Reklama

Niedziela Częstochowska

„Niedziela” w duszpasterstwie

Mateusz Firek

Prasa katolicka spełnia bardzo ważną rolę nie tylko w informowaniu społeczeństwa, ale prasa ta spełnia rolę katechezy dla dorosłych – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Niedzieli.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prelekcja nt. „Rola Tygodnika Katolickiego Niedziela w duszpasterstwie parafialnym” odbyła się 19 czerwca w kościele św. Marii Magdaleny w Koziegłowach. Wykładu wysłuchali przedstawiciele ruchów działających w parafii, m.in. róż różańcowych i kręgu biblijnego. W spotkaniu wziął udział również Jacek Ślęczka, burmistrz gminy i miasta Koziegłowy.

Poczucie władzy

W wykładzie ks. Frukacz podkreślił, że media stanowią istotną część życia człowieka. – Trudno dzisiaj wyobrazić sobie rodzinę bez telewizora, młodego człowieka bez komputera czy też bez telefonu komórkowego. W świecie współczesnym nastąpił ogromny przewrót w dziedzinie środków społecznego przekazu. Można powiedzieć, że media nas otaczają – zaznaczył duchowny i dodał: – Okazuje się, że dzisiejszy człowiek jest bardzo mocno uzależniony od pilota. Potrzebujemy go nie tylko do telewizora, ale także do samochodu, bramy. Dlaczego tak się dzieje? Bo człowiek czuje, że w jakiś sposób ma władzę np. nad telewizorem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pomoc w duszpasterstwie

Mówiąc o zadaniach środków społecznego przekazu, ks. Frukacz zwrócił uwagę na to, że media odgrywają ważną rolę w dziedzinie kultury i służą dialogowi ze współczesnym światem, ale przede wszystkim „powinny służyć prawdzie”. – Obok metod tradycyjnych, jak świadectwo życia, nauka religii, kontakt osobisty, pobożność ludowa, liturgia i inne obrzędy, bardzo ważnym środkiem ewangelizacji i katechezy stały się obecnie środki społecznego przekazu. Dlatego w duszpasterstwie bardzo ważną rolę odgrywa Niedziela – wskazał.

Zasada przemilczania

– Prasa katolicka spełnia bardzo ważną rolę nie tylko w informowaniu społeczeństwa, ale prasa ta spełnia rolę katechezy dla dorosłych. Bolesne jest to, że w tzw. mediach mainstreamowych bardzo często stosuje się „zasadę przemilczania odnośnie dobrych wydawnictw katolickich”. Bardzo trudno jest znaleźć ciekawy program i audycję telewizyjną, która przedstawiłaby rzetelnie rynek wydawnictw katolickich – ubolewał prelegent.

Reklama

Nośnik Ewangelii

– Niedziela jest bardzo pomocna duszpasterzom w dotarciu tam, gdzie kapłan sam nie może pójść. Być może po nasz tygodnik mogą sięgnąć ci, którzy na co dzień nie są w kościele, a uczestniczą w nabożeństwach tylko od święta do święta. Na ambonie też nie da się opowiedzieć wszystkiego, co dzieje się w Kościele i świecie. Ponadto wiele tekstów w Niedzieli to teksty formacyjne, które odpowiadają na trudne pytania dotyczące wiary. Z Niedzielą można pogłębić wiarę i wiedzę religijną – kontynuował redaktor.

Omawiając rolę środków społecznego przekazu w dziele ewangelizacji i działalności duszpasterskiej Kościoła, ks. Frukacz przypomniał że „środki te, wprzęgnięte w służbę Ewangelii, niezmiernie poszerzają zakres słuchania słowa Bożego i zanoszą orędzie zbawienia do rzesz ludzi”.

– Oczywiście bardzo ważnym narzędziem ewangelizacji jest internet. Daje on ludziom bezpośredni i natychmiastowy dostęp do ważnych zasobów religijnych i duchowych, wspaniałych bibliotek i muzeów oraz miejsc kultu, dokumentów i nauczania Magisterium, pism Ojców i Doktorów Kościoła oraz duchowej mądrości wieków – podkreślił prelegent i zachęcił do zaglądania na portal: www.niedziela.pl .

Prelekcja i spotkanie odbyły się w ramach programu marszałkowskiego związanego z realizacją projektu: „Rewitalizacja zabytkowego kościoła pw. Marii Magdaleny w Koziegłowach wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu”.

Podziel się:

Oceń:

2022-07-05 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Bal Złomów”, czyli wieczór pełen wdzięczności

Wiesław Wowk, człowiek, który wymyślił „Bal Złomów”

Agata Pieszko

Wiesław Wowk, człowiek, który wymyślił „Bal Złomów”

W przedostatnią sobotę karnawału Bal Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny” po raz 18. zgromadził absolwentów, studentów i sympatyków duszpasterstwa we wrocławskim hotelu Jasek.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...