Reklama

Polska

Odszedł wielki przyjaciel "Niedzieli"

krygowscy.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wtorek 3 marca 2015r. rozpoczną się dwudniowe uroczystości pogrzebowe ks. inf. Józefa Sondeja. O godz. 17 w kościele pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie rozpocznie się pierwsza Msza św. tzw. eksporta, później przez cały wieczór będzie można pomodlić się przy trumnie zmarłego.

W środę nabożeństwo w tym samym kościele rozpocznie się w południe, a potem nastąpi pochówek na cmentarzu Wilkowyja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wieczorem 28 lutego 2015 r., w przeddzień 101. urodzin, zakończył swe ziemskie życie ks. inf Józef Sondej, nestor rzeszowskich kapłanów, gorliwy duszpasterz, współtwórca kilku parafii rzeszowskich oraz inicjator wielu znaczących akcji duszpasterskich.

Był człowiekiem bardzo szanowanym i cenionym tak przez katolików, jak i przez ludzi dobrej woli, a nawet niewierzących. Jego długie życie rozpoczęło się 1 marca 1914 r. w Mazurach k. Raniżowa, w religijnej rodzinie wiejskiej Marcina i Rozalii Sondejów. Rodzice zaszczepili w nim głęboką wiarę oraz zapewnili mu solidne wykształcenie, uwieńczone egzaminem dojrzałości, złożonym w 1934 r. w I Gimnazjum w Rzeszowie. Następnie młody Józef, idąc za głosem powołania, odbył pięcioletnią formację w przemyskim Wyższym Seminarium Duchownym, przygotowując się do posługi kapłańskiej. Święcenia prezbiteratu otrzymał 25 czerwca 1939 r. w katedrze przemyskiej.

Reklama

Swoją misję duszpasterską rozpoczął od pracy wikariuszowskiej we Frysztaku (1939-45). Później był wikariuszem i katechetą szkół średnich w Strzyżowie (1945-49), katechetą II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie (1 IV - 8 IX 1949) i katechetą w Zespole Szkół Budowlanych w Jarosławiu (do 1955 r.). W tym okresie jego posłudze towarzyszyły niezwykle trudne i niebezpieczne wydarzenia dziejowe, jakimi były druga wojna światowa i najcięższe represje komunistyczne, tzw. okres stalinowski. Położyły się one cieniem również na sferze wyznaniowej. Ks. Sondej nie zraził się jednak tymi przeciwnościami, ale z ogromną gorliwością i determinacją ukazywał wiernym drogę ku Bogu.

W październiku 1955 r. swoje losy związał z Rzeszowem, a zwłaszcza z parafią pw. Chrystusa Króla, w której podjął posługę proboszcza. Pełnił ją przez blisko czterdzieści lat, do 1994 r., czyli do chwili przejścia na emeryturę. Ten okres to dalsza walka z komunistami o prawa ludzi do wyznawania wiary. Skuteczną bronią ks. Sondeja w tej walce była gorliwa praca duszpasterska, obejmująca różne formy - nauczanie, szafarstwo sakramentów świętych, sprawowanie służby Bożej i prowadzenie licznych grup religijnych; dalej - troska o zaplecze materialne parafii (jego najważniejsze dokonania to m. in. rozbudowa kościoła parafialnego, budowa plebanii i domu katechetycznego) oraz tworzenie nowych struktur kościelnych. To ostatnie uwidoczniło się głównie poprzez organizowanie ośrodków duszpasterskich w nowo powstających na terenie jego parafii, a także w innych częściach miasta, osiedlach mieszkaniowych. Przy jego bezpośrednim współudziale powstało sześć takich ośrodków. Trzeba tu zaznaczyć, iż działania te prowadzone w okresie komunistycznym napotykały opór, a także represje podejmowane sukcesywnie przez ówczesne władze, m. in. był on stale inwigilowany, wielokrotnie przesłuchiwany i skazywany na karę grzywny.

Reklama

Ks. Sondej podejmował także szereg działań na niwie ponadparafialnej, np. przez długi czas posługiwał jako dziekan dekanatu rzeszowskiego II (1966-94), współtworzył i wspierał działalność Duszpasterstwa Akademickiego (od 1970 r.), stworzył zaplecze materialne dla poradnictwa rodzinnego oraz dla Studium Katolickiej Nauki Społecznej Kościoła, sprawował opiekę duchową nad strajkującymi rolnikami, a w czasie stanu wojennego czynnie wspierał działaczy „Solidarności” i pomagał rodzinom osób internowanych.

Okres posługi proboszczowskiej zakończył w 1994 r., kiedy przeszedł na emeryturę. Nie zaprzestał jednak wówczas aktywności duszpasterskiej. Przez cały czas, aż do ostatnich dni życia, wspierał swoich następców w pracy parafialnej, udzielał się jako spowiednik, przewodniczył wielu uroczystościom na polu parafialnym i diecezjalnym, a jako ceniony kaznodzieja głosił Słowo Boże na licznych uroczystościach.

Warto tu nadmienić, iż zmarły Ksiądz Infułat był wielkim przyjacielem tygodnika „Niedziela”. Od momentu reaktywacji regularnie z niego korzystał, często powoływał się na zamieszczane w nim teksty, a także propagował go wśród wiernych. W ilości rozprowadzanych egzemplarzy jego parafia zajmowała poczesne miejsce w diecezji.

Niezwykła gorliwość ks. Sondeja, a zwłaszcza jego pobożność, oddanie Bogu i ludziom zostały docenione tak przez wiernych, którzy udzielili mu potrzebnego wsparcia i otoczyli szacunkiem, jak i przez władze zwierzchnie, co zaznaczyło się wielorakimi wyróżnieniami. Najpierw uczyniły to władze duchowne, które nadały mu m. in. tytuł prałata papieskiego (1977) i protonotariusza apostolskiego (1995), a następnie władze cywilne, np. od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lecha Kaczyńskiego otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (13 lutego 2008 r.), a od samorządu rzeszowskiego - tytuł Honorowego Obywatela Miasta (1995).

Sprawowane funkcje oraz otrzymane wyróżnienia nie wpłynęły w najmniejszym stopniu na zmianę jego postawy życiowej wyniesionej jeszcze z domu rodzinnego, postawy pełnej pokory, życzliwości i szacunku dla człowieka, oraz pogody ducha.

Aktywny był niemal do ostatnich dni życia. Jeszcze 24 lutego 2015 r. brał udział w sesji okolicznościowej poświęconej abp. Ignacemu Tokarczukowi na Wydziale Zamiejscowym KUL-u w Stalowej Woli. Wieczorem tego dnia stracił jednak przytomność i przewieziony został do Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Tam kilka dni później dokończył swoją ziemską wędrówkę, przechodząc przez bramę śmierci do życia wiecznego.

Podziel się:

Oceń:

2015-03-03 10:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Więcej ...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?

2025-07-11 20:56

Grupa Proelio

Premierowy odcinek nowej kampanii Grupy Proelio "Małżeństwo jest cudem" - "52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?". Bohaterami filmu są Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele inicjatywy Spotkań Małżeńskich, którzy od blisko 50 lat posługują małżonkom ucząc ich dialogu.

Więcej ...

Prezydent o misji Uznańskiego-Wiśniewskiego: przełom w dziejach polskiej nauki i wyraz odwagi

2025-07-15 14:25
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Zakończona sukcesem misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego to nie tylko przełom w dziejach polskiej nauki, to wyraz odwagi i ducha, który od pokoleń kształtuje nasze narodowe dążenia - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda. „Polska dziękuje za Pańską odwagę” - dodał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Wiara

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Wiara

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...