Reklama

Niedziela Świdnicka

Nowy biskup świdnicki

Ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk podczas złotego jubileuszu kapłaństwa bp. Ignacego Deca w katedrze świdnickiej

Ojciec Święty Franciszek mianował bp. Marka Mendyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej, nowym ordynariuszem diecezji świdnickiej. Zastąpi on odchodzącego na emeryturę bp. Ignacego Deca.

Decyzję papieża ogłosiła we wtorek 31 marca w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Długo wyczekiwaną nominację ogłoszono nie tylko na stronach internetowych nuncjatury, lecz także, z uwagi na zaostrzone regulacje sanitarne w walce z koronawirusem, w kaplicy domowej Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Na Słowo Twoje

Biskup Marek ma 59 lat, urodził się w Głuszycy. Po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1987 r. przez 4 lata pracował jako wikariusz w Dzierżoniowie w parafii św. Jerzego. Potem odbył studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które zwieńczył doktoratem z katechetyki. Przez rok studiował też na Uniwersytecie Eichstätt w Niemczech. Po ustanowieniu diecezji legnickiej pełnił tam m.in. funkcję wicerektora seminarium i wykładowcy katechetyki, a także był dyrektorem wydziału katechetycznego.

W 2008 r. papież Benedykt XVI mianował ks. prał. Marka Mendyka biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Święcenia biskupie przyjął 31 stycznia 2009 r. w katedrze legnickiej z rąk bp. Stefana Cichego. Od 2013 r. bp Mendyk zasiada w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski, w ramach której przewodniczy Komisji Wychowania Katolickiego, i dzięki temu jest bardzo blisko związany z katechetami. Jego zawołanie biskupie brzmi In Verbo Tuo, Domine, czyli: „Na Twoje Słowo, Panie”.

Reklama

Moja Galilea

– Pan Bóg wybiera najpierw, kogo chce, i wyznacza takie czasy i okoliczności, a potem posyła, by mocą Jego słowa iść do ludu i być świadkiem Zmartwychwstałego Pana. I to jest to przekonanie, które mi obecnie towarzyszy, w nowych dniach, które mnie czekają – powiedział Niedzieli bp Mendyk w dniu nominacji. – Po trzydziestu kilku latach kapłaństwa i przeszło 11 latach biskupiej posługi wracam do tej swojej Galilei, aby odważnie dzielić się słowem życia. Można powiedzieć, że wracam do swego domu, tam wszystko się zaczęło. Tam są miejsca, w których nie tylko się urodziłem, wychowywałem, ale też odczytywałem swoje życiowe powołanie.

Najbliższe Święta Wielkanocne bp Marek spędzi jeszcze w seminarium w Legnicy, gdzie do tej pory mieszkał. – Objęcie kanoniczne diecezji może się dokonać w każdym czasie i pewnie nastąpi to najszybciej, natomiast sam ingres i uroczystości z tym związane dokonają się wtedy, kiedy to będzie dla wszystkich bezpieczne – wytłumaczył biskup nominat.

W miłości Chrystusa

W czasie ogłoszenia nominacji bp Dec, który został mianowany przez papieża Franciszka administratorem apostolskim diecezji świdnickiej do czasu kanonicznego objęcia urzędu przez nowego ordynariusza, podziękował kapłanom, osobom konsekrowanym i wiernym świeckim za minione 16 lat wspólnej drogi i zachęcił zebranych do modlitwy w intencji nowego pasterza.

Reklama

– Jako ustępujący biskup chcę wyrazić wielką radość i wdzięczność wobec Ojca św. za niniejszą decyzję. Równocześnie bp. Markowi, mojemu następcy, składam serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Cieszy nas fakt, że bp Marek urodził się i wychował, a także jako młody kapłan posługiwał na terenie diecezji świdnickiej i zna dobrze jej realia. W imieniu duchowieństwa i wiernych świeckich oraz własnym winszuję księdzu biskupowi obfitości Bożych łask, opieki Matki Bożej Świdnickiej, św. Stanisława BM, patrona diecezji oraz św. Marka Ewangelisty, osobistego patrona księdza biskupa. Ad multos annos in Christi caritate inter nos! – podsumował bp Ignacy.

2020-04-07 14:12

Wybrane dla Ciebie

Ks. Paweł Rytel - Andrianik kończy pracę na stanowisku rzecznika Episkopatu Polski

2020-06-03 09:42

episkopat.pl

Po zakończeniu pięcioletniej kadencji rzecznika KEP, czyli od 1 lipca br., ks. Paweł Rytel-Andrianik zostanie dyrektorem ds. komunikacji zagranicznej, ponieważ Kościół w Polsce potrzebuje stałej i nowoczesnej komunikacji na

Więcej ...

Kraków: osobiste przedmioty Karola Wojtyły na wystawie „Pasterz”

2020-06-03 21:27

Z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie przygotowało wystawę zatytułowaną „Pasterz”, na której będzie można zobaczyć osobiste przedmioty Karola Wojtyły – biskupa, kardynała i papieża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Polska

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Kościół musi być przeźroczysty

Kościół musi być przeźroczysty

Ks. Paweł Rytel - Andrianik kończy pracę na stanowisku...

Kościół

Ks. Paweł Rytel - Andrianik kończy pracę na stanowisku...

PILNE: Marszałek Sejmu zarządziła datę wyborów...

Wiadomości

PILNE: Marszałek Sejmu zarządziła datę wyborów...

Oświadczenie ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim

Niedziela Wrocławska

Oświadczenie ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do...

Polska

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do...

Minister Piontkowski poinformował o decyzji ws. powrotu...

Wiadomości

Minister Piontkowski poinformował o decyzji ws. powrotu...

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w...

Kościół

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła