Reklama

Niedziela Legnicka

Kamienna Góra

Pamiętając o bohaterach i dziękując bogu

Apel Poległych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, to stałe elementy
patriotycznych obchodów

powiatowa.info

Apel Poległych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, to stałe elementy patriotycznych obchodów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody Święta Niepodległości w Kamiennej Górze trwały dwa dni. Centralne uroczystości odbyły się 11 listopada w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej. We współpracy z proboszczem parafii ks. Piotrem Smolińskim przygotował je Urząd Miasta. Rozpoczęły się one Mszą św. w intencji Ojczyzny, którą wraz z Księdzem Proboszczem sprawował ks. prał. Edward Bigos z parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, harcerze, poczty sztandarowe i młodzież kamiennogórskich szkół, której towarzyszyli ich dyrektorzy, nauczyciele i katecheci.

W homilii ks. Piotr Smoliński powiedział m.in.: – Najbardziej jestem dumny, że jestem Polakiem, gdy znajduję się za granicą. Jestem wzruszony, gdy staję nad grobami Polaków, np. na Monte Cassino. Możemy być dumni z historii Polski i z tego, że jesteśmy Polakami. Polacy zawsze walczyli o niepodległość, nie tylko swoją, walczyli także o wolność nawet w krajach, które wielokrotnie Polskę zdradziły. A Polska, wierna hasłu „Bóg -Honor-Ojczyzna”, nigdy nikogo nie zdradziła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Mszy św. na placu kościelnym odbyła się dalsza część uroczystości. Burmistrz Kamiennej Góry Krzysztof Świątek w swoim przemówieniu m.in. podkreślił wartość obchodów kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości, w które wpisuje się pamięć o tych, którzy za Ojczyznę oddali życie. Wyrazem czci i pamięci o tych bohaterach było złożenie wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalenie znicza przy obelisku upamiętniającym ofiary niemieckich nazistowskich obozów.

Następnie odbył się Apel Pamięci, podczas którego przedstawiciel młodzieży odczytał imiona i nazwiska bohaterów oraz wezwał tych, co walczyli o niepodległość Polski w jej obecnej formie. Uroczystość zakończono modlitwą za zmarłych, a ks. Edward Bigos zwrócił uwagę, że w ciągu 20 lat jego posługi duszpasterskiej w Kamiennej Górze w uroczystościach niepodległościowych z roku na rok bierze udział coraz więcej młodzieży i obecnie ich liczba znacznie przekracza liczbę osób dorosłych.

Reklama

Dopełnieniem uroczystości w kościele były popołudniowe imprezy patriotyczne, które odbywały się w różnych miejscach miasta. Harcerze i zuchy z kamiennogórskiego hufca ZHP spotkali się na kominku, podczas którego uczestniczyli w zabawach mających na celu przypomnienie historii Polski. W Muzeum Tkactwa odbył się Wieczór Patriotyczny, podczas którego odbyły się prelekcje nt. wielkich patriotów: generała Józefa Hallera oraz związanego z Kamienną Górą kapitana Józefa Sierocińskiego. Odegrali oni znaczącą rolę w procesie odzyskiwania i umacniania niepodległości Polski. Dyrektor muzeum Barbara Skoczylas-Stadnik odczytała wzruszający list seniorki rodu Hallerów – Ewy Haller de Hallenberg, w którym dziękuje za pielęgnowaną w Kamiennej Górze pamięć o generale. Spotkanie w muzeum zakończyło się śpiewem pieśni patriotycznych. Zaproszono do śpiewania także uczestników koncertu, który odbył się w Centrum Kultury. Podczas uroczystości odczytano też część życzeń dla Ojczyzny, które kamiennogórzanie składali w ramach akcji zorganizowanej przez Centrum Kultury.

Natomiast 10 listopada w kamiennogórskich szkołach i przedszkolach miały miejsce różne patriotyczne wydarzenia. Dzieci z Przedszkola nr 2 wraz z kamiennogórskimi harcerzami i swoimi wychowawcami „wybrały” się w patriotyczną „podróż” przez Polskę, podczas której prezentowały regionalne piosenki i tańce. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych zwiedzili kamiennogórskie Muzeum Tkactwa. Poznawali historię Polski, a podczas zajęć warsztatowych wykonywali flagi, zakładki do książek i kwiaty w polskich barwach narodowych. Gimnazjaliści z Zespołu Szkół podczas uroczystego apelu przypomnieli słuchaczom polską drogę do wolności. Wiedzę tą dopełniły patriotyczne pieśni w wykonaniu szkolnego chóru. Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących uczestniczyli natomiast w przygotowanym przez młodzież koncercie „Ojczyzno ma”. Część muzyczna była uzupełniona informacjami o wydarzeniach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Natomiast z inicjatywy dyrekcji Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących ulicami Kamiennej Góry przeszedł Marsz Niepodległości. Wzięła w nim udział cała społeczność szkoły, w tym uczniowie klas mundurowych, nauczyciele i dyrekcja szkoły, a także przedstawiciele służb mundurowych i władz samorządowych oraz duszpasterze. Marsz dotarł na plac przy kościele Matki Bożej Różańcowej, gdzie odbył się Apel Pamięci i złożenie kwiatów przy obelisku.

Podziel się:

Oceń:

2016-11-23 13:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

KIK apeluje z okazji Święta Niepodległości o zapobieganie przemocy i nienawiści

Bożena Sztajner/ Niedziela

Zwracamy się do wiernych i hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce (...) o podjęcie kroków zapobiegających przemocy słownej i fizycznej, nienawiści i pogardzie wobec ludzi różniących się od nas wyglądem, językiem, wyznaniem, religią, narodowością lub po prostu „innych” - apeluje zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie w oświadczeniu przekazanym KAI.

Więcej ...

Propagator Dzieła Bożego

2024-06-18 14:27

Niedziela Ogólnopolska 25/2024, str. 24

Św. Josemaría Escrivá
de Balaguer

es.wikipedia.org

Św. Josemaría Escrivá de Balaguer

Założył jedną z największych instytucji kościelnych, której misją jest pokazywanie ludziom, jak mogą spotkać się z Bogiem w ich życiu zawodowym i prywatnym.

Więcej ...

26 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-26 06:55

PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

26 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?