Reklama

Niedziela Legnicka

Ewangelia pod choinkę

Bp Marek Mendyk

Archiwum redakcji

Bp Marek Mendyk

Z bp. Markiem Mendykiem o tym, że czytanie Biblii może zmienić znacząco życie, rozmawia Monika Łukaszów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MONIKA ŁUKASZÓW: – Księże Biskupie, od pierwszej niedzieli Adwentu ruszył projekt przygotowany przez salwatoriańskie Centrum Formacji Duchowej w Krakowie zatytułowany „Nowa jakość życia”. Co to takiego?

BP MAREK MENDYK: – To projekt przygotowany przez zespół współpracowników Centrum Formacji Duchowej. Są to cztery płyty DVD z 12-minutowymi filmami na rok liturgiczny „A” 2016/2017. To taka wizualna pomoc w przygotowaniu do modlitwy Słowem Bożym na poszczególne niedziele. Cały materiał to 54 odcinki do użytku zarówno indywidualnego, jak i we wspólnocie, także we wspólnocie domowej, w rodzinie, świetne przygotowanie do słuchania niedzielnych tekstów biblijnych, albo też utrwalania tego, co już usłyszeliśmy podczas niedzielnej liturgii. To również doskonały materiał do wykorzystania w przygotowaniu katechezy szkolnej i katechezy parafialnej, także w przygotowaniu do bierzmowania, katechezy dorosłych i spotkań kręgów biblijnych. Można powiedzieć, że jest to przedsięwzięcie przygotowane z miłości do Słowa Bożego.

– W tradycji chrześcijańskiej istnieje praktyka, która od wieków okazuje się prawdziwą szkołą słuchania Słowa…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Tak, przypomniał o niej św. Jan Paweł II w encyklice „Novo millennio ineunte”: „Konieczne jest, aby słuchanie Słowa Bożego stawało się żywym spotkaniem, zgodnie z wiekową i nadal aktualną tradycją lectio divina, pomagającą odnaleźć w biblijnym tekście żywe Słowo, które stawia pytania, wskazuje kierunek, kształtuje życie”. Słowo Boże jest „świętą przestrzenią” działania Ducha Świętego, jest napełnione Jego natchnieniem. Możemy zatem powiedzieć, że chodzenie drogą Słowa Bożego jest możliwe tylko dzięki Duchowi Świętemu. To On wypełnia nas Słowem.

– Jak zatem czytać Słowo Boże?

– Nasze czytanie przybiera często taki styl, który jest podobny do takiego, jak przy czytaniu gazet. Czytamy wybiórczo, to co się nam podoba, co lubimy, co nas interesuje. Czytamy wrażeniowo, sensacyjnie. Nierzadko brakuje nam w tym czytaniu cierpliwości, zwłaszcza przy tekstach już nam znanych, niekiedy znanych nawet „na pamięć”. Kiedy bierzemy do ręki Biblię, musimy sobie uświadomić, że wchodzimy w lekturę, która jest jedyna, niepowtarzalna; która nie może wyglądać, jak czytanie książek czy gazet napisanych ludzkim słowem. Pamiętam, jeszcze z formacji seminaryjnej, kiedy ojciec duchowny przypominał, iż jest to list Pana Boga do mnie. List Kogoś, kto mnie kocha. Komu na mnie bardzo zależy. A taki list czyta się inaczej.

Reklama

– Czas Adwentu wydaje się być dobrym momentem – może także dzięki temu projektowi – aby odważnie podjąć praktykę czytania Słowa…

– Każdy czas jest dobry, aby nauczyć się czytać Ewangelię we własnej historii życia. Adwent, który przygotowuje na przyjście Pana, wydaje się być szczególną okazją, by razem z Maryją uczyć się słuchać, przyjmować i zachowywać i wypełniać Słowo. Razem z Maryją mamy więc szansę odczytywać swoje życie z perspektywy Słowa.

– Czy to oznacza, że takie słuchanie czy czytanie Słowa przemienia człowieka?

– Tak, jestem przekonany, że od osobistego spotkania ze Słowem jest już prosta droga do przemiany serca i przemiany świata. To Słowo najpierw rodzi się w sercu, potem wychodzi na ulice, wkracza w codzienne życie i je przemienia. Może to wydaje się banalnie proste, ale osobisty wysiłek jest konieczny. Taki, przemieniony człowiek ma inne widzenie życia. Jest w nim więcej pokoju, radości…

– Czy także mniej problemów?

– Nie, problemów jest tyle samo, a może i jeszcze więcej. Ale widzenie ich dokonuje się z innej perspektywy. Człowiek odkrywa, że w tych trudnych sytuacjach jest też Bóg i On działa, i mówi tak jak do swoich: „Nie bój się! Jestem”.

Więcej informacji na temat projektu: Nowa Jakość Życia na www.nowajakosczycia.pl .

Podziel się:

Oceń:

2016-11-23 13:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z serca Polski

Bożena Sztajner/Niedziela

Od 25 lat w przestrzeń jasnogórskiego sanktuarium wpisuje się Radio Jasna Góra. Pierwszy sygnał popłynął w eter w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 1995 r. Na przestrzeni ćwierćwiecza rozgłośnia podlegała modernizacjom. Ale, jak przyznaje dyrektor Radia Jasna Góra o. Andrzej Grad, niezmienny jest fakt usytuowania siedziby radia przy sercu Maryi.

Więcej ...

Rocznica Szkoły Podstawowej im św. Jana Pawła II w Walawie

2024-06-25 09:47
Uczestnicy uroczystości

SP Walawa

Uczestnicy uroczystości

Wzruszający jubileusz obchodziła Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Walawie. W czwartek 6 czerwca 2024 r. szkoła świętowała 10. rocznicę nadania Szkole imienia Jana Pawła II - papieża Polaka, wiecznego pielgrzyma i przyjaciela młodzieży.

Więcej ...

Papież do Polaków: dbajcie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!

2024-06-26 10:02

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Do szczególnej dbałości o dzieci i młodzież w obliczu zagrożenia narkomanią zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Brał w niej między innymi udział metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, a także zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-białoruskiego na Białorusi, archimandryta Jan Sergiusz Gajek MIC.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?