiego, przedstawiciele ośrodka doradztwa rolniczego, organizacji rolniczych, kół gospodyń wiejskich, członkowie duszpasterstwa rolników i Bractwa św. Izydora oraz mieszkańcy miast i wsi, którzy rozumieją, że za chleb – dzieło Boga i człowieka – należne jest nasze podziękowanie.

Po przestawieniu sylwetek starostów dożynkowych nastąpiło uroczyste przekazanie chleba na ręce bp. Wiesława, który odmówiwszy słowa modlitwy, przekazał bochny na ręce przedstawicieli władz samorządowych do sprawiedliwego podziału wśród mieszkańców. Starostami diecezjalno-powiatowymi byli Justyna i Marek Płatkowie z Grudziądza, gminę Radzyń reprezentowali Elżbieta i Szymon Cichoccy z Rywałdu, natomiast starostami ekologicznych dożynek byli Justyna i Mariusz Szady ze Szczepanek k. Jabłonowa.

Reklama

Prawdziwe bogactwo

– Właściwa hierarchia to Bóg na pierwszym miejscu, jako Pan ziemi, a zaraz po Nim, sprawiedliwość, uczciwość, pobożność, wiara, miłość, łagodność, wytrwanie, dzielenie się z innymi – mówił w homilii bp Wiesław. Podkreślił, że należnym jest dziękowanie za plony i wyrażanie wdzięczności także wobec ludzi, którzy troszczą się o ziemię, by przynosiła owoce. Zwrócił także uwagę na to, że Bóg jest zawsze z nami i obficie udziela nam swojego błogosławieństwa, jednak oprócz zabiegania o chleb codzienny, powinniśmy bogacić się w dobre czyny. Porównał nas samych i nasze sumienie z polem uprawnym, o które należy także dbać i w miłości Chrystusa wzrastać, „by serce było piękne dla Pana”. W dalszej części bp Wiesław mówił o potrzebie bycia autentycznym uczniem Chrystusa i – pomimo wymagającej drogi – stania po stronie prawdy, dobra, autentyczności i uczciwości. Przywołując przykłady z Biblii dotyczące znaczenia ziemi, kaznodzieja podkreślał, że jest ona wartością, którą otrzymaliśmy w darze od Pana Boga wraz z życiem i wolnością. – Chleb jest owocem ziemi, więc ziemia i chleb to skarb, któremu należny jest nasz szacunek i troska – podkreślił. Zachęcił na koniec do dzielenia się chlebem ze wszystkimi potrzebującymi.

Troska o ziemię

Rolnicy w darze dziękczynienia na ołtarzu Pana złożyli wypracowane własnymi dłońmi dary ziemi, ogrodów i sadów. Diecezjalny duszpasterz rolników, ks. kan. Zbigniew Gański, dziękując rolnikom za całoroczną pracę, a duszpasterzom za opiekę duchową nad nimi, zaprosił tradycyjnie do ogólnopolskiego dziękczynienia za plony na Jasną Górę. – Za pośrednictwem Matki Bożej dziękujemy Bogu za miniony rok, pełen troski o ojczystą wieś i o polską ziemię. Dziękujemy, że Bóg dał siłę naszym dłoniom, byśmy z odpowiedzialnością i szczerą ochotą podejmowali trud uprawy ziemi – wypowiedziała słowa modlitwy rolnika starościna Justyna Płatek.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. bp Wiesław pobłogosławił wieńce dożynkowe, symbol pracy rolnika oraz obfitości Bożego błogosławieństwa. Liturgię uświetnili – chór Cantores Graudentes z Grudziądza oraz orkiestra dęta z Chełmna.

Po Mszy św., z uwagi na ulewny deszcz, nie odbył się tradycyjny przemarsz dożynkowego korowodu z wieńcami z kościoła na Plac Zamkowy. Deszcz dla rolnika jest także znakiem błogosławieństwa, więc i ten symbol w darze dożynkowego święta przyjęto z pokorą. Po przerwie rozpoczęła się druga część dożynek, z przemówieniami gości. Nagrodzeni zostali również ludowi wystawcy oraz autorzy wieńców. Dożynkowy dzień zakończył się tradycyjnie koncertem i zabawą przy muzyce w ciekawej scenerii ruin radzyńskiego zamku.

Podziel się:

Oceń:

2022-08-30 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wierni Bogu, Ojczyźnie i tradycji

Aleksandra Wojdyło

Wybielone letnim słońcem najpiękniejsze kłosy zbóż, pachnące kwiaty wiejskich ogrodów, dorodne owoce i warzywa – to z nich były wyplatane wieńce dożynkowe, z którymi przyszli rolnicy do świątyni, aby podziękować Bogu za całoroczne błogosławieństwo i opiekę

Więcej ...

Dzieci z Gazy pozdrawiają papieża: „Dziękujemy, że zawsze jesteś z nami”

2024-05-24 18:35

PAP/Alessandro Di Meo

„Papieżu Franciszku, dziękujemy, że zawsze jesteś z nami” - mówią dzieci z parafii Świętej Rodziny w Gazie w nagraniu wideo w przeddzień pierwszego Światowego Dnia Dzieci, którego obchody rozpoczynają się jutro na Stadionie Olimpijskim w Rzymie. Ich kulminacją będzie niedzielna Msza św. na placu św. Piotra.

Więcej ...

Nowi apostołowie

2024-05-25 13:30

Renata Czerwińska

- Dziś do grona dwunastu apostołów dołączył Chrystus Dawida i Szymona – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas święceń kapłańskich w toruńskiej katedrze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Wiara

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania