Reklama

Książki

Jak opowiedzieć o Jezusie osobom niewierzącym?

Karol Porwich/Niedziela

Co tak naprawdę wiemy o Jezusie? Jak opowiedzieć o Nim osobom niewierzącym?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponad dwadzieścia wieków temu w Palestynie urodził się człowiek o imieniu Jezus. Jego słowa i czyny najpierw wzbudzały zainteresowanie, później niechęć, a w końcu bunt, który doprowadził do skazania Go na śmierć. Ale na tym nie koniec. Niektórzy Jego uczniowie oświadczyli, że spotkali Go żywego po Jego śmierci. Tak narodziło się chrześcijaństwo. Przez wieki wieść o Jezusie niosła się po całym świecie, aż dotarła do naszych czasów.

Co tak naprawdę wiemy o Jezusie z Nazaretu? I dlaczego po tylu latach Jego nauka jest wciąż żywa? Jak wyjaśnić Jego historię i to, że uczniowie uznali w Nim Boga żywego i prawdziwego? Jak rozumieć głoszoną przez Niego miłość bliźniego? Jakie są podstawy wiary w Jego zmartwychwstanie? I jak w tym wszystkim odnaleźć siebie? historia, przesłanie, tożsamość, spuścizna: oto etapy, na których poznajemy Jezusa. Autor katolik, teolog, biskup umiejętnie przedstawia ostatnie zdobycze badań historyków i teologów, dostarczając odpowiedzi na wiele pytań dotyczących tej centralnej dla chrześcijaństwa postaci. Nie unika także kwestii, które wzbudzają krytykę i niezrozumienie. Podejmuje wyzwanie: przedstawić Jezusa wierzącym i niewierzącym. Każdemu z osobna pozwala odpowiedzieć na pytanie, jakie kiedyś Jezus zadał swoim uczniom: A ty? Za kogo Mnie uważasz? Na jakim etapie życia jesteś i kim Ja jestem w nim dla ciebie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zapraszamy do zapoznania się z książką francuskiego biskupa Josepha Dore’a, która nakładem franciszkańskiego wydawnictwa Bratni Zew trafia do rąk polskiego czytelnika. Autor jest jednym z największych francuskich specjalistów, którzy swoją aktywność naukową poświęcili badaniom służącym poznaniu Jezusa. Ten wybitny teolog przez lata wykładał w seminarium w Nantes, w seminarium Karmelitów w Paryżu oraz w paryskim Instytucie Katolickim. W czasie swojej pracy naukowej i duszpasterskiej stawał przed wyzwaniem, którym jest opowiedzenie o Chrystusie osobom niewierzącym, których w mocno zlaicyzowanej Francji stale przybywa. Owocem jego refleksji jest publikacja Jezus dla wierzących i niewierzących, która jest swego rodzaju syntezą naukowego dorobku autora i próbą dotarcia z prawdą o Jezusie do wszystkich.

Reklama

Biskup Dore umiejętnie przedstawia osiągnięcia badań historyków i teologów i dostarcza odpowiedzi na wiele nurtujących każdego z nas pytań na temat Jezusa. Czasem bardziej przypomina on beznamiętnego naukowca niż rozpalonego pasją kaznodzieję, ale taka narracja jest konieczna, aby przyciągnąć uwagę niewierzących, którzy również są adresatami jego książki. Z tego powodu nie unika kwestii wzbudzających krytykę i niezrozumienie – rzuca na nie snop światła. Jego celem jest przekazanie „możliwie realnej wiedzy o tej postaci, o której każdy słyszał i w której zapewne dostrzegł coś wyjątkowego”. Ukazuje powody, dla których chrześcijanie „uznali w Nim [Jezusie] rzeczywiste objawienie Boga «jedynego, żywego i prawdziwego»”.

KSIĄŻKA DOSTĘPNA W NASZEJ KSIĘGARNI! SPRAWDŹ TERAZ! "Jezus dla wierzących i niewierzących"

Jezus dla wierzących i niewierzących
Joseph Dore
Wydawnictwo: Bratni Zew
Liczba stron: 144

Podziel się:

Oceń:

+18 0
2021-10-26 12:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Majówka z kleszczami? Chroń siebie i bliskich przed kleszczowym zapaleniem mózgu

2024-04-25 10:17

Adobe.Stock

Zbliża się majówka, czas, który wielu z nas planuje spędzić na świeżym powietrzu, korzystając z piękna natury i wspólnego czasu z bliskimi. Jednak wraz z nadejściem wiosny przypominamy sobie o niebezpieczeństwie związanym z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM). Dlatego ważne jest, abyśmy nie zapomnieli o odpowiednich zabezpieczeniach, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

2024-04-25 20:08

BPJG

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie,...

Kościół

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie,...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...