Reklama

Niedziela Małopolska

W Krakowie patriotycznie

Anna Popek rozmawia z autorami książki Mikołaj święty – Jolantą Sosnowską
i Adamem Bujakiem podczas VII Dnia Patrioty

Michał Klag/Biały Kruk

Anna Popek rozmawia z autorami książki Mikołaj święty – Jolantą Sosnowską i Adamem Bujakiem podczas VII Dnia Patrioty

Pod patronatem Niedzieli w pięknej scenerii krakowskich Sukiennic odbył się VII Dzień Patrioty. Jego organizatorem było wydawnictwo Biały Kruk.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tegorocznym spotkaniu 21 listopada wzięli udział: prof. Wojciech Polak, prof. Wojciech Roszkowski, ks. prof. Janusz Królikowski, Jolanta Sosnowska i Adam Bujak. Siódmą już edycję krakowskiego święta prowadziła, tak jak przed rokiem, telewizyjna prezenterka Anna Popek.

Dzień Patrioty jest organizowany przez znane z krzewienia polskości i wiary wydawnictwo Biały Kruk. Impreza już na stałe wpisała się w pejzaż polskiej kultury i polskiego życia literackiego. Ten cykl spotkań gromadzi najważniejszych twórców polskiego życia kulturalnego, wybitnych pisarzy i artystów tworzących w duchu chrześcijańskim. Niestety, ze względu na pandemię COVID-19 spotkanie po raz drugi musiało się odbyć bez udziału czytelniczej publiczności, ale było rejestrowane przez Telewizję Polską.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszym gościem Anny Popek był prof. Wojciech Polak, współautor książki o stanie wojennym Nikczemność i honor, która ukazała się na 40. rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Profesor przekonywał, że 13 grudnia 1981 r. nie było żadnej groźby interwencji sowieckiej, a wprowadzenie stanu wojennego było ciosem wymierzonym przez komunistów w polski naród: – Ze strony Sowietów nie groziła nam wówczas inwazja. Wręcz przeciwnie, to Jaruzelski sam prosił o to w Moskwie, bo chciał mieć gwarancje, na wypadek gdyby własnymi siłami nie udało mu się spacyfikować kraju. Obradujące 10 grudnia Biuro Polityczne KPZR kategorycznie odmówiło. Sowieci zupełnie wykluczali w tym czasie jakąkolwiek interwencję w Polsce. Profesor Polak zwrócił ponadto uwagę na kluczową rolę Kościoła w podtrzymaniu ducha narodu w tym trudnym czasie.

O Kościele, jego historii i znaczeniu w obecnych czasach wypowiadali się również kolejni dwaj rozmówcy Anny Popek. Powodem podjęcia tego tematu były najnowsze dzieła autorów Białego Kruka – dwutomowa Historia chrześcijaństwa prof. Wojciecha Roszkowskiego oraz Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła ks. prof. Janusza Królikowskiego. Obaj wybitni autorzy przyznali, że chrześcijaństwo w Europie – i niestety także w Polsce – przeżywa dzisiaj kryzys. Równocześnie wyrazili nadzieję, że to właśnie znad Wisły może wyjść iskra odnawiająca naszą wiarę, a tym samym i nas.

Reklama

Wielokrotnie bywało już tak w przeszłości, że – wydawałoby się – zupełnie nieoczekiwanie pojawiali się święci, którzy odnawiali oblicze Kościoła i świata. Zwrócili na to uwagę Jolanta Sosnowska i Adam Bujak, autorzy książki Mikołaj święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry, którzy przypominali prawdziwą postać bp. Mikołaja, by przeciwstawić się jego skomercjalizowanej, pogańskiej karykaturze. – Już od małego chłopca wierzyłem w św. Mikołaja, który początkowo rzeczywiście był tylko tym, który przynosił prezenty. Później jednak poznałem jego prawdziwą postać, która mnie zafascynowała. Okazuje się, że w Polsce kult tego świętego jest bardzo powszechny. Poświęcono mu wiele wspaniałych świątyń, dzieł sztuki – wyjaśniał Adam Bujak, który sfotografował dziesiątki świątyń pod wezwaniem św. Mikołaja, a także przedstawiających go obrazów i rzeźb. – Zależało nam na odkłamaniu postaci św. Mikołaja – powiedziała Jolanta Sosnowska. – Historyczny Mikołaj, kapłan i biskup, był osobą niezwykle pokorną i miłosierną. Pomagał potrzebującym, wyzwalał ludzi niesłusznie skazanych, skrzywdzonych. To właśnie jego dobroć, wrażliwość na ludzką biedę – materialną i moralną – stały się prawdziwym źródłem późniejszych legend, które zapoczątkowały zwyczaj obdarowywania się prezentami 6 grudnia. Pierwowzór tego święta – żyjący na przełomie III i IV wieku św. Mikołaj pozostaje już dzisiaj niejednokrotnie nierozpoznawalny – dodała.

Partnerami VII Dnia Patrioty byli PGNiG S.A. oraz PKN ORLEN. Impreza odbyła się w reżimie sanitarnym i przy współpracy z TVP Historia.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-22 20:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Stryczek: patriotyzm mógłby być naszą wspólną wartością

Ks. Jacek Stryczek

Bartosz Maciejewski

Ks. Jacek Stryczek

- Za mało w Polsce dyskusji nt. wspólnych wartości, które by nas łączyły, a patriotyzm mógłby być naszą wspólną wartością - powiedział KAI ks. Jacek Stryczek prezes Stowarzyszenia Wiosna i pomysłodawca projektu Szlachetna Paczka, w rozmowie o najnowszym dokumencie społecznym Konferencji Episkopatu Polski pt.: "Chrześcijański kształt patriotyzmu".

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 24.): Dzieciarnia

2024-05-23 21:03

Mat. prasowy

Czy w dorosłości jest miejsce na cechy dziecka? Czy bycie dziecięcym to bycie dziecinnym? I co właściwie o duchowym dziecięctwie mówią święci i sam Jezus? Zapraszamy na dwudziesty czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jaką rolę odgrywa Maryja w dziecięcej relacji człowieka z Bogiem.

Więcej ...

Przegląd Niedzieli Wrocławskiej na 26 maja 2024 roku

2024-05-24 20:16

mat. pras

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do posłuchania przeglądu prasy

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania