Reklama

Niedziela Częstochowska

U Matki Życia

Abp Stanisław Nowak koronuje obraz Rozprzańskiej Matki Życia. 14 listopada 2009 r.

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Stanisław Nowak koronuje obraz Rozprzańskiej Matki Życia. 14 listopada 2009 r.

Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Życia w Rozprzy przeżywa w niedzielę 17 listopada 10. rocznicę koronacji obrazu Matki Życia. Uroczystościom jubileuszowym o godz. 11.00 będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich z rejonu radomszczańskiego i całej archidiecezji. Podczas uroczystości swoje ślubowania złożą również Rycerze Jana Pawła II – powiedział w rozmowie z „Niedzielą” ks. Wiesław Płomiński, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium. Jak podkreślił, przygotowania do tego szczególnego wydarzenia trwały od dłuższego czasu. – Odprawialiśmy specjalne liturgie podczas 9-tygodniowej nowenny, a od 11 października rodziny mieszkające w parafii przyjmowały w domach kopie obrazu Matki Życia. Ks. Płomiński przyznał, że kult Matki Życia rozwija się, a do Rozprzy przyjeżdżają również pielgrzymki spoza parafii. Warto dodać, że 14. dnia każdego miesiąca, podczas nabożeństwa w intencji ochrony życia, można w rozprzańskim sanktuarium włączyć się w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego lub odnowić złożone przyrzeczenia.

Historyczna chwila

14 listopada 2009 r., z udziałem ponad 2 tys. wiernych, odbyły się uroczystości koronacji obrazu Rozprzańskiej Matki Życia. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, a homilię wygłosił abp Józef Życiński, metropolita lubelski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Maryja jest Nauczycielką życia i dojrzałej wiary. Trzeba, by w naszym życiu, w naszych decyzjach i ocenach na pierwszym miejscu był Jezus Chrystus i Jego Matka, a nie sukcesy, przyjemność i przemijające korzyści – mówił w homilii abp Życiński. Metropolita lubelski zachęcił do naśladowania „stylu bycia Maryi”. – Maryja w tym, co trudne i nieefektowne, uczy nas swoistej kenozy Kościoła. Zawsze w tym, co niepozorne, dokonywały się wielkie rzeczy Boże i to jest tajemnica Kościoła – podkreślił.

Wielowiekowa Rozprza

Rozprza już od XI wieku była ośrodkiem kasztelanii. Po raz pierwszy wzmiankuje ją falsyfikat mogileński pochodzący jakoby z 1065 r. Rozprzę jako miejscowość wymienia również „Bulla gnieźnieńska” z 1136 r., ale najcenniejsze przekazy źródłowe pochodzą z XIV wieku.

Reklama

Najstarsza wzmianka o kościele drewnianym w Rozprzy pochodzi z 1406 r., jednak już w aktach parafialnych, gdzie znajduje się odpis wizytacji generalnej archidiakona łęczyckiego ks. Zygmunta Oraczewskiego z 1754 r., można znaleźć informację, że w 1402 r. został ufundowany w Rozprzy kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, św. Bartłomieja i św. Wojciecha, męczenników. Następnie w latach 1763-67 Szymon Zaremba, kasztelan sieradzki, wybudował tu kościół murowany. 19 października 1777 r. konsekrował go sufragan gnieźnieński Ignacy Kozierowski. Świątynia przetrwała do I wojny światowej, gdy staraniem ks. Stanisława Szabelskiego, według projektu Feliksa Nowickiego, został wybudowany obecny kościół. Jego konsekracji dokonał 2 sierpnia 1959 r. bp Zdzisław Goliński.

Obraz Matki Życia

Obraz w Rozprzy podarował 12 września 1676 r. Jan Puszkowski z Puszkowa za Kłodawą. Rozwój kultu Matki Bożej w Rozprzy przyczynił się do tego, że 14 czerwca 1713 r. m.in. miejscowy proboszcz ks. Wojciech Brzuchański podarował sukienkę dla obrazu Najświętszej Maryi Panny. Również w 1769 r. członkowie Bractwa Różańcowego ufundowali ramy do obrazu Matki Bożej.

Spośród kapłanów pracujących w Rozprzy ogromne zasługi dla parafii i rozwoju kultu obrazu Matki Bożej Rozprzańskiej miał m.in. ks. Piotr Zdyrkiewicz, posługujący na tej ziemi w XIX wieku. Jednym z zasłużonych duszpasterzy rozprzańskich był ks. Leon Marian Fulman, późniejszy biskup lubelski.

O rozwoju kultu Obrazu Najświętszej Maryi Panny w Rozprzy świadczy również 16 udokumentowanych cudów z przełomu XVIII i XIX stulecia. Najstarszy z nich pochodzi z 1735 r.

Obraz Najświętszej Maryi Panny Rozprzańskiej Matki Życia przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem śpiącym na kolanach Maryi.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-13 11:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz parafii Mariackiej w Grudziądzu

ZE ZBIORÓW MARKA PRABUCKIEGO

15 sierpnia grudziądzka parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny świętuje 80-lecie istnienia. Przypomnijmy jej genezę i życie religijne w pierwszych przedwojennych latach.

Więcej ...

Niebo – misja na co dzień!

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 22

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Polichna. Niebo otwarte dla wszystkich

2024-05-13 05:41

Małgorzata Kowalik

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania