Reklama

Książki

Klucz do poznania

Dzieje naszej ojczyzny można przyrównać do dreszczowca z happy endem. Nasi przodkowie wiele wycierpieli, ale nigdy się nie poddali. Co pozostawili nam w spadku? Tego dowiemy się z intrygującej książki Krzysztofa Wielguta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stoimy w przededniu wielkiej rocznicy – 100-lecia Bitwy Warszawskiej. W połowie sierpnia 1920 r. na przedpolach stolicy rozstrzygnął się nie tylko los Polski, która zaledwie dwa lata wcześniej odzyskała niepodległość, ale i świata. Przywódcy bolszewickiej Rosji nie ukrywali, że „po trupie Polski i Warszawy przejdą do Europy”. Snuli znacznie śmielsze plany niż opanowanie wyłącznie Starego Kontynentu. Europa miała się stać dla nich mostem prowadzącym do eksportu rewolucji na cały świat. Patrząc na historię ZSRR, doskonale wiemy, czym by się skończyło zwycięstwo bolszewików pod Warszawą.

Rocznica Cudu nad Wisłą skłania do refleksji nie tylko na temat zaborczych totalitaryzmów, które szczególnie w XX wieku przenicowały połowę globu, ale również nad egzystencjalnymi dylematami dotyczącymi naszej istoty. Kim my, Polacy, jesteśmy? Co możemy powiedzieć o narodzie, który nie tylko w 1920 r. uratował zachodnią cywilizację przed zagładą? Jedynie patrząc przez pryzmat dziejów, możemy w pełni udzielić odpowiedzi na tak sformułowane pytania. To, skąd pochodzimy, jakie wydarzenia ukształtowały nasz kod kulturowy w dużym stopniu definiuje nas nie tylko w wymiarze społecznym, ale i indywidualnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Historia jest fascynująca, ale z jej przekazaniem w sposób ciekawy i inspirujący nie każdy sobie radzi. Jesteśmy zalewani masą suchych faktów, dat, miejsc i nazwisk, które w nadmiarze zniechęcają do dalszego poznawania dziejów. Informacje te, aby były dla nas jasne, trzeba uprzednio ułożyć, niczym puzzle, w jeden zachwycający obraz. Tak czyni Krzysztof Wielgut. Jego popularyzatorska książka Obrazki z dziejów Polski t. I i II nie przytłacza beznamiętną narracją i nadmiarem szczegółów, które mogą zanudzić. Autor w sposób prosty, acz profesjonalny, przedstawia historię Polski od samego początku, aż po najbardziej rozpalający naszą wyobraźnię okres II wojny światowej.

Prof. Wielgut, sam będąc pasjonatem minionych dziejów, zaszczepia w czytelniku historyczną ciekawość, która aktywizuje wszystkie elementy procesu poznawczego i ćwiczy jego intelektualne „muskuły”. Obrazki z dziejów Polski to solidny i intrygujący przewodnik po naszej historii, z którego wyłania się wizerunek narodu, jaki nieprzerwanie trwa ponad tysiąc lat. Znajdziemy tu komentarz do każdego wydarzenia, które wpłynęło na kształtowanie się naszego państwa i naszej kultury. Historyczne ujęcie zaproponowane przez Krzysztofa Wielguta to także klucz do poznania nas samych jako spadkobierców minionych pokoleń Polaków, jak choćby tych, którzy przed stu laty oparli się czerwonemu imperium zła.

Podziel się:

Oceń:

2020-08-12 08:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościelne obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczną się 13 sierpnia

„Bitwa Warszawska, ks. Ignacy Skorupka” – obraz Leonarda Winterowskiego

Wikipedia

„Bitwa Warszawska, ks. Ignacy Skorupka” – obraz Leonarda Winterowskiego

Kościelne obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. rozpoczną się 13 sierpnia pielgrzymką z Ossowa do sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie w intencji jedności Polaków. Główne uroczystości odbędą się 15 sierpnia w katedrze polowej Wojska Polskiego, Cmentarzu Bohaterów 1920 r. w Ossowie oraz Cmentarzu Żołnierzy Poległych w 1920 r. w Radzyminie.

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Drezdenko za życiem

2024-05-26 14:21

ks. Paweł Greń

Marsz w obronie życia przeszedł 26 maja ulicami Drezdenka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Kościół

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Wiara

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania