Reklama

Niedziela Sandomierska

Bp Nitkiewicz do chorych: jesteście w centrum Kościoła

Bożena Sztajner/Niedziela

Drodzy chorzy, jesteście dzisiaj w centrum uwagi nas wszystkich, całego Kościoła – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 11 lutego w Sandomierzu. W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes Diecezjalny Dzień Chorego obchodzono w bazylice katedrze. W Eucharystii pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego koncelebrowanej przez kapłanów oraz kapelanów służby zdrowia uczestniczyli liczni chorzy, cierpiący i ludzie w podeszłym wieku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii ordynariusz apelował o ducha i logikę daru w posłudze wobec chorych i cierpiących. - Wypowiadamy dziś i słyszymy piękne słowa na temat cierpienia, upominamy się o wasze prawa, składamy deklaracje, że zgodnie z hasłem tegorocznego dnia chorego będziemy oczami dla niewidomych i nogami dla chromych. Dzień dzisiejszy jest wzorem, modelem jak być powinno zawsze, przez cały rok. Sam Chrystus tego żąda i tego nas uczy. A kiedy jesteśmy blisko was, jesteśmy blisko Niego – mówił biskup.

- Obdarowujemy się nawzajem tym, co najlepsze i najpiękniejsze. Niech ten duch, ta logika daru, będzie zawsze obecna tam, gdzie zapadają decyzje dotyczące opieki zdrowotnej, w szpitalach i laboratoriach, w rodzinach i placówkach socjalnych. Od niej zależy prawdziwy postęp medycyny i jakość troski o chorych – podkreślił bp Nitkiewicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie Eucharystii hierarcha modlił się za wszystkich chorych i cierpiących w diecezji polecając ich opiece Maryi oraz pobłogosławił zgromadzonych Najświętszym Sakramentem.

Reklama

Do katedry przybyły z wielu parafii grupy wiernych w podeszłym wieku w zorganizowanych pielgrzymkach. Wraz z chorymi we Mszy św. uczestniczyli także ich opiekunowie i lekarze. W modlitwie wzięli udział także podopieczni i opiekunowie ośrodków pomocy społecznej prowadzonych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Zdaniem ks. Bogdana Pituchy, dyrektora diecezjalnej Caritas, obchodzony Światowy Dzień Chorego nie tylko uwrażliwia na potrzeby ludzi dotkniętych chorobą i cierpieniem, ale także przypomina o tych, którzy służą im cichą i wytrwałą pomocą, czasem niedocenianą. - Ten dzień uświadamia nam także wartość duchową choroby i cierpienia. Osoby te pokazują nam, że ich choroba i cierpienie to nie tylko jakiś fizyczny brak czy niedostatek, ale włączone w krzyż Chrystusa stają się wartościowym darem i skarbem Kościoła – podkreślał ks. Pitucha.

W drugiej części obchodów Diecezjalnego Dnia Chorego, która odbyła się w Katolickim Domu Kultury, o swoim zmaganiu z chorobą, cierpieniem i niepełnosprawnością mówił Marcin Kaczmarzyk, niewidomy nauczyciel akademicki. Natomiast wokalistka Monika Kuszyńska, poruszająca się na wózku inwalidzkim, po wygłoszeniu swojego świadectwie zaprezentowała krótki recital.

Obchodom XXIII Światowego Dnia Chorego towarzyszyło hasło zaczerpnięte z Księgi Hioba: „Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi”.

Podziel się:

Oceń:

2015-02-11 16:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sandomierskie ślady św. Józefa

Skromne wnętrze kościoła

Ewa Sierokosz

Skromne wnętrze kościoła

Ciekawym miejscem pod względem historycznym, ale i duchowym, jest kościół św. Józefa w Sandomierzu, który wpisuje się w bogatą historię miasta dzięki ojcom reformatom, bł. ks. Antoniemu Rewerze oraz perle sandomierskiej ziemi – Teresie Izabeli Morsztynównie.

Więcej ...

Watykański dyplomata: prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako "godna" praca

2024-06-25 11:40

Karol Porwich/Niedziela

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucji Specjalistycznych w Genewie podczas 56. regularnego spotkania Rady Praw Człowieka ONZ zdecydowanie potępił wykorzystywanie kobiet i dziewcząt poprzez prostytucję. „Prostytucja jest poważnym naruszeniem ludzkiej godności i podstawowych praw człowieka” - powiedział w arcybiskup Ettore Balestrero.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?