Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ostatnia wycieczka kard. Wojtyły

Niedziela rzeszowska 43/2020, str. IV

Babia Góra – najwyższe wzniesienie Beskidu Żywieckiego

Mirek i Magda Osip-Pokrywka

Babia Góra – najwyższe wzniesienie Beskidu Żywieckiego

Trasa ze Skawicy na Przełęcz Lipnicką to nieformalne pożegnanie kard. Karola Wojtyły z polskimi górami. Była to ostatnia z jego odnotowanych górskich wycieczek przed wyborem na papieża. Szlak oznakowali pamiątkowymi tablicami żywieccy górale, nadając trasie nazwę Ostatniej Wycieczki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wyprawie, która odbyła się 9 września 1978 r. towarzyszyli kardynałowi dwaj przyjaciele ks. Stanisław Dziwisz i ks. Tadeusz Styczeń z KUL. Dzień był deszczowy i zmoknięci wędrowcy po zejściu na Przełęcz Krowiarki pojechali autem do proboszcza w pobliskiej Zawoi, aby się trochę wysuszyć. Ta niezapowiedziana wizyta mocno utkwiła w pamięci proboszcza ks. Władysława Wądrzyka. Po pewnym czasie lokalna społeczność postanowiła upamiętnić ten pobyt kard. Karola Wojtyły.

Początkowy odcinek szlaku ze Skawicy Górnej na Suchą Górę prowadzi asfaltową drogą, więc trasę można skrócić o godzinę podjeżdżając autem na duży parking i pole biwakowe należące do Nadleśnictwa Sucha. Stąd szlak (znaki niebieskie) mozolnie i dość stromo wspina się zalesionym zboczem ku górze, aż wychodzi na rozległą, widokową Przełęcz Kucałową. Stąd w pół godziny dotrzemy do kaplicy Matki Bożej Opiekunki Turystów na Okrąglicy, która została poświęcona jesienią 1989 r. Od tego czasu, co roku w pierwszą niedzielę października odbywa się tutaj, gromadząca tłumy, uroczysta Msza św., będąca formalnym zakończeniem letniego sezonu w górach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po powrocie na przełęcz należy skierować się do schroniska na Hali Krupowej. Schronisko jest czynne cały rok, więc można tu przenocować, a na pewno zatrzymać się na postój, aby wzmocnić siły. Dalej szlak wspina się na niezalesione wypiętrzenie nazywane Jasną Górą, po czym wchodzi w wysoki sosnowy las i obchodzi południowym zboczem wzniesienie Złota Grapa.

Wkrótce dochodzimy stąd do Policy. Na jej szczycie znajduje się wysoki krzyż, a kilkadziesiąt metrów dalej pomnik Ofiar Katastrofy Lotniczej z 1969 r. w kształcie statecznika ogona samolotu. Stąd 2 godziny dzieli nas od końcowego punktu szlaku – Przełęczy Lipnickiej, popularnie nazywanego Krowiarkami. Znajduje się tam pamiątkowy kamień upamiętniający pobyt Karola Wojtyły w 1938 r. Wówczas to kompania junaków, do której należał świeżo upieczony maturzysta Karol Wojtyła, odbywała przysposobienie obronne budując drogę do Krowiarek. Junacy nocowali u górali w Zubrzycy Górnej. W czasie owego pobytu Karol często służył jako ministrant do porannej Mszy św. w zubrzyckim kościele św. Michała Archanioła.

Reklama

Trasę można bez problemu przebyć w ciągu jednego dnia. Jest na tyle łatwa, że można wyruszyć na nią z dziećmi. Pewnym ograniczeniem jest powrót do miejsca wyjścia. Ani z Zubrzycy Górnej, ani z Przełęczy Lipnickiej (Krowiarki) nie ma regularnego połączenia transportowego ze Skawicą. Trzeba liczyć na autostop. Warto rozważyć również nocleg w schronisku na Hali Krupowej, aby móc podziwiać ze szczytu Złotej Grapy przepiękny zachód i wschód słońca nad Beskidami.

Dzisiejszym artykułem kończymy tegoroczny cykl poświęcony szlakom i miejscom w Polsce szczególnie ukochanym przez św. Jana Pawła II. Mamy nadzieję, że opisane przez nas trasy zachęcą czytelników Niedzieli do wyruszenia na łono pięknej polskiej przyrody i będą okazją do kontemplacji nauki wielkiego papieża. Do zobaczenia na szlaku!

Więcej informacji o miejscach papieża Polaka w książce autorów artykułu pt. POLSKA. Na szlakach św. Jana Pawła II, Wyd. Jedność. Album dostępny po polsku i angielsku (m.in. w QUO VADIS w Rzeszowie, ul. Warszawska 31).

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2020-10-20 21:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Miasto utkane z pereł

Cerkiew sv. Jovan Bogoslov Kaneo – ikona Ochrydu

Margita Kotas

Cerkiew sv. Jovan Bogoslov Kaneo – ikona Ochrydu

Ochryd – najpiękniejsze miasto Macedonii – w średniowieczu nazywane było Słowiańską Jerozolimą, a ochrydzkie cerkwie są jednymi z najstarszych kościołów na ziemiach słowiańskich.

Więcej ...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10 przestępstw seksualnych wobec dzieci

2024-06-25 10:25

Red.

Angielska diecezja Portsmouth nie komentuje sprawy polskiego ks. Piotra Glasa, oskarżonego o 10 przestępstw wobec osób małoletnich. Miał się ich dopuścić w latach 2002-2008, gdy był duszpasterzem na wyspie Jersey.

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?