Reklama

Niedziela Rzeszowska

Czekali na tę chwilę 50 lat

Konsekracji dokonał bp Jan Wątroba

Ks. Łukasz Hendzel

Konsekracji dokonał bp Jan Wątroba

Była wznoszona w tajemnicy, w ukryciu, często w strachu, w poniżeniu ludzkiej godności – powiedział podczas uroczystości ks. Janusz Kunior proboszcz parafii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia w Głojscach k. Dukli obchodziła 14 sierpnia odpust ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Na ten dzień wyznaczono także uroczystość konsekracji kościoła parafialnego. Proboszcz parafii ks. Janusz Kunior, witając bp. Jana Wątrobę, zaproszonych gości oraz parafian, przypomniał, że mieszkańcy Głojsc czekali na tę chwilę 50 lat. Ksiądz Janusz podkreślił, że przygotowana do konsekracji świątynia: – Była wznoszona w tajemnicy, w ukryciu, często w strachu, w poniżeniu ludzkiej godności, w bólu i łzach, ale na wszystkich etapach jej budowy mieszkańcy Głojsc zawsze podejmowali działanie z żywą wiarą i dumą, że budują Dom Boży.

Decyzja o budowie kaplicy w Głojscach zapadła w 1971 r. Były to trudne czasy, gdy władze komunistyczne nie pozwalały na powstawanie nowych miejsc kultu. Mieszkańcy Głojsc należeli do parafii w Starym Żmigrodzie i aby uczestniczyć we Mszy św. musieli pokonywać drogę 8 km. Pragnąc bliskiego dostępu do świątyni, w porozumieniu z ks. Marcinem Pawulem, proboszczem ze Starego Żmigrodu, głojszczanie podjęli decyzję o budowie kaplicy, w której mogłyby być odprawiane Msze św. Ze względu na spodziewane represje ze strony władz komunistycznych, początkowo wybudowano dom mieszkalny, a nocą 20 listopada 1971 r., po usunięciu ścian wewnątrz domu, powstała kaplica, w której odprawiono pierwszą Eucharystię. Od tamtego momentu wierni i duszpasterze musieli wiele wycierpieć upokorzeń i złośliwych działań ze strony władzy, by w końcu została zarejestrowana parafia z własnym miejscem kultu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obecny kościół parafialny został gruntownie przebudowany w latach 2009-16. Dziś jest to piękna świątynia, która, co także zaznaczył ks. proboszcz Janusz Kunior: – Jest spełnieniem marzeń wielu pokoleń głojszczan. Za 50 lat trudu organizacji godnego miejsca sprawowania Eucharystii podziękował wiernym parafii św. Maksymiliana bp Jan Wątroba. W homilii zauważył, że każda świątynia jest znakiem wiary ludzi, którzy zamieszkują daną miejscowość. Konsekracja wieńczy dzieło budowy kościoła parafialnego, ale przed wiernymi zawsze pozostanie wysiłek wznoszenia świątyni duchowej swego serca i budowa żywej wspólnoty parafialnej. Biskup przypomniał, że parafianie w Głojscach mają wielkiego patrona swojej wspólnoty, św. Maksymiliana, którego heroizm wiary w naśladowaniu Chrystusa, nieustannie mobilizuje do chrześcijańskiej dojrzałości.

Dzień konsekracji świątyni parafialnej jest niepowtarzalnym świętem. Kościół z namaszczonym krzyżmem świętym ołtarzem i ścianami zostaje dedykowany Bogu na wyłączność. Mieszkańcy Głojsc przygotowali się do tej uroczystości przez Misje święte i spowiedź. Teraz każdego roku będą w liturgii wspominać dzień poświęcenia swojego kościoła.

Podziel się:

Oceń:

2022-08-23 11:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowy odpust

Bp Ignacy Dec podczas festynu został zaproszony do poloneza

Ks. Grzegorz Umiński

Bp Ignacy Dec podczas festynu został zaproszony do poloneza

Od 30 lat ks. kan. Jan Maciołek z parafii Domaszków wraz z przyjaciółmi zaprasza wiernych z całego Dolnego Śląska na festyn do Nowej Wsi, dzięki któremu jedna z największych świątyń w okolicy pięknieje.

Więcej ...

Przypadki św. Feliksa

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich;
ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje
zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania
nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich; ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Dwadzieścia lat pracował ciężko jako oracz. Do zakonu Kapucynów wstąpił jako dojrzały mężczyzna, dopiero w wieku trzydziestu lat. Kiedy zmarł 18 maja 1587 r. ludzie już wtedy oddawali mu cześć jak świętemu...

Więcej ...

Kłamstwo imigracyjne

2024-05-18 16:35

Adobe.Stock

To przykład swoistej schizofrenii politycznej, gdy rząd na forum Rady Unii Europejskiej głosuje przeciw paktowi imigracyjnemu, a następnie… jego premier obwieszcza, że będziemy beneficjentem regulacji, przeciwko której rząd głosował! Albo więc pan premier robi dobrą minę do złej gry albo nie wiedział ,co głosował.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów