Reklama

Aktualności

A. Tornielli: bogaty program "poza programem" papieża na Sri Lance

Andrea Tornielli, włoski pisarz, dziennikarz

Artur Stelmasiak

Andrea Tornielli, włoski pisarz, dziennikarz "La Stampy" i portalu "Vatican Insider", autor wielu książek

Wieczór drugiego dnia pobytu Franciszka na Sri Lance - 14 stycznia - obfitował w wydarzenia, których nie przewidywał oficjalny program tej podróży. Po powrocie do Kolombo z sanktuarium maryjnego w Madhu Ojciec Święty rozmawiał w nuncjaturze z byłym prezydentem Mahindą Rajapaksą, który kilka dni wcześniej przegrał wybory, po czym - mając trochę wolnego czasu po odwołaniu spotkania z biskupami lankijskimi - odwiedził on niespodziewanie pagodę, by na zakończenie tego dnia spotkać się jednak z miejscowym episkopatem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najpierw papież przyjął w nuncjaturze w Kolombo byłego prezydenta kraju Mahindę Rajapaksę, który podczas audiencji w Watykanie 3 października 2014 zaprosił Franciszka do swego kraju. Miał wówczas pewność, że wygra zapowiedziane na 8 stycznia przedterminowe wybory prezydenckie; tymczasem niespodziewanie przegrał je i Ojca Świętego witał już jego następca Maithripala Sirisena. Papież spotkał się jednak z wieloletnim szefem państwa, któremu towarzyszyli żona i jego brat, a ich rozmowa trwała ok. 20 minut.

Franciszek chciał następnie spotkać się z biskupami lankijskimi, do czego nie doszło dzień wcześniej (chociaż było to zaplanowane) z powodu opóźnienia w programie, a jeszcze bardziej wskutek jego zmęczenia 30-kilometowym przejazdem papamobilem w palącym słońcu z lotniska do jego rezydencji. Po odwołaniu tamtego spotkania uzgodniono, że w środę w siedzibie arcybiskupa Kolombo papież i hierarchowie będą się wspólnie modlić, a następnie zjedzą obiad. Tymczasem po przybyciu do rezydencji kardynała Ojciec Święty nie zastał już tam biskupów, toteż - wykorzystując wolny czas - udał się niespodziewanie do położonej niedaleko świątyni buddyjskiej Mahabodhi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mieszka tam mnich Banagala Upatissa, który witał wczoraj Franciszka na lotnisku i był obecny na spotkaniu międzyreligijnym (również we wtorek 13 bm.). Papieżowi pokazano "chiattiyę", czyli wielki relikwiarz, wykonany z cennego metalu, otwierany zwykle tylko raz w roku. Mnich buddyjski odmówił przy tej okazji krótką modlitwę, której Ojciec Święty wysłuchał w milczeniu.

Reklama

Informując o tym wydarzeniu Tornielli przypomniał, że pierwszym papieżem, który gościł w pagodzie, był Jan Paweł II - w maju 1984 w czasie swego pobytu w Tajlandii odwiedził on świątynię Rajchaborpitsathit Mahasrimaram w Bangkoku.

Po wyjściu z pagody Ojciec Święty dowiedział się, że w międzyczasie biskupi ostatecznie dotarli do arcybiskupstwa i w tej sytuacji jeszcze raz wraz z towarzyszącymi mu osobami zawrócił i udał się na spotkanie z nimi.

"Po dwóch intensywnych dniach, które bardzo poruszyły mieszkańców Sri Lanki, a w obrzędach uczestniczyło wielu niechrześcijan - papież opuszcza [jutro] ten kraj, aby udać się na Filipiny" - zakończył swój reportaż włoski watykanista.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-14 19:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Lombardi: Franciszek podjął na Filipinach trudne tematy

Margita Kotas

Jak zauważył ks. Federico Lombardi, otwartość i pobożność Filipińczyków nie przeszkadzała, by podjąć tematy trudne, jak wszechobecne ubóstwo, nierówności społeczne czy los dzieci ulicy.

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Rzeczniczka Fundacji Małych Stópek: dajemy kobietom szerokie wsparcie na wielu płaszczyznach

2024-05-23 11:18

Karol Porwich

Dajemy kobietom szerokie wsparcie na wielu płaszczyznach. Dzięki temu może się ona poczuć zaopiekowania, ma świadomość naszej obecności. W każdej chwili może do nas zadzwonić i otrzyma potrzebną pomoc - zapewnia Anna Piotrowska. Rzeczniczka Fundacji Małych Stópek w rozmowie z KAI wyliczyła na jaką pomoc może liczyć kobieta w trudnej sytuacji życiowej, która zgłosi się do fundacji. Odniosła się także do toczącej się obecnie debaty na temat liberalizacji prawa aborcyjnego w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...