Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Wielkie wyzwanie

Delegacja z Ochotnicy podczas uroczystości beatyfikacyjnych w Warszawie

Tadeusz Litwa

Delegacja z Ochotnicy podczas uroczystości beatyfikacyjnych w Warszawie

To jest historyczna chwila – przekonuje ks. Paweł Legutko, proboszcz parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej, gdzie zostanie wybudowany pierwszy kościół bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Delegacja z parafii uczestniczyła w uroczystościach beatyfikacyjnych Prymasa Tysiąclecia i m. Elżbiety Róży Czackiej. Proboszcz podkreśla rolę kurii diecezji tarnowskiej w stworzeniu możliwości udziału delegacji w wydarzeniu, na które przedstawiciele parafii przyjechali z kamieniem węgielnym przygotowanym pod budowę świątyni. – Kamień poświęcił prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Marcello Semeraro – informuje ks. Legutko i zaznacza: – W naszej 24- -osobowej delegacji i wśród parafian zapanowała wielka radość. To dla nas historyczna chwila. Mamy za co dziękować Panu Bogu, który nam w tym miejscu, w tym czasie pozwolił żyć i takie zadanie przed nami postawił.

Budowa świątyni to w parafii nie jest sprawa nowa – temat wracał podczas kolejnych wizytacji. Jednak, jak wyjaśnia proboszcz, najpierw trzeba było się do tej budowy przygotować i kupić działki. Równocześnie został przeprowadzony generalny remont starego, wpisanego do rejestru zabytków, kościoła parafialnego. – Nie było łatwo, ale Pan Bóg pobłogosławił i wspólnie z moimi kochanymi parafianami – wszak to oni ponoszą koszty budowy – przystąpiliśmy do realizacji wielkiego wyzwania – stwierdza ks. Legutko i dodaje, że gdy dowiedział się o planowanej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, zwrócił się z prośbą do biskupa diecezji tarnowskiej Andrzeja Jeża o przyznanie patrona nowemu kościołowi. Wspomina: – Otrzymałem błogosławieństwo dla realizacji tego pomysłu od bp. Jeża, który w czasie spotkania powiedział: „Księże Pawle, staraj się i buduj”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz proboszcz pamięta spotkanie z Prymasem Tysiąclecia: – Byłem wtedy uczniem klasy III liceum, zastanawiałem się nad wstąpieniem do seminarium duchownego. Mój proboszcz zabrał mnie na święcenia kapłańskie do Warszawy. Widziałem, jak Prymas szedł przez środek świątyni i błogosławił młodych, kreśląc na ich czołach znak krzyża lub kładąc dłoń na głowach. I ja się znalazłem wśród tych osób. To było wielkie przeżycie!

Reklama

W liturgiczne wspomnienie Podwyższenia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej bp Wiesław Lechowicz poświęcił plac pod budowę świątyni. Proboszcz podkreśla, że parafia jest pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego, a w Ochotnicy Dolnej na wielu wzniesieniach, przy drogach stoją krzyże – znaki wiary kolejnych pokoleń mieszkańców wioski. Równocześnie zaznacza: – Architekt Andrzej Mikulski, którego projekt wygrał w ogłoszonym konkursie, nie wiedział, że nasza parafia jest pod wezwaniem Znalezienia Krzyża, a jednak przygotowując projekt kościoła bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, zainspirował się Stauroteką Lednicką i na planie tego szczególnego, odnalezionego krzyża zostanie zbudowana nowa świątynia (szczegółowy opis koncepcji budowy kościoła znajduje się na stronie: www.parafia.ochotnica.pl).

Gdy pytam architekta, który uczestniczył w uroczystościach w Ochotnicy Dolnej, co sądzi o wydarzeniu, Andrzej Mikulski stwierdza: – Jestem pod wrażeniem ochotnickich górali. Podziwiałem autentyczność ich postawy, ich nastawienie do tego wielkiego dzieła. To o takich góralach mówił Jan Paweł II, z takimi góralami się spotykał. Zauważyłem, że w Ochotnicy Dolnej mieszkańcy chcą ten kościół zbudować, oni się cieszą, że mogą w tym dziele uczestniczyć, oni już na niego czekają.

Podziel się:

Oceń:

2021-09-28 11:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach „Beatyfikacja33”

Beatyfikacja.info

„To nie pierwsze rekolekcje w takiej formule. Powstały w oparciu o organizowane wcześniej rekolekcje „Oddanie33”, przez które przeszło łącznie ponad 500 tysięcy osób z całej Polski. Są więc sprawdzonym narzędziem duszpasterskim – mówi ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Krok do wyrugowania religii ze szkół. Dyskryminujący projekt Ministerstwa Edukacji

2024-05-13 15:12

Karol Porwich/Niedziela

Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza ograniczyć liczbę godzin zajęć z religii i etyki w szkole. Zmiany w zasadach organizacji tych lekcji doprowadzą do dyskryminacji uczniów chcących uczestniczyć w zajęciach. Wprowadzenie modyfikacji poskutkuje również falą zwolnień wśród katechetów. Projektowane zmiany naruszają art. 53 ust. 1 oraz 53 ust. 4 Konstytucji RP. Działania Ministerstwa mają na celu zniechęcenie młodzieży do uczestniczenia w lekcjach religii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania