Reklama

Niedziela Częstochowska

O starej Częstochowie

W oczekiwaniu na rozdanie nagród

Marian Florek/Niedziela

W oczekiwaniu na rozdanie nagród

„Opowieści Starego Rynku” – pod tym tytułem Muzeum Częstochowskie oraz Zespół Szkół Ekonomicznych po raz pierwszy zorganizowały powiatowy konkurs dla dzieci i młodzieży.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tematyka prac jest związana ze Starym Miastem w Częstochowie, a w szczególności ze Starym Ratuszem, którego relikty są eksponowane na Starym Rynku. Konkurs został przeprowadzony w kategoriach: fotografia, plastyka, literatura i historia.

Puścić wodze

– Chcieliśmy skłonić uczniów do poszukiwań źródeł naszej częstochowskiej tożsamości, a także do fantazjowania. Było to najbardziej widoczne w konkursie literackim, gdzie uczniowska wyobraźnia kreowała wydarzenia z historii naszego miasta, ale kreacja ich żywej wyobraźni niejednokrotnie była też mocno oparta na faktach. Pojawił się np. wątek stacjonującego na Starym Rynku Napoleona Bonapartego – mówiła Anita Grobelak z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie, przewodnicząca jury. Przyznała, że jury miało problem z przyznaniem pierwszej nagrody w kategorii „literatura”. – Oscylowaliśmy między opowieścią o cesarzu Francuzów a opowieścią detektywistyczną, w której uczniowie mają wykonać konkretne zadanie polecone przez nauczyciela. W tym celu udają się na poddasze starej kamienicy, gdzie odnajdują stare rodzinne dokumenty i w tym momencie zaczyna się intrygująca historia – zwierzała się ze swoich odczuć jurorskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Można oglądać

Radości ze zrealizowanego projektu nie kryła Magdalena Wieczorek-Szmal z Działu Archeologii Muzeum Częstochowskiego. – Bardzo się cieszymy, że udało się nam przeprowadzić konkurs i że było tak duże zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży. Nagrodzone prace w kategorii „plastyka” i „fotografia” już można oglądać na Starym Rynku – podkreśliła. – Chciałabym zwrócić uwagę na konkurs historyczny. Polegał on na przygotowaniu prezentacji multimedialnej, która byłaby przewodnikiem po wystawie stałej. Nie było to zadanie łatwe, nawet dla doświadczonego muzealnika, ale młodzież dobrze sobie z nim poradziła – dodała.

Wyzwanie

Bardzo popularną formą konkursową wśród uczestników okazała się fotografia. Ciekawym spostrzeżeniem dotyczącym tej kategorii podzieliła się Anita Grobelak: – Fotografia przy dzisiejszej dostępnej technologii nie powinna sprawić większych trudności, ale zrobić zdjęcie w konkursie, tak aby ono nie było banalne i wyróżniało się z ogromnej liczby nadesłanych prac, jest dużym wyzwaniem. Pokuszę się o stwierdzenie, że fotograficzne prace tych najmłodszych moglibyśmy bez szkody zestawić z tymi, które wykonali uczniowie szkół średnich.

Reklama

Inspirujący Częstoch

Hubert Fornal ze Szkoły Podstawowej nr 31 im. Orła Białego w Częstochowie zajął III miejsce w kategorii „fotografia” za pracę Kadr ze Starego Rynku. – Obiekt, który mnie zainspirował to postać Częstocha – powiedział. Hubert dużo fotografuje, ale nie zawsze jest zadowolony ze swoich ujęć. – Najbardziej interesują mnie obiekty historyczne. Zastanawiam się nad przyszłością fotografika, ale jeszcze nie wiem, czy te plany się ziszczą – stwierdził.

Nagrodzeni

Michał Arendt ze Szkoły Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima w Częstochowie (opiekun: Dorota Przystalska) zajął I miejsce w kategorii literackiej za pracę Legenda o Częstochu. W kategorii „plastyka” zwyciężyła Lena Kwarciak ze Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie (opiekun: Anna Langier), autorka pracy Mój Stary Rynek. Amelia Zembik ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. św. Stanisława Kostki w Częstochowie (opiekun: Beata Bednarczyk) była najlepsza w kategorii „fotografia” dzięki wykonaniu Zwierciadła Starego Rynku.

Podziel się:

Oceń:

2021-12-14 07:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

II Konkurs Literacki o Ojcu Wenantym Katarzyńcu

Plakat konkursu

o. Edward Staniukiewicz

Plakat konkursu "Ojciec Wenanty - czy znasz?"

„Ojciec Wenanty – czy znasz?”, pod takim hasłem franciszkanie z Kalwarii Pacławskiej, a jednocześnie opiekunowie grobu sługi Bożego Ojca Wenantego Katarzyńca już po raz drugi organizują Konkurs Literacki.

Więcej ...

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji eucharystycznej

Karol Porwich/Niedziela

Poruszanie się procesji w drezynie lub przewodniczenie jej przez kapłana w kabriolecie to duże nadużycia liturgiczne. Takim nadużyciem mogą być też hasła o treści politycznej czy propagandowej umieszczane przy poszczególnych stacjach procesji w Boże Ciało – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. dr hab. Dariusz Kwiatkowski z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Teolog liturgii przypomina, że w tę uroczystość katolicy wyznają wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, w Jego śmierć i zmartwychwstanie, które ten sakrament uobecnia. - Zmieniają się konteksty kulturalne i polityczne, ale Chrystus jest ten sam na wieki – podkreśla rozmówca KAI.

Więcej ...

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym Ciele? – sprawdź!

2024-05-29 19:13

Adobe Stock

W wielu diecezjach w Polsce biskupi udzielają dyspensy od piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Dyspensy takie ogłoszone już zostały m.in. w archidiecezji warszawskiej, gdańskiej, katowickiej czy wrocławskiej. Przypomnijmy, że katolików, którzy ukończyli 14 rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki w roku. Biskup diecezjalny może jednak udzielić wiernym dyspensy na terytorium swojej diecezji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie. Sąd odrzucił...

Wiadomości

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie. Sąd odrzucił...