Reklama

Niedziela Lubelska

Wspólna troska o Ojczyznę

Podczas Mszy św. w intencji ojczyzny

Małgorzata Oroń

Podczas Mszy św. w intencji ojczyzny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lubelskie obchody narodowego święta Konstytucji 3 Maja z udziałem władz województwa i miasta, żołnierzy, kombatantów i licznie zebranych mieszkańców miały w tym roku wieloaspektowy scenariusz.

226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła się od uroczystej sesji Rady Miasta w Trybunale Koronnym z udziałem władz samorządowych, młodzieży oraz kombatantów. Następnie w archikatedrze lubelskiej została odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny. Przewodniczył jej abp Stanisław Budzik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii Metropolita Lubelski odwołał się do uroczystości obchodzonych na Jasnej Górze z okazji 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i zaznaczył, iż majowe święto przenosi wszystkich Polaków właśnie tam, do duchowej stolicy Polski. Przypomniał wiernym historię obrazu oraz wkład diecezji lubelskiej w jego ukoronowanie. Aktu koronacji obrazu dokonał biskup chełmski Krzysztof Szembek, który działał w zastępstwie nuncjusza apostolskiego Girolamo Girmaldiego, który nie mógł przybyć do Polski. Jak wyjaśniał Pasterz, „nie był to wybór przypadkowy, bowiem obraz był wówczas przechowywany w miejscowości Bełz, która niegdyś należała do naszej archidiecezji”. Biskup chełmski, przygotowując się do wydarzenia, wydobył ze skarbca cenny materiał, z którego została przygotowana mitra koronacyjna. Mitra, przechowywana do tej pory w muzeum naszej archidiecezji, została przekazana na Jasną Górę, do muzeum 300. rocznicy koronacji.

W dalszej części homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślał, że święto 3 maja łączy święto narodowe z uczczeniem Maryi. – Pielgrzymki, które od wieków zmierzają na Jasną Górę, są świadectwem przywiązania Polaków do Maryi. Do niej się uciekamy nie tylko w naszych prywatnych sprawach, lecz także w sprawach ojczyzny – mówił Pasterz. – Konstytucja była wyrazem troski Polaków o ojczyznę i próbą jej ratowania. Choć nie udało się zachować niepodległości, była wyjątkowym aktem, drugim takim na świecie; przykładem mądrości Polaków. Patriotyzm jest obowiązkiem moralnym, ale miłość do własnej ojczyzny nigdy nie może być usprawiedliwieniem pogardy i przemocy wobec innych. Prawdziwy patriota nie zabiega o dobro własnego narodu kosztem drugiego, bo to przyniosłoby także szkody dla własnej ojczyzny. Patriotycznym obowiązkiem jest także zaangażowanie się w dzieło społecznego pojednania i łagodzenie politycznych emocji – mówił abp Stanisław Budzik, odnosząc się do aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce.

Reklama

Po Eucharystii nastąpił przemarsz ulicami miasta na Plac Zamkowy, gdzie w południe rozpoczęła się oficjalna część obchodów z zachowaniem ceremoniału wojskowego. Podczas tej części wydarzenia nastąpiło złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Lublin przez dowódcę uroczystości oraz powitanie kompanii honorowych. Następnie odznaczono pośmiertnie Władysława Cholewę (delegat rządu II Rzeczpospolitej na województwo lubelskie w latach 1941-44) Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski; order odebrali córka i wnuk wojewody. Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, w przemówieniu podkreślił, że „dzieło Konstytucji 3 Maja, choć nie spełniło pokładanych w niej nadziei, nie było bezowocne”. – Konstytucja wciąż przekazuje nam aktualne dziedzictwo, które jako wzorzec troski o dobro ojczyzny, inspiruje kolejne pokolenia Polaków. Zawiera prawdę o Polsce, która chociaż zakorzeniona w przeszłości, jest ważna dla przyszłości naszego narodu. Konstytucja sprzed 226 lat nieustannie pozostaje lekcją mądrego i odpowiedzialnego korzystania z wolności, dlatego koniecznym jest, abyśmy nie ustawali w rzetelnej pracy wywodzącej się z ducha majowych reform, która ma na celu zagwarantowanie obywatelom naszej ojczyzny wolności i dobrobytu – podkreślał wojewoda.

Na zakończenie majowych uroczystości odbył się Festyn Trzeciomajowy, podczas którego mieszkańcy miasta mogli m.in. wspólnie zatańczyć poloneza, pośpiewać pieśni patriotyczne oraz wysłuchać koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej.

Podziel się:

Oceń:

2017-05-10 14:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Koncert w czasie pandemii? Znaleźli rozwiązanie

Elżbieta Karolak zagrała na organach w Pogórzu

Piotr Górecki

Elżbieta Karolak zagrała na organach w Pogórzu

– Żyjemy od jakiegoś czasu w świecie, który – jeśli próbowalibyśmy sobie go wcześniej wyobrazić – wydawałby się sztuczny. Tymczasem stał się on naszym prawdziwym światem i musimy starać się go jakoś połączyć z tym światem prawdziwym dotychczasowym – mówi prof. Elżbieta Karolak. Organistka, wykładająca na co dzień w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gościła 3 maja w parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu na… koncercie organowym. Według obowiązujących na ten dzień przepisów nie można było się gromadzić tłumnie na koncertach w kościołach z powodu ryzyka zarażenia koronawirusem. Jednak organizatorzy znaleźli inne rozwiązanie.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka", uczestniczka Powstania Warszawskiego

2024-05-14 19:24
Zofia Czekalska „Sosenka”

Portret z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego/autor zdjęcia: Agata Kowalska

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska "Sosenka", powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka, zmarła w wieku 100 lat. Informację o jej śmierci przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Pani Zofio, +Sosenko+ - dziękujemy za wszystko. Warszawa zawsze będzie o pani pamiętać" - napisał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania