Reklama

Niedziela Częstochowska

Bóg tęskni za nami

Niepokalana opiekuje się tutaj wiernymi – przyznał ks. Gołuchowski

Studio Fotografii Mariola Knysak

Niepokalana opiekuje się tutaj wiernymi – przyznał ks. Gołuchowski

W adwentowej ciemności zalegającej w świecie przebija się do nas światło, które jest znakiem miłości Boga i wpatrujemy się w postać Maryi Niepokalanej – powiedział abp Wacław Depo 8 grudnia w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Janowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita częstochowski przewodniczył Sumie odpustowej, udzielił sakramentu bierzmowania 25 osobom i poświęcił nowy tryptyk z wizerunkami Jezusa Miłosiernego, św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej.

Zapisani w Sercu Boga

W homilii przypomniał, że „to Bóg wybrał Maryję na mocy uprzednich zasług swojego Syna i wprowadził Ją w świat, aby przez Nią dokonała się tajemnica nie tylko zjednoczenia człowieka z Bogiem, ale również zbawienia człowieka przez Boga w Jezusie Chrystusie”. – Bóg zapisał nasze imiona w swoim Sercu i to jest dzisiaj podstawa naszej radości i godności jako ludzi wierzących – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tęsknota za obecnością

Komentując dramat grzechu pierwszych ludzi na początku stworzenia i pytanie z Księgi Rodzaju: „Gdzie jesteś?”, zacytował słowa poety Romana Brandstaettera: „Człowiek pewien, który był ojczyzną Boga/Skazał Go na wygnanie. Bóg pochyliwszy smutnie głowę/Odszedł bez słowa/Ale zawsze tęsknił za powrotem do człowieka, który był Jego ojczyzną”. – Czym jest ta tęsknota Boga za człowiekiem? Wołaniem Boga, żeby człowiek odpowiedział Mu na Jego miłość. Tęsknota jest wołaniem o obecność Boga w naszym życiu. Pierwszy człowiek skazał Boga na wygnanie ze swojego życia i chciał swoje życie układać po swojemu, wbrew Bogu, poza Bogiem, bo tak mu podpowiedział Szatan: „Będziecie jako bogowie”. Będziecie decydować o dobru, złu, o wszelkich granicach – przypomniał abp Depo. – Trzeba nam wracać do tego początku, żebyśmy nie popełniali tych samych błędów. Tęsknota Boga za człowiekiem jest pragnieniem zbawienia człowieka – wyjaśnił.

Z ufnością do Niewiasty

Metropolita częstochowski podkreślił, że „Bóg wybrał Niewiastę do dzieła zbawienia” i przypomniał, że słowo „niewiasta” pojawia się już w Księdze Rodzaju, a także na kartach Ewangelii w wydarzeniu z Kany Galilejskiej. – To słowo Zbawiciel wypowiedział z wysokości krzyża. Niewiasta pojawia się również w Apokalipsie św. Jana. Maryja jest tą zwycięską Niewiastą pokonującą Szatana, dlatego my tak ufnie idziemy do Niej – mówił.

Reklama

Psychologia grobu

Arcybiskup zacytował również słowa papieża Franciszka, który napisał: „Żyjemy w społeczeństwie informatycznym, dostarczającym nam chaotycznie danych, wszystkich na tym samym poziomie, i w końcu prowadzi to nas do straszliwej powierzchowności w chwili postawienia kwestii moralnych. (...) Rozwija się psychologia grobu, która stopniowo zamienia chrześcijan w muzealne mumie. Rozczarowani rzeczywistością, Kościołem i samymi sobą, przeżywamy nieustanną pokusę przywiązania do słodkawego smutku, bez nadziei, który opanowuje serce jako «najtęższy z eliksirów złego ducha»”. – Dlatego jest nam wciąż potrzebna edukacja w wierze. Nie pozwólmy okraść się z radości Ewangelii, nie pozwólmy okraść się z nadziei, którą daje Chrystus – zakończył abp Depo.

Maryjna parafia

Na ogromną duchowość maryjną wspólnoty w Janowie zwrócił uwagę w rozmowie z Niedzielą ks. Szymon Gołuchowski, proboszcz parafii. – Niepokalana opiekuje się tutaj wiernymi. Naszym darem dla Maryi jest wiele róż różańcowych. W zeszłym roku powstała również róża św. Jana Pawła II – modlitwy różańcowej rodziców za dzieci. Wiernie pielęgnujemy również pierwsze soboty miesiąca – przyznał kapłan.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2021-12-14 07:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Adwent w pandemii nie musi być smutny

T.D.

Wiemy, że „Pan jest blisko…”, ale… No właśnie, jak najlepiej przeżyć Adwent, jak nie dać się, przy zachowaniu pełnej ostrożności, lękom i pandemii, jak zadbać o ducha, ale i o ciało?

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?