Reklama

Niedziela w Warszawie

Stawiamy na interdyscyplinarność

Ks. prof. Stanisław Dziekoński

Łukasz Krzysztofka

Ks. prof. Stanisław Dziekoński

O planach rozwoju uczelni, nowych laboratoriach i promocji Prymasa Tysiąclecia z ks. prof. Stanisławem Dziekońskim, rektorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, rozmawia Łukasz Krzysztofka 

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łukasz Krzysztofka: UKSW wkroczył w trzecią dekadę działalności. Jak zmieniła się uczelnia w ostatnich latach?

Ks. prof. Stanisław Dziekoński: W ciągu ostatnich 6 lat stworzyliśmy bardzo nowoczesne centra laboratoryjne dla nauk przyrodniczych, głównie dla chemii, biologii, z których korzystają nasi studenci również medycyny. To wielomilionowe przedsięwzięcie, które postawiliśmy nie z dotacji, ale w oparciu o granty. Zbudowaliśmy też warte prawe 10 mln zł centrum edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Natomiast obecnie budujemy centrum sportowe. Myślę że w ciągu roku zakończmy też budowę trzeciego kampusu – podstawowego, jeśli chodzi o gospodarkę cyfrową i jedynego takiego kampusu w Polsce przy uniwersytecie. Ten rozwój uczelni to zasługa całej społeczności UKSW.

W publikacjach specjalistycznych można przeczytać, że stawiacie na tworzenia interdyscyplinarnych i międzynarodowych zespołów badawczych. Dlaczego?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Uważam, że interdyscyplinarność jest dzisiaj najbardziej potrzebna gospodarce, życiu społecznemu i nauce. Staramy się znajdywać nowe kierunki w obszarach badawczych. Jesteśmy jedną z niewielu uczelni, która stworzyła wewnętrzny budżet dla rozwoju badań wpisanych w misję uniwersytetu. Jednym z kryteriów uzyskania grantu wewnętrznego w ramach środków wewnętrznych jest budowanie zespołu interdyscyplinarnego.

Co takiej podejście daje uczelni?

Nowe kierunki studiów, które tworzymy i badań związanych głównie z medycyną, ale też z technologiami i przyszłą gospodarką cyfrową, otwierają nam zupełnie inne horyzonty współpracy międzynarodowej. Wchodzimy do pierwszej ligi, jeśli chodzi o naukę, punktację, którą można zdobyć w ramach badań naukowych i tworzenie międzynarodowych zespołów badawczych o najwyższej klasie.

Reklama

Jubileusz to czas bilansu oraz okazja do spojrzenia w przyszłość. W jakim kierunku będzie rozwijać się UKSW?

Dążymy do tego, aby być uniwersytetem szerokoprofilowym. Tworzymy więc kierunki, które pozwalają zauważyć ten szeroki profil, ale równocześnie są bardzo ważne ze względu na misję uniwersytetu, a w nią wpisana jest służba człowiekowi, społeczeństwu i Kościołowi. W najbliższym czasie przed nami jest budowa budynku medycznego z centrum symulacji. Chcemy go postawić w kampusie na Wóycickiego z myślą o najwyższej jakości ofercie dydaktycznej dla studentów. Będzie to jedna z najnowszych przestrzeni symulacji medycznych.

Zbliżająca się beatyfikacja kard. Wyszyńskiego to wielka radość dla uczelni, a dla jej rektora z pewnością szczególnie...

– Bardzo dynamiczny rozwój USKW jest oczywiście wynikiem ogromnej pracy i talentu wielu ludzi, ale przede wszystkim ojcowskiej opieki ze strony kard. Wyszyńskiego. Jako rektor polecałem wszystkie ważne sprawy Prymasowi Tysiąclecia i nigdy się nie zawiodłem. To jest jego uniwersytet. Jesteśmy żywym pomnikiem kard. Wyszyńskiego, a rozwój naszej uczelni jest dedykowany promocji Prymasa Tysiąclecia. Kard. Wyszyński szedł zawsze w kierunku człowieka i my chcemy podążać za nim.

Podziel się:

Oceń:

2020-01-08 08:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Udomowienie” mediów

Niedziela Ogólnopolska 48/2016, str. 38-39

Elżbieta Kruk
Polityk, posłanka na Sejm IV, V, VI, VII i VIII
kadencji; obecna przewodnicząca sejmowej
Komisji Kultury i Środków Przekazu,
była przewodnicząca Krajowej Rady
Radiofonii i Telewizji (2006-07), od 2016 r.
członkini Rady Mediów Narodowyc

Archiwum Kroniki Sejmowej

Elżbieta Kruk Polityk, posłanka na Sejm IV, V, VI, VII i VIII kadencji; obecna przewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, była przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (2006-07), od 2016 r. członkini Rady Mediów Narodowyc

O destrukcyjnym wpływie mediów na gusta i opinie Polaków i rozważaniu potrzeby ich repolonizacji z posłanką Elżbietą Kruk rozmawia Wiesława Lewandowska

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...