Reklama

Niedziela Przemyska

„To czyńcie na moją pamiątkę” Święcenia kapłańskie 2021

Niedziela przemyska 21/2021, str. VI

Włożenie rąk przez prezbiterium przemyskie

Archiwum WSD Przemyśl

Włożenie rąk przez prezbiterium przemyskie

Wigilia Zesłania Ducha Świętego to wyjątkowy dzień w życiu wspólnoty seminaryjnej i całej archidiecezji przemyskiej. Tego dnia, 22 maja serce naszej diecezji zabiło mocniej, gdy wydała ona na świat 19 nowych kapłanów. Święceń kapłańskich udzielił abp Adam Szal.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święcenia kapłańskie stanowią kulminację sześcioletniej formacji w seminarium. Bezpośrednim przygotowaniem do tego momentu były pięciodniowe rekolekcje w Opactwie Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu. Prowadził je ojciec duchowny ks. Łukasz Haduch. W wieczór poprzedzający święcenia cała wspólnota zebrała się w seminaryjnej kaplicy, gdzie przyszli neoprezbiterzy złożyli przysięgę i wyznanie wiary. Ten moment, choć przeżywany wyłącznie w ścisłym gronie wspólnoty seminaryjnej, jest bardzo mocnym doświadczeniem duchowym, gdyż uzmysławia stopień odpowiedzialności związany z pełnieniem funkcji kapłańskiej. Wszyscy kandydaci podchodzą osobno do ołtarza wobec wszystkich profesorów i alumnów, klękają i kładą dłoń na księdze Pisma Świętego. Następnie przysięgają wierność podjętym postanowieniom, prosząc Boga o wsparcie do wypełnienia przysięgi.

Istota kapłaństwa

Gdy myślimy o święceniach kapłańskich, najczęściej staje nam przed oczyma obraz kandydatów leżących krzyżem przed ołtarzem podczas śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych. Postawa prostracji wyraża całkowitą gotowość do podjęcia służby, czyli najgłębszy sens duchowości kapłańskiej. Kapłan jest bowiem powołany do tego, aby jak św. Piotr podjąć we własnym życiu Chrystusowy krzyż i stać się dla braci „posadzką”. Święty Jan Paweł II pisał o tym w wierszu: „To Ty, Piotrze. Chcesz być tutaj Posadzką, by po Tobie przechodzili… by szli tam, gdzie prowadzisz ich stopy...”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obrzęd święceń

Widok młodych ludzi leżących krzyżem na posadzce katedry stanowi dla kleryków moment dużego wzruszenia i dodaje zapału do dalszej pracy, aby jak najlepiej przygotować się do własnych święceń. Również i starsi księża z rozrzewnieniem wspominają chwilę, gdy sami przyjmowali ten sakrament.

Biskup poprzez nałożenie rąk i modlitwę nad kandydatami przyzywał mocy Ducha Świętego, aby stali się oni kapłanami na wzór Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Te dwa elementy: nałożenie rąk i tzw. modlitwa święceń to cała istota obrzędu. Pierwszy gest dokonuje się w absolutnej ciszy. Podczas modlitwy święceń człowiek na zawsze i nieodwołalnie zostaje włączony w Jedyne Kapłaństwo Chrystusa.

Reklama

Po zakończonych uroczystościach neoprezbiterzy wyjechali do swoich rodzinnych parafii, aby świętować wraz ze swoimi rodzinami i całą lokalną wspólnotą.

Być kapłanem

Czym jest kapłaństwo? Jezus wyjaśnił to w najprostszych słowach, gdy polecił Apostołom: „To czyńcie na moją pamiątkę (Łk 22, 19). Zadaniem wszystkich kapłanów jest więc powtarzać czyny Jezusa, ponawiać Jego Ofiarę krzyżową. Kapłan to człowiek, który naśladuje Jezusa i stara się upodabniać do Niego. Drugi nakaz Jezusa to: „Weźmijcie Ducha Świętego” (J 20, 22). Kiedy kapłan sprawuje sakramenty, odpuszcza grzechy, nie czyni tego swoją własną mocą, lecz mocą Jezusa Chrystusa.

Święty Jan Maria Vianney przypominał: „Gdyby zniesiono sakrament święceń, nie mielibyśmy Pana. Któż Go złożył tam, w tabernakulum? Kapłan. Kto przyjął waszą duszę, gdy po raz pierwszy wkroczyła w życie? Kapłan. Kto ją karmi, by dać siłę na wypełnienie jej pielgrzymki? Kapłan. Któż ją przygotuje, by pojawiła się przed Bogiem, obmywając ją po raz ostatni we Krwi Jezusa Chrystusa? Kapłan, zawsze kapłan. A jeśli ta dusza umiera ze względu na grzech, kto ją wskrzesi, kto da jej ciszę i pokój? Znowu kapłan… Po Bogu kapłan jest wszystkim! … On sam pojmie się w pełni dopiero w niebie.

Te Deum laudamus

To piękna teologia. Jednak warto zadać sobie pytanie, czym – tak po ludzku – kapłan powinien być dla powierzonych sobie. Pięknie przypomniał o tym nasz święty papież, Jan Paweł II: „Kapłan jest człowiekiem żyjącym samotnie po to, aby inni nie byli samotni”.

Bóg niech będzie uwielbiony za dar nowych kapłanów, którzy przed laty hojnie odpowiedzieli na dar powołania. Słowa wdzięczności należą się Rodzinom, Kapłanom i Przyjaciołom, którzy wytrwale wspierali ich na drodze kroczenia za Chrystusem. Szczególna wdzięczność należy się również tym, którzy codziennie wspierają alumnów duchowo. Każdy z nich czeka na modlitwę, a to dlatego, że posługa na niwie Pańskiej – choć piękna – jest jednocześnie trudna. To praca, której kresem jest zbawienie – zarówno samego kapłana, jak i ludzi, których jest przewodnikiem. Praca, z której kiedyś przyjdzie im zdać sprawę.

To wszystko przed nimi… A teraz pozostaje nam się cieszyć z dziewiętnastu nowych kapłanów i dziękować Bogu, który po raz kolejny okazał swoje miłosierdzie.

Podziel się:

Oceń:

2021-05-18 10:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Idźcie z ufnością głosić Ewangelię

Nowi księża diecezji rzeszowskiej A.D. 2023 z biskupem ordynariuszem

Piotr Szorc

Nowi księża diecezji rzeszowskiej A.D. 2023 z biskupem ordynariuszem

Kapłan to zjednoczony w Chrystusie pośrednik między Bogiem a ludźmi. Nie o sobie ma on myśleć i nie siebie kochać – powiedział bp Jan Wątroba podczas Mszy św. z udzieleniem święceń prezbiteratu.

Więcej ...

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała Rapacza, męczennika komunizmu

2024-06-15 08:52
Ks. Michał Rapacz, 1904-46

Archiwum parafialne sanktuarium Matki Bożej w Płokach

Ks. Michał Rapacz, 1904-46

Dziś w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach odbędą się uroczystości beatyfikacyjne męczennika komunizmu Księdza Michała Rapacza - zamordowanego 12 maja 1946 r. Uroczystościom beatyfikacyjnym przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Zaproszenie na uroczystości skierowane zostały do całego Episkopatu Polski. Przybędzie wielotysięczna rzesza wiernych.

Więcej ...

Papież: Pan uczy nas ufnego zasiewania Ewangelii

2024-06-16 12:37

Vatican Media

Pan uczy nas „ufnego zasiewania Ewangelii tam, gdzie jesteśmy, a następnie czekania, aż zasiane ziarno wzrośnie i wyda owoce w nas i w innych” – powiedział Papież Franciszek w rozważaniu przed południową modlitwą „Anioł Pański”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych