Reklama

Niedziela Częstochowska

Stare-nowe bierzmowanie

W gronie bierzmowanych znalazły się: Klara, Weronika i Konstancja

Agata Kowalska/Niedziela

W gronie bierzmowanych znalazły się: Klara, Weronika i Konstancja

Pandemia nie pokrzyżowała planów młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Choć stało ono pod znakiem zapytania, udało się!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lepszego dnia na bierzmowanie nie można znaleźć. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego w sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Świętego Krzyża w Zawierciu-Blanowicach bp senior Antoni Długosz udzielił tego sakramentu 17 osobom. Mimo że sytuacja w kraju ciągle jest niepewna, to dzięki rodzicom, proboszczowi, a przede wszystkim z Bożą pomocą udało się dokończyć dzieło w wyznaczonym już od dawna terminie.

Niepewność

– Od 1,5 miesiąca trwały w parafii regularne przygotowania, 2 razy w tygodniu, a dzień przed przyjęciem sakramentu kandydaci, świadkowie i rodzice przystąpili do spowiedzi –mówi ks. dr Rafał Horyń, proboszcz parafii. – Kiedy w marcu dowiedzieliśmy się, że musimy zostać w domach, miałem dużo wątpliwości i obaw, czy majowy termin jest do utrzymania. Jednak kiedy zaczęto trochę rozluźniać obostrzenia, spotkałem się z rodzicami i młodzieżą, to oni podjęli decyzję. Chcieli, aby ten sakrament odbył się w dniu wcześniej ustalonym. Spełnialiśmy wszystkie wymogi, zarówno sanitarne, jak i kościelne. Najpierw chcieliśmy przenieść tę uroczystość na inny termin, kiedy sytuacja będzie już pewna, ale nasza świątynia jest duża, pomieści wiele osób, więc wszyscy zgodnie uznali, że przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa damy radę się przygotować – przyznaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młodzi chcieli

Jakie nastawienie do tego wydarzenia w tych niełatwych czasach miała młodzież? – Spotkaliśmy się z księdzem, by ustalić, co dalej z bierzmowaniem. Mieliśmy do wyboru albo 31 maja, czyli ustalony już dawno termin, albo np. wrzesień. Przygotowywaliśmy się już ponad 3 lata do tego dnia, więc zgodnie uznaliśmy, że nie ma na co czekać, bo tak naprawdę nie wiadomo, kiedy sytuacja się ustabilizuje. Było kameralnie, spokojnie, bez tłumów. Mieliśmy próby, by po prostu też wiedzieć, co i kiedy robić. Wszystko się udało i bardzo nas to cieszy – zgodnym chórem potwierdzają Klara, Weronika i Konstancja.

Słowo na trudne czasy

– Przed wami przyszłość, ale już teraz należy sobie zadać pytanie, jakim będę ojcem, jaką będę matką. Chrystus daje wam wspaniały przepis na życie. Założycie rodziny. Muszą one być trwałe i zbudowane na Jego miłości. Rozmawiajcie z Nim, ale niech to nie będzie bezmyślne odklepywanie pacierzy, ale szczera rozmowa. Mówcie o swoich problemach, trudnościach, ale i radościach, sukcesach – powiedział bp Długosz. – Niech Duch Święty zstąpi na was, abyście poczuli moc i dotyk Boga. Wracajcie do tej chwili w momentach słabości. Po bierzmowaniu nie znikną trudności, życie nie będzie łatwiejsze, ale macie kogoś, kto jest większy od wszystkich waszych problemów, niepokojów i lęków. Pokażcie swoim rówieśnikom, że da się żyć w zgodzie i radości z Bogiem! – zachęcał.

Podziel się:

Oceń:

2020-06-10 12:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Alternatywa życia

Beata Pieczykura/Niedziela

– Nie pozwólcie, by wami manipulowali, pokażcie alternatywę życia w przyjaźni z Chrystusem, bez ćpania, bez chlania, bez łajdaczenia się. Niech zobaczą, że można przeżywać radość z młodości. Życzę wam wytrwałości w pracy nad sobą, niech Bóg wam we wszystkim błogosławi – mówił biskup senior Antoni Długosz w imieniny św. Judy Tadeusza Apostoła i zesłanie Ducha Świętego w parafii pod wezwaniem tego świętego w Częstochowie.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Jezus dokonuje cudu uzdrowienia dzięki wierze

2024-06-28 11:39
Córka Jaira, Ilja Riepin, 1871

pl.wikipedia.org

Córka Jaira, Ilja Riepin, 1871

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Instrukcja obsługi polityki

2024-06-29 07:03
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Polityka rządzi się swoimi prawami. Dwa z nich są fundamentalne: po pierwsze, konieczne jest posiadanie jasno wytyczonych celów, które pozwalają na skuteczne działania; po drugie, niezbędne jest klarowne komunikowanie tych celów wyborcom, aby przekonać ich do poparcia. Te dwie zasady są ze sobą nierozerwalnie związane, ponieważ bez poparcia obywateli polityk nie ma narzędzi do realizacji swoich założeń. W teorii cele deklarowane i realizowane powinny być zbieżne, co jest uczciwe wobec wyborców, którzy głosując na jabłka, oczekują jabłek, a nie gruszek. Niestety, w praktyce nie zawsze jest tak idealnie. Oprócz problemu niespełnionych obietnic, mamy do czynienia z wyborczymi oszustwami, kiedy polityk obiecuje jedno, a realizuje coś przeciwnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Kościół

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024