Reklama

Niedziela Wrocławska

„Wujkowe” miejsca

Rewers medalionu na 30-lecia CODA mal. Dariusz Godlewski

Aniela Lubieniecka

Rewers medalionu na 30-lecia CODA mal. Dariusz Godlewski

Opinia świętości towarzyszyła ks. Zienkiewiczowi za życia i nie osłabła po jego śmierci. Dziś jego kult szerzy się na różnych płaszczyznach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cmentarz św. Wawrzyńca

Ks. Zienkiewicz został pochowany we Wrocławiu na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida. W jego pogrzebie uczestniczyło kilka tysięcy osób i nie brakuje ich także dziś przy grobie „Wujka”. „To tutaj prawie codziennie płonie nowy znicz, tutaj można zawsze spotkać modlących się mężczyzn i kobiety oraz młodzież. Tutaj proszą oni u Boga – za jego wstawiennictwem – w sprawach osobistych. Tutaj doznają ukojenia w różnych stanach ducha, a także w cierpieniach ciała”.

Izba Pamięci pod „Czwórką”

Przy wejściu do „Czwórki” znajdziemy tablicę pamiątkową poświęconą ks. Zienkiewiczowi, a gdy udamy się dalej, możemy odwiedzić, poświęconą w 2012 r. przez abp. Mariana Gołębiewskiego, „Izbę pamięci sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza”. A w niej kącik retro, umeblowany odrestaurowanymi meblami i zachowanymi elementami wystroju: krucyfiksem, klęcznikiem, obrazami ściennymi, szafami, biurkiem czy zasłonami w oknie. Jest też część ekspozycyjna, w której udostępniono pamiątki po „Wujku” – jego szaty, dokumenty, zapiski czy fotografie. Dyżury w „Izbie pamięci”, czynnej w poniedziałki, środy i piątki od 12:00 do 16:00, pełnią wychowankowie ks. Zienkiewicza

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sympozja i prace naukowe

W 5., 10., 15. i 20. rocznicę śmierci ks. Zienkiewicza zorganizowano we Wrocławiu konferencje naukowe, podczas których wspominano tego wielkiego kapłana. Przytaczano i rozwijano elementy jego nauczania, dzielono się świadectwami dotyczącymi posługi „Wujka” i jego relacji z wychowankami czy współpracownikami. Były to także okazje do spotkania się wychowanków ks. Zienkiewicza i do wspólnej modlitwy. „Wujek” jest także bohaterem prac naukowych, zarówno magisterskich, jak i doktorskich.

Wystawa w Centrum Historii Zajezdnia

Dostępne na co dzień pod „Czwórką” pamiątki zostały udostępnione na rzecz wystawy czasowej w Centrum historii Zajezdnia. Wrocławianie mogli odwiedzać ją od 2 października do 12 listopada. Ekspozycja w porządku chronologicznym przedstawiała życie ks. Zienkiewicza i jego wielkie dzieło duszpasterskie. Spacer po wystawie pozwalał poczuć klimat wspólnoty „czwórkowiczów”, przybliżał osobowość „Wujka” i pokazywał, jak szeroki zakres miało jego działanie.

Reklama

Film

W Internecie dostępny jest kilkunastominutowy film pt. „Sługa Boży ks. Aleksander „Wujek” Zienkiewicz” w reżyserii Krzysztofa Kunerta i Tomasza Piechnika. W filmie zobaczymy kadry związane z ważnymi wydarzeniami z życia „Wujka”, jego zdjęcia, archiwalne nagrania, usłyszymy fragmenty jego nauczania. Wypowiadają się tutaj wychowanki ks. Zienkiewicza oraz jego wieloletni współpracownik bp Adam Dyczkowski.

Na podstawie książki ks. Józefa Swastka „Sługa Boży ks. Aleksander Zienkiewicz «Wujek»”. Patron wychowawców i młodzieży zagrożonej dyktaturą relatywizmu” oraz informacji ze strony internetowej www.wujek.wroc.pl

***

Świadectwo:

Ks. Stanisław Turkowski

Jego niezaprzeczalny autorytet osobowy, wypływający z bogatej duchowości oraz autentyzmu wiary i życia pozwalał mu budzić nadzieję zwycięstwa dobra nad złem – jak to wskazywał młodym w Sycowie – i dodawać uczniom odwagi w stawianiu oporu bezbożnej propagandzie. Był dyspozycyjny, gotowy do współpracy i współdziałania dla wspólnego dobra w każdej sytuacji. Należał do tych nielicznych kapłanów na Ostrowie Tumskim, których można było w każdej chwili pozyskać do pomocy i współdziałania przy różnych wykładach, prelekcjach, konferencjach ascetycznych, zwłaszcza Rejonowych Konferencjach Duszpasterskich rozległej wówczas archidiecezji. Nie dawał się nigdy długo prosić, był zawsze gotów do pomocy i aktywnego uczestnictwa. Podejmowane zadania traktował zawsze jako służbę Chrystusowi w ludziach, zgodnie z Ewangelią: „Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili”.

Przedstawione świadectwa pochodzą z książek „Sługa Boży ks. Aleksander Zienkiewicz «Wujek»” ks. J. Swastka, „Uwaga, człowiek! Antropologiczna myśl ks. Aleksandra Zienkiewicza” oraz materiałów udostępnionych przez Biuro Postulatora procesu beatyfikacyjnego.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-22 12:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o beatyfikację ks. Zienkiewicza

Modlitwa przy sarkofagu ks. Zienkiewicza

Marek Zygmunt

Modlitwa przy sarkofagu ks. Zienkiewicza

Mija właśnie 24. rocznica śmierci sługi Bożego ks. prał. Aleksandra Zienkiewicza, nazywanego popularnie „Wujkiem”, który przez prawie 40 lat był znanym dolnośląskim duszpasterzem akademickim, a wcześniej proboszczem m.in. w Nowogródku na Białorusi.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17
Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...