Reklama

Niedziela Legnicka

Otwieramy się na Bożą łaskę

Ks. Piotr Kot

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Ks. Piotr Kot

Z rektorem Wyższego Seminarium Duchownego ks. Piotrem Kotem rozmawia ks. Waldemar Wesołowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Waldemar Wesołowski: Uroczysta inauguracja rozpoczyna nowy rok akademicki. Jakie wyzwania stoją przed seminarium?

Ks. Piotr Kot: Rozpoczynamy z radością i wdzięcznością Panu Bogu, że możemy tę formację ku kapłaństwu kontynuować. Jesteśmy po czasie pandemii, która mocno ograniczała naszą działalność. Patrzymy w przyszłość z nadzieją. Nasza inauguracja miała kilka etapów. Rozpoczęliśmy już w sobotę dniem skupienia, podczas którego rozważaliśmy temat duchowości drogi seminaryjnej. Tajemnica Chrystusa przed nami się otwiera i nigdy się nie zamyka. Ona wypełni się po tej drugiej stronie. A dzisiaj inauguracja akademicka. Wyruszamy też z nowym programem formacyjnym, który otrzymaliśmy z Kongregacji ds. Duchowieństwa. On obowiązuje od 1 października. Od strony zewnętrznej mamy przygotowane wszystko, teraz tylko otwieramy się na łaskę Pana Boga i na współpracę z tą łaską. Mam nadzieję, że praca intelektualna i duchowa przyniesie dobre owoce w kandydatach do kapłaństwa.

Na czym polega nowość tego programu formacyjnego?

Polega ona m.in. na otwarciu roku propedeutycznego dla kandydatów zgłaszających się do seminarium. Biskup legnicki powołał do istnienia osobny dom formacyjny, który jest domem dla dwóch diecezji. Rok propedeutyczny poprzedza formację seminaryjną. Dokument mówi o tym, że czas propedeutyczny może zależeć od stopnia przygotowania duchowego kandydatów. U nas przyjęliśmy, że będzie to rok. Kandydaci przeżywać ten czas będą osobno, poza seminarium, ze swoimi przełożonymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z czego wynika taka zmiana i na czym ma polegać?

Podstawowym czynnikiem, który zadecydował o takim ukształtowaniu programu wychowawczego jest zmieniająca się kultura zewnętrzna, okoliczności które mają wpływ na życie młodego człowieka, rozwój duchowy, relacja z Panem Bogiem. Zauważamy, że coraz mniej młodych osób angażuje się w życie wspólnot działających przy parafiach, a z tego też powodu zmienia się dynamika rozwoju duchowego. Zatem czas propedeutyczny to okazja, by pomóc kandydatowi, aby mógł w dojrzały sposób rozwijać w sobie osobistą relację z Bogiem, który prowadzi i ma plan na jego życie. Ale mówimy też o płaszczyźnie ludzkiej, a więc emocji, funkcjonowaniu psychiki. Często młodzi mają problemy z określeniem swojej tożsamości, kim jestem jako człowiek, dokąd idę? Do tego dochodzą też inne kwestie, jak dojrzałość uczuciowa, sfera życia społecznego, relacji rodzinnych, wpływ świata mediów. Chcemy na to spojrzeć w tym początkowym etapie i uporządkować to wszystko, dając kandydatom fachowców, ludzi kompetentnych w wielu dziedzinach życia. Naszym celem jest również to, aby ci młodzi chłopcy przeżyli wspólnotę, doświadczyli wspólnoty. Będą się uczyć wzajemnych relacji, współpracy, zaufania, radzenia sobie także z codziennymi domowymi obowiązkami. Będą też angażować się w wolontariat, będą mieć kontakt z parafiami, rodzinami.

Reklama

I dopiero po tym etapie rozpoczną się studia i formacja seminaryjna?

Tak, studia są niezbędne w formacji ku kapłaństwu, ale są jednym z jej elementów. Nauka odbywać się będzie w ramach Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Będzie też formacja w kierunku pastoralnym.

To duże wyzwanie dla nas. Prosimy o modlitwę za nas, za kandydatów, aby nam się to udało.

Ks. Piotr Kot od 2013 r. rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Wykładowca egzegezy Nowego Testamentu i języków semickich. Koordynator duszpasterstwa młodzieży w diecezji legnickiej.

Podziel się:

Oceń:

2021-10-12 12:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jej kult wciąż się rozwija

Anna Majowicz

Edyta Stein – św. Teresa Benedykta od Krzyża, to wielka wrocławianka, filozof, święta i patronka Europy. 9 sierpnia mija 77 lat od jej męczeńskiej śmierci w Auschwitz. W tym roku przypada również 20. rocznica, odkąd Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy

Więcej ...

Nowy gwardzista szwajcarski: Dano nam solidne wprowadzenie

2024-05-06 12:49

Włodzimierz Rędzioch

W kwietniu skończył 23 lata, w poniedziałek 6 maja będzie jednym z 34 Szwajcarów, którzy wezmą udział w ceremonii zaprzysiężenia Gwardii w Watykanie. Jan Wetter pochodzi z Toggenburga we wschodnim szwajcarskim kantonie St. Gallen. Radio Watykańskie zapytało go, dlaczego zdecydował się dołączyć do papieskiej gwardii.

Więcej ...

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 r.

2024-05-06 16:33

Adobe Stock

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. - podała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września, a 31 grudnia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?