Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 21/2022, str. 9

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biały tydzień

Trwa pielgrzymowanie dzieci pierwszokomunijnych. Z różnych części kraju na Jasną Górę licznie przybywają odświętnie ubrani chłopcy i dziewczynki, by wspólnie z kapłanami, katechetami i rodzicami dziękować za sakramenty pokuty i pojednania oraz Eucharystii. Dla większości to pierwsza wizyta w sanktuarium. To ważne wydarzenie i okazja, by nie tylko się modlić, ale też poznać to miejsce, np. zwiedzić jasnogórskie muzea. Dzieci komunijne pamiętają również o swych rówieśnikach na Ukrainie. Jak mówili mali pielgrzymi z parafii św. Trójcy w Strzelcach, nieopodal Oporowa, modlą się tutaj przede wszystkim o pokój na świecie i za najmłodszych, by „przetrwali wojnę”. – Nigdy nie byłam na Jasnej Górze, dlatego też dziękuję Matce Bożej i za Pierwszą Komunię św., i za to, że mogłam tu przyjechać. Modlę się też za dzieci na Ukrainie, a także o pokój na świecie – powiedziała Karolina. Na Jasnej Górze 15 maja przystąpiło do Pierwszej Komunii św. dwadzieścioro czworo dzieci z Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Częstochowie.

Pierwsze liturgiczne wspomnienie prymasa

28 maja będziemy obchodzić pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Na Jasnej Górze to szczególny czas wdzięczności za tę wymodloną, także tutaj, beatyfikację. Liturgiczne wspomnienie to dopełnienie aktu z 12 września – od tego momentu rozpoczyna się właściwy kult bł. Stefana Wyszyńskiego w Kościele. – Przeżycie liturgiczne jest tym, co nadaje rangę wydarzeniu prawnemu, którym była beatyfikacja – wyjaśnia ks. prof. Janusz Królikowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Msza św. sprawowana będzie na jasnogórskim szczycie o godz. 14.30. W świętowanie wpisze się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Jak Ojciec i Syn o godz. 10 w Sali Papieskiej (wstęp wolny). O godz. 11.30 na wałach jasnogórskich odprawiona zostanie Droga Krzyżowa z błogosławionym prymasem „Moje życie było Wielkim Piątkiem i za to Bogu dziękuję”. Do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 14 wprowadzone zostaną relikwie krwi błogosławionego (transmisja – telebim na szczycie). O godz. 17 w bazylice zabrzmi oratorium do słów bł. kard. Stefana Wyszyńskiego Dla nas, po Bogu, największa miłość to Polska! autorstwa Wincentego z Krakowa.

Reklama

Liturgiczne wspomnienie bł. kard. Wyszyńskiego przypada w 41. rocznicę jego śmierci. W tę datę, 28 maja, wpisuje się pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które w 2013 r. oficjalnie przyjęło Prymasa Tysiąclecia za patrona.

Nowa propozycja dla pielgrzymów

Msza św. – znana czy nieznana? Dlaczego potrzebne nam są wiara eucharystyczna i eucharystyczny styl życia? Jak rozkochać się w tym, co dla katolika najważniejsze? Takie m.in. zagadnienia będą omawiane podczas rekolekcji „Uzdrawiająca moc Eucharystii”, które począwszy od maja (27-29), będą się odbywać w każdy ostatni piątek, ostatnią sobotę i niedzielę miesiąca na Jasnej Górze. Rekolekcje poprowadzi o. Zbigniew Ptak, paulin, który będzie przybliżać Mszę św. krok po kroku. Ojciec Ptak rekolekcje o Eucharystii głosi w różnych częściach Polski już od kilkunastu lat i zauważa, że nawet wierni, którzy są praktykującymi katolikami, mają niską świadomość jej istoty.

Rekolekcje są bezpłatne i każdy może w nich uczestniczyć.

Jasnogórski flesz

• 24 maja – spotkanie odpowiedzialnych w diecezjach za nową ewangelizację.

• 26 maja – Koncert Nadzwyczajny Pamięci Krzysztofa Pendereckiego.

• 27 maja – pielgrzymka wolontariuszy.

• 28 maja – święcenia prezbiteratu paulińskich diakonów; pielgrzymki: Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, honorowych dawców krwi, dekarzy, Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, młodych Radia Maryja.

• 29 maja – pielgrzymki: samorządu terytorialnego, kupiectwa polskiego; gala Festiwalu Twórczości Maryjnej „Sancta Maria”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-05-17 08:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

31. Piesza Pielgrzymka Elbląska już na Jasnej Górze

31. Piesza Pielgrzymka Elbląska

BPJG

31. Piesza Pielgrzymka Elbląska

O tym, że Zmartwychwstały Jezus usuwa nasze ludzkie „rygle i łańcuchy strachu” uczyło się w drodze, pokonując ponad 500 km nawet w 16 dni, 450 pątników 31. Pieszej Pielgrzymki Elbląskiej. Prawie 80 rowerzystom towarzyszyły relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - Wszystkich zachęcaliśmy, by bez lęku wyjść ze swojej łodzi jak św. Piotr i iść zapatrzonym w Chrystusa i Jego Matkę. Miłość pokonuje lęki, a tych nam w obecnych czasach nie brakuje – podkreślali elbląscy pątnicy.

Więcej ...

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem umacnia

Graziako

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 25-30.

Więcej ...

Proboszczowie z Archidiecezji Łódzkiej biorą udział w spotkaniu "Proboszczowie dla Synodu"

2024-04-30 15:39

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego